РІЧНИЙ ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
ЗА 2023/2024 н.р.
У 2023/2024 навчальному році Більковецький ліцей організовував свою діяльність відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в сфері освіти» від 24 березня 2022 року № 2157-ІХ, Указів Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», наказів, розпоряджень, рекомендацій Міністерства освіти та науки України, рішень місцевих органів влади, Статуту, Освітньої програми ліцею, розробляв та впроваджував положення, принципи, порядки, критерії діяльності, реалізовував заходи щодо вдосконалення роботи закладу.
Робота педагогічного колективу в 2023/2024 н.р. була спрямована на реалізацію Стратегії діяльності Більковецького ліцею. Основними стратегічними напрямками роботи закладу є: освітнє середовище, система оцінювання здобувачів освіти, педагогічна діяльність, управлінські процеси.
Головні цінності педагогічного колективу — дитина, духовність, творчість, розвиток.
Основний принцип освітнього процесу — цілеспрямована взаємодія дорослих і дітей, що виступає джерелом розвитку й задоволення вищих потреб дитини, умовою її можливої реалізації, навчальним середовищем, у якому індивід самостверджується й самореалізується.
У 2023/2024 навчальному році педагогічний колектив закладу працював над реалізацією проблеми:
Науково-методична проблема: «Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи»
Виховна проблема: «Формування у здобувачів освіти громадянської позиції, національної свідомості, активного і відповідального ставлення до життя»
Загальна інформація про освітній заклад
Повна назва: Більковецький ліцей Коростишівської міської ради
Наша адреса:
індекс 12521,
вул. Шкільна, 2
с. Більківці,
Житомирська область,
ідентифікаційний код 22066531.
е-mail: bilckovci@ukr.net
сайт: https://bilckovci-school.e-schools.info/
Мова навчання : українська
Змінність навчання: 1.
Педагогічний персонал: 22 педагогічних працівників та 16 працівників з молодшого обслуговуючого персоналу.
Станом на 01 червня 2024 року в закладі налічувалося 126 учнів .
У 2023/2024 н.р. 4 дітей навчалися на інклюзивній формі навчання: 3 учнів - 4 клас, 1 учень – 1 клас. З ними працювали асистенти учителів.
У ліцеї налічувалося 11 класів:
4 початкових( 45 учнів),
5 середніх (70 учнів) ,
2 старших (11 учнів).
Навчання завершило 123 учні. У 2023/2024 навчальному році у перший клас прийшло 10 учнів. Відповідно до Інструкції з обліку дітей та підлітків шкільного віку всі діти мікрорайону залучені до закладу. Станом на 01 червня 2024 року, згідно з новим Порядком зарахування учнів до закладів освіти зараховано 10 дітей (1 клас).
НАПРЯМ 1. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору.
Освітнє середовище вдосконалювалось відповідно Концепції НУШ.
Протягом навчального року виконувались основні завдання Стратегії щодо вдосконалення освітнього середовища:
- забезпечувалась відповідність освітнього середовища вимогам Кодексу безпечної і дружньої для дитини школи;
- забезпечувалась відповідність освітнього середовища (внутрішніх санвузлів, питного режимів, режиму освітлення) Санітарному регламенту;
- вдосконалювалось медичне обслуговування учнів відповідно розробленого Положення;
- здійснено оптимізацію зелених насаджень;
- забезпечено необхідний перелік медичних засобів у медичному кабінеті;
- організовано щомісячні практичні заняття з надання домедичної допомоги для учнів і вчителів, тренінги з дій у надзвичайних ситуаціях;
- створено безпечний єдиний інформаційний простір відповідно Стратегії розвитку закладу освіти на 2021-2026 рр.;
- введено в освітній процес політику розумного використання, політику мінімізації відходів, роздільного збирання відходів;
- посилено роль шкільної бібліотеки як інформаційно-ресурсного центру, створено мотиваційний простір;
- максимально використовується наявна спортивна база закладу, ефективно використовується у вільний час учнів для організації рухової активності;
- з початку навчального 2023/2024 року оновлено меню за вимогами здорового харчування;
- в 2023/2024 н.р. було організоване навчання з охорони праці для всіх категорій працівників закладу освіти з відповідним складанням заліку;
- забезпечено проведення занять відповідно графіку і розробленої тематики з невоєнізованими формуваннями ЦЗ, зокрема з формуванням, яке обслуговує укриття;
- виховну роботу організовано відповідно програми «Цінності НУШ».
Заклад намагається створити умови для роботи і навчання, відремонтувати та довести до норм та вимог сьогодення навчальні кабінети, оснастити заклад новим сучасним обладнанням.
Кожен рік виконуються косметичні ремонти, наявні висновки державної санітарно-епідеміологічної служби про відповідність приміщень вимогам санітарних норм і правил, дозвіл пожежної частини, протоколи замірів опори ізоляції електромережі.
У приміщенні ліцею 9 кабінетів:
- Кабінет української мови та літератури;
- Кабінет історії та правознавства;
- Кабінет хімії та біології;
- Кабінет англійської мови;
- Кабінет фізики та математики;
- Кабінет інформатики;
- Кабінет географії;
- Майстерня;
- Спортивна кімната;
- 4 класні кімнати початкових класів.
Крім того, в ліцеї є бібліотека-медіатека, методичний кабінет, спортивна кімната, спортивний майданчик.
Забезпеченість закладу меблями 90%. Більшість кабінетів і класних кімнат відповідає типовим перелікам та вимогам навчальних програм.
Класні кімнати для 1-4 класів, які навчаються за програмою Нової української школи, забезпечено комп’ютерами, телевізорами, принтерами, ламінаторами та необхідним навчальним обладнанням. Усі наявні у закладі комп’ютери підключені до мережі, наявна мережа Wi-Fi у комп’ютерному класі (безпечним – інтернет-фільтри) з доступом.
У закладі функціонує їдальня. У 2023/2024 н.р. в закладі організовано харчування за методом приготування та реалізації готових страв на власному харчоблоці. Постачальником продуктів є приватний підприємець, який має сертифікати відповідності та накладні на кожен вид товару, який постачає. Загальна кількість учні, яких охоплено гарячим харчуванням - 48, з них - 26 за батьківську плату, 22 учнів пільгових категорій:
- діти - сироти - 2 учні
- діти - ООП - 4 учні
- під опікою - 3 учні;
- діти з малозабезпечених сімей – 10 учнів.
- діти ВПО – 2 учні
- діти учасників АТО – 1
Відповідальною особою за організацію харчування в закладі є заступник директора з навчально-виховної роботи, яка забезпечує своєчасне планування та організацію харчування у закладі, координує роботу бракеражної комісії.
Сестра медична, веде системний контроль за формуванням списків учнів, які підлягають пільговому харчуванню на основі поданих довідок із відділу соціального забезпечення, а також обліковує відвідування їдальні дітьми відповідних категорій.
Їдальня обладнана обідньою залою та санітарною зоною харчоблоку, де проводиться приготування їжі, коморою, підсобним приміщенням, буфет - відсутній. Харчоблок обладнаний холодильником, електроплитою, електронагрівачем води, вагами, які промарковані, в наявності проточна холодна та гаряча вода, весь інструмент промаркерований.
Санітарно-гігієнічні вимоги щодо приготування їжі та постачання продуктів, безпеки, якості зберігання продуктів харчування дотримуються. Овочі зберігаються в коморі, крупи в підсобному приміщенні. Харчоблок кадрами забезпечений. Працівники забезпечені спеціальним одягом, масками, захисними екранами, рукавичками, два рази на рік проходять медичний огляд. Працівники харчоблоку дотримуються режиму харчування, технологічного процесу обробки продуктів (заготівля, зберігання сухих продуктів), вимог утримання приміщення для первинної обробки овочів та протиепідемічних правил приготування та видачі страв. В меню наявні м’ясні, рибні страви та овочі. Відповідно до норм харчування обмежено споживання солі та цукру.
Під час повітряної тривоги приготування їжі припиняється і продовжується після відбою і час прийому їжі зміщується. Сестрою медичною ведеться щоденне меню з калькуляцією у вазі, калорійністю та ціною, вказується вміст алергенних продуктів, яке вивішене на видному місці у залі, де харчуються учні. Журнали бракеражу сирих продуктів та готової продукції, книга складського обліку, журнал здоров’я, ведуться кухарем та медичною сестрою, відповідно до вимог.
Харчоблок обладнаний двома ваннами для миття посуду, наявні миючі та дезинфікуючі засоби, які зберігаються в окремій закритій шафі та чек-листи миття та обробки поверхонь.
Зал обладнаний одним рукомийником із проточною водою, рідким милом, наявні паперові рушнички, вішалками для одягу, 6 столами на відстані 1,5 метра, за столом 6 учнів, стільчиками, щодня здійснюється вологе прибирання та дезінфекція. Столи сервіруються ложками, виделками, після кожного прийому їжі - обробляються.
Сестра медична присутня під час видачі їжі та харчування учнів. Постійно контролює дотримання санітарно-гігєнічних вимог працівниками їдальні та учнями закладу. Наголошує на дотриманні правил здорового харчування, проводить бесіди з учнями та батьками.
Дієтичне, безлактозне, безглютенове харчування не проводиться, у зв’язку з відсутністю заяв батьків та потреб.
Постійно обговорюється та аналізується питання харчування учнів на класних, батьківських зборах, оперативках. Класними керівниками, адміністрацією закладу, соціальним педагогом, сестрою медичною для батьків та учнів, проводяться консультації, розміщуються рекомендації, пам’ятки щодо здорового харчування.
Скарг на роботу їдальні та її працівників не поступало.
В 2023-2024 н.р. заклад освіти постав перед новим викликом - організація освітнього процесу в умовах правового режиму воєнного стану. У нашому закладі немає найпростішого укриття, але є укриття у місцевому будинку культури, розташоване у межах 100 метрів. Тому освітній заклад використовує найпростіше укриття по договору про співпрацю між відділом культури та туризму Коростишівської міської ради і Більковецьким ліцеєм Коростишівської міської ради.
Воно міститься у підвальному приміщенні має природну вентиляцію, місця для сидіння та окрему пристосовану санітарну кімнату. Вхід забезпечує вільний доступ усередину приміщення, достатню пропускну спроможність, але відсутня можливість користування ними особам з інвалідністю, таких учнів у закладі немає. Підходи до зовнішніх дверей і сходові марші утримуються у справному стані, не захаращенні. Одночасно в укриття може вміститися до 132 чоловік. Відповідно до наказу МВС від 09.07.2018 №579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 р. за №879/32331, оформлено документи для захисних споруд. Місце розташування найпростішого укриття позначено за допомогою таблички та покажчиків руху до нього. Біля вхідних дверей, вивішено табличку із зазначенням назви споруди, її власника, місця зберігання ключів, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію відповідного укриття в мирний час, її місцезнаходження і номера телефону, яка розміщена на видному місці та освітлена в нічний час.
Первинні засоби пожежогасіння, обладнанні відповідно до норм належності залежно від основного функціонального призначення приміщень у мирний час та вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417 (із змінами). Місця розташування первинних засобів пожежогасіння, план евакуації із захисної споруди позначені і освітлені.
Укриття захищене від підтоплення і затоплення ґрунтовими, поверхневими, технологічними та стічними водами. Експлуатація та утримання електрообладнання здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок. Приміщення забезпечене штучним освітленням із захищеними лампами та альтернативними джерелами енергії (ліхтарики). Укриття обладнане найпростішими медичними засобами, підготовлена система оповіщення, позначені шляхи евакуації, створено запас води. Комісією відділу освіти, молоді та спорту Коростишівської міської ради, представниками ДСНС, ДВССУ проведено обстеження укриття на можливість його використання та надано дозвіл на одночасне перебування в укритті 132 особи.
З метою забезпечення відповідності безпечного середовища вимогам Безпечної і дружньої для дитини школи: розроблено Паспорт безпеки, створено Клас безпеки. Заклад забезпечено миючими, дезінфікуючими засобами, безконтактним термометром. Облаштовано відповідно вимог Санітарного регламенту санітарні кімнати.
Медична сестра здійснює медичне обслуговування учнів, медико-педагогічний контроль за уроками фізкультури. Щомісяця проводились тренінги для учасників освітнього процесу з надання долікарської допомоги.
Забезпечено систематичне проведення санітарно-освітньої роботи серед учнів та батьків на класних годинах, зборах, співбесідах, передбачити в планах виховної роботи бесіди:
- гігієна та режим для школяра;
- профілактика грипу та гострих респіраторних захворювань;
- профілактикаСНІДу та венеричних захворювань.
Заклад забезпечено інформаційними матеріалами щодо правил поводження під час адаптивного карантину, під час надзвичайної ситуації воєнного характеру: Дії під час обстрілів, дії під час вибухів, Інструкція щодо дій у разі сигналу «Повітряна тривога», Дії щодо надання долікарської допомоги у разі поранень, Дії під час хімічної атаки та інші.
Забезпечено обізнаність учнів з правилами поведінки в надзвичайних ситуаціях. Проведено об’єктові тренування, тренінги з використання вогнегасників.
Перед кожними канікулами, перед початком освітнього процесу організовується проведення інструктажів з безпеки життєдіяльності. Затверджено заходи з безпеки життєдіяльності, графіки проведення та тематику інструктажів та профілактичних бесід з БЖ.
2 рази на рік здійснюється огляд спортивних споруд, приміщень закладу освіти щодо виявлення небезпечних факторів, розробляються заходи для усунення порушень.
Проводиться інформаційна кампанія щодо небезпек в інтернеті, День безпечного інтернету. Проведено опитування «Безпечний інтернет». Пам’ятки для батьків та учнів розміщено в кабінеті інформатики.
Для збереження та зміцнення здоров’я учнів та вчителів запроваджено проведення Днів здоров’я, руханок під музичний супровід з елементами танцю, розучування фітнес-вправ.
Заходи, спрямовані на збереження і зміцнення здоров’я дітей передбачають впровадження системи НАССР, здорового харчування, формування компетентностей з надання домедичної допомоги, дій у надзвичайних ситуаціях, попередження інфекційних хвороб, навичок життя в умовах пандемії. Розроблено і затверджено План дій на виконання Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, схваленої Указом Президента на 2021-2025 рр. Навчально-матеріальна база закладу сприяє фізичному розвитку здобувачів освіти: спортивний майданчик, спортивна кімната, наявні тренажери. Учні є учасниками міських турнірів. Під час перерв є можливість займатись тенісом. Здійснюється Моніторинг організації рухової активності учнів на уроках.
Вибухонебезпека.
З метою попередження враження мінами та вибухонебезпечними предметами учасників освітнього процесу, було розроблено і затверджено алгоритм дій працівників закладу у випадку виявлення вибухонебезпечного предмету та вживаються інформаційно-просвітницькі заходи:
- посилено пропускний режиму при вході і в’їзді на територію закладу, встановлено систему відеоспостереження;
- завідувачем господарства щоденно проводяться обходи території закладу і періодична перевірка приміщень на предмет своєчасного виявлення вибухових пристроїв або підозрілих предметів;
- проведено спільний із працівниками цивільного захисту, правоохоронних органів інструктажів і практичних занять з питань дій у разі загрози або виникнення надзвичайних подій;
- проведення бесід класними керівниками з просвіти учасників освітнього процесу в закладі щодо питань мінної небезпеки і вибухонебезпечних предметів та дій в надзвичайних ситуаціях;
- обстеження території, де проходять прогулянки, з метою виявлення вибухонебезпечних та підозрілих предметів; пояснюється дітям про небезпеку, яку несуть незнайомі предмети, покинуті іграшки тощо;
- опрацювання Інтерактивної книги «Мінна безпека не без ПЕКа» про правила безпечної поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, «Мінна безпека». Квест. Диктант з мінної безпеки.
- проведення інструктажів та бесід з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами для здобувачів освіти 1-11 класів.
В 2023-2024 н.р. учні були залучені до участі в міській Спартакіаді за різними видами спорту.
Проведено Тиждень пропаганди здорового способу життя «Здоровим бути модно», Декада антиалкогольної, антитююнової, антинаркотичної пропаганди. Проведено акцію «За життя без наркотиків»:
- Виховні години «Крок у безодню» (5-7 класи);
- Конкурс плакатів «Наркотикам – ні!»
- Круглий стіл «За здоровий спосіб життя»
- Тренінг за програмою «Рівний – рівному»
Значна увага була приділена екологічній просвіті з врахуванням 17 цілей сталого розвитку, а саме реалізації проекту «Життя в стилі ЕКО», правилам екологічної поведінки задля сталого розвитку в освітній процес учнів усіх класів, запровадження шкільної політики «мінімізації» відходів та сортування сміття; запровадити шкільну політику «розумного використання», на своєму прикладі привчати дітей до зменшення використання пластику та поліетилену у щоденному житті, бережливого ставлення до витрачання води, електроенергії, привчати сортувати сміття. Протягом року організовано екологічні акції до Міжнародного дня чистих берегів, Дня землі та інші. Розвитку закладу освіти сприяє вдосконалення інформаційного простору.
Медичне обслуговування.
Безпечна школа. Попередження булінгу.
Безпечне освітнє середовище забезпечує: наявність безпечних умов навчання та праці комфортну міжособистісну взаємодію, сприяючи емоційному благополуччю учнів, педагогів та батьків відсутність будь-яких проявів насильства та наявність достатніх ресурсів для їх запобігання дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу. Розбудова безпечної, дружньої до дитини школи відбувається відповідно Кодексу безпечного освітнього середовища та реалізації Проекту «Безпечна і дружня до дитини школа», «Школа – простір толерантності». Проведене опитування показало, що здобувачі освіти толерантно ставляться один до одного, не зафіксовано випадків булінгу. Розміщено стенди щодо попередження булінгу, які містять інформацію і для батьків, учнів та вчителів. На сайті закладу розміщені інформаційні матеріали щодо виявлення випадків булінгу, зразок заяви, План заходів щодо попередження булінгу та насильства. Педагогічні працівники пройшли онлайн-навчання з протидії булінгу та тренінги щодо створення толерантного середовища.
В 2023-2024 н.р.:
- Проведено анкетування щодо виявлення жорстокого поводження з дітьми. (Опитування учнів 5, 7, 8, 11 класів).
- Учні закладу взяли участь у проведенні акції «16 днів проти насильства».
- Тренінг «Попередження конфліктів». 8-11 кл.
- Здійснюється педагогічний супровід родин, які опинилися в складних життєвих обставинах.
- Складання та розповсюдження листівок серед учнів 1-11 класів «Як не стати жертвою булінгу»
- Розміщено на інформаційному стенді інформацію про телефони гарячої лінії – булінг– 116000.
- Затверджено заходи з охорони дитинства.
- Оновлено складу комісії з розгляду випадків булінгу.
- Організовано перевірки приміщень, території закладу освіти з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу (цькування).
- Проведено в закладі освіти тиждень протидії булінгу серед учасників освітнього процесу.
- Забезпечено спостереження чергових вчителів, чергових учнів, обслуговуючого персоналу за місцями загального користування;
- Онлайн курс для вчителів «Базова психологічна допомога в умовах війни».
НАПРЯМ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ
Стратегічна ціль: СПРАВЕДЛИВЕ І ОБ’ЄКТИВНЕ ОЦІНЮВАННЯ.
Прагнемо, щоб здобувачі освіти та їхні батьки вважали, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним. Педагогічні працівники в усній формі, на сайті закладу, на інформаційних стендах у навчальних кабінетах та інших приміщеннях закладу знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання. Учні залучаються до спільного розроблення критеріїв оцінювання їхньої діяльності. Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на компетентнісному підході. Учителі (75%) розробляють компетентнісні завдання для проведення оцінювання, застосовують формувальне оцінювання, що передбачає відстеження індивідуального поступу учня, практикують само та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи (68%). Результати незалежного оцінювання, зовнішніх та внутрішніх моніторингів корелюємо із результатами підсумкового семестрового та річного оцінювання.
Упровадження педагогіки партнерства, компетентнісного й інтегративного підходів в освітній процес передбачає активне включення дітей в організацію навчання. Компетентнісне навчання вимагає нових підходів до оцінювання. Орієнтирами для спостереження та оцінювання є вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей учнів.
Навчальні досягнення здобувачів у 1-4 класах підлягають вербальному, формувальному оцінюванню, та рівневому оцінюванню.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти є вхідний контроль (проведено у вересні), поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). В цьому навчальному році в зв’язку з воєнним часом всі здобувачі освіти були звільнені від ДПА.
У закладі використовується поточний контроль шляхом виконання різних видів завдань, передбачених навчальною програмою, у тому числі для самостійної та індивідуальної роботи здобувачів освіти протягом семестру. Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних та лабораторних занять, а також за результатами перевірки контрольних, самостійних робіт, індивідуальних завдань тощо.
Стратегічна ціль: ЕФЕКТИВНИЙ ВНУТРІШНІЙ МОНІТОРИНГ.
Здійснення внутрішнього моніторингу для дослідження стану і результатів навчання здобувачів освіти здійснювэться відповідно розробленого Положення про внутрішній моніторинг. Систематично (згідно графіків) проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів освіти з усіх навчальних предметів (курсів) освітніх галузей згідно перспективного плану. За результатами моніторингів здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти, визначаються чинники впливу на отриманий результат, приймаються рішення щодо їх коригування. Ефективність застосованих заходів регулярно оцінюється на всіх рівнях управління освітніми процесами.
Критеріії оцінювання, система оцінювання навчальних досягнень вдосконалюються, впроваджується формувальне оцінювання в 5-11 класах, враховується індивідуальний поступ учня, здобувачі знань залучаються до розроблення критеріїв, самооцінювання та взаємооцінювання.
Відповідно до наказу Міністерства освіти та науки України від 16.01.2020 №54 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2020 за №154/34437, Положення про порядок проведення внутрішнього моніторингу якості освіти, річного плану роботи закладу та з метою моніторингу результатів навчання учнів, у 2023/2024 н.р. проведено моніторинг якості викладання навчальних предметів за І, ІІ семестр та рік. Моніторингом були охоплені навчальних предметів, що викладаються у 5-11 класах.
РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ: І семестр 2023/2024 н.р.
Навчальні предмети
Класи
Кількість учнів
Високий , кількість %
Достатній ,кількість %
Середній, кількість %
Початковий , кількість %
Середній показник навченості І семестр 2023/2024
Якісний показник за І семестр 2023/2024
Українська мова
5-11
72
18/25%
31/43%
23/32%
-
7,5
68%
Українська література
5-11
72
24/33,33%
33/45,83%
15/20,83%
-
8,0
79,1
Англійська мова
5-11
72
16/22,2%
22/30,6 %
34/47,2 %
-
7,4
52, 8 %
Зарубіжна література
5-11
72
22/30,5%
35/48,6%
15/20,8%
-
8,0
79,1%
Вступ до історії України та громадянської освіти
5
15
4 /26,67%
6 /40,00%
5/33,33%
-
7,5
66,67%
Історія України. Всесвітня історія
6
14
4 /28,57%
3 /21,43%
7 /50,00%
-
7,1
50,00%
Історія України
7-11
43
8 /18,60%
27 /62,79%
8 /18,60%
-
7,8
81,40%
Всесвітня історія
7-11
43
7 /16,28%
27 /62,79%
9 /20,93%
-
7,7
79,07%
Громадянська освіта
10
5
2 /40,00%
2 /40,00%
1 /20,00%
-
8,2
80,00%
Основи правознавства
9
8
1 /12,50%
6 /75,00%
1 /12,50%
-
7,9
87,50%
Мистецтво
8-9
22
9/40,91%
10/45,45%
3/13,64%
-
8,4
86,36%
Музичне мистецтво
5-7
39
25/64,10%
10/25,64%
4,10,26%
-
6,9
64,10%
Образотворче мистецтво
5-7
39
39/100%
-
-
-
10,0
100%
Математика
5-6
29
7/24,1
8/27,6
14/48,3
-
6,6
51,7
Алгебра
7-11
43
2/4,7
23/53,5
18/41,9
-
6,7
58,2
Геометрія
7-11
43
2/4,7
19/44,2
22/51,2
-
6,6
48,9
Біологія
7-11
43
10/23,26
25/58, 14
8/18,60
-
7,9
81,40%
Географія
6-11
57
11/19,30
28/49,12
18/31,58
-
7,4
68,42
Фізика
7-11
43
13/30,23%
25/58,14%
5/11,63%
-
8,3
88,37%
Хімія
7-11
43
12/27,91
22/51,16
9/20,93
-
7,9
79,07%
Астрономія
11
6
3/50%
3/50%
-
-
9,0
100%
Трудове навчання
7-9
32
12/37,5%
20/62,5
-
-
8,8
100%
Технології
5,6,10-11
40
27/67,50%
9/22,50%
4/10%
-
9,1
90%
Інформатика
5-11
72
28/38,89
35/48,61
9/12,50
-
8,4
87,50%
Основи здоров’я
7-9
32
25/78,13
7/21,88
-
-
9,6
100%
Фізична культура
5-11
71
65/91,55%
5/7,04%
1/1,41%
9,8
98,5%
Захист України
10-11
11
6/54/55%
4/36,36%
1/9,09%
-
8,8
90,91%
Пізнаємо природу
5-6
29
12/41,38
15/51,72
2/6,90
-
8,6
93,10%
Здоров’я, безпека, добробут
5-6
29
17/58,62
12/41,38
-
-
9,2
100%
Етика
5-6
29
18/62%
11/38%
-
-
9,2
100%
Драматургія і театр
6
14
3/21,43%
6/42,8%
5/35,7%
-
7,4
64,29%
STEM
6
14
5/35,71%
9/64,29%
-
-
8,7
100,00%
У порівняні з минулим роком якісний показник:
підвищився із української мови на 4,36%, української літератури на 3,34%,зарубіжної літератури - 10,84, історії України - 6,4%, основ правознавства – 25%, мистецтва – 45,18%, алгебри – 6,49%, біології - 10,25%, фізики – 28,87%, хімії - 17,17%,трудового навчання -2,4%, пізнаємо природу – 21,7%;
залишився незмінним із етики, STEM, основ здоров’я, астрономії, образотворчого мистецтва, громадянської освіти;
знизився з англійської мови на 10,84%, вступ до історії України та громадянської освіти - 9 %, всесвітньої історії - 3,62%, музичного мистецтва – 20,11%, математики – 2,51%, геометрії – 7,6%, географії – 21,96%, технологій – 10%, інформатики – 4,92%, фізичної культури – 1,5%, Захист України – 9,09%, драматургія і театр – 21,42%.
РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ : ІІ семестр та рік
Навча
льні предмети
Класи
К-сть учнів
Середній показник навченості
Високий
%
Достатній
%
Середній
%
Початко
вий
%
Якісний показник
ІІ
Рік
ІІ
Рік
ІІ
Рік
ІІ
Рік
ІІ
Рік
ІІ
Рік
Українська мова
5-11
74
7,5
7,5
20/27,03%
20/27,03%
29/39,19%
29/39,19%
25/33,78%
25/33,78%
-
-
66,22%
66,22%
Українська література
5-11
74
8,1
8,1
26/35,14%
26/35,14%
33/44,59%,
33/44,59%
15/20,27%
15/20,27%
-
-
79,73%
79,73%
Англійська мова
5-11
74
7,3
7,3
16/21,6 %
16/21,6 %
25/33,8 %
25/33,8 %
33/44,6 %
33/44,6 %
-
-
41/54 %
41/55,4 %
Зарубіжна література
5-11
74
7,9
8,0
23/31,08%
24/32,43%
34/45,95%
33/44,59%
17/22,97%
17,22,97%
-
-
77,03%
77,03%
Втуп до історії України та громадянської освіти
5
16
8,0
8,0
6/37,50%
6/37,50%
6/37,50%
6/37,50%
4/25,00%
4/25,00%
-
-
75,00%
75,00%
Історія України. Всесвітня історія
6
15
7,5
7,5
4/26,67%
4/26,67%
6/40,00%
6/40,00%
5/33,33%
5/33,33%
-
-
66,67%
66,67%
Історія України
7-11
43
8,0
8,0
11/25,58%
11/25,58%
25/58,14%
25/58,14%
7/16,28%
7/16,28%
-
-
83,72%
83,72%
Всесвітня історія
7-11
43
8,0
8,0
11/25,58%
11/25,58%
24/55,81%
24/55,81%
8/18,60
8/18,6
-
-
81,40%
81,40%
Громадянська освіта
10
5
8,2
8,2
2/40%
2/40%
2/40%
2/20%
1/20%
1/20%
-
-
80%
80%
Основи правозна-вства
9
8
8,4
8,4
3/37,50%
3/37,50%
4/50,00%
4/50,00%
1/12,50%
1/12,50%
-
-
87,50%
87,50%
Мистецтво
8-9
22
9,2
9,2
12/54,55
12/54,55
10/45,45
10/45,45
-
-
-
-
100%
100%
Музичне мистецтво
5-7
41
9,2
9,2
30/73,13
30/73,13
8/19,51
8/19,51
3/7,32
3/7,32
-
-
92,68
92,68
Образотворче мистецтво
5-7
41
10
10
41/100%
41/100%
-
-
-
-
-
-
100%
100%
Математи-ка
5-6
31
7,3
7,3
9/29%
9/29%
10/32,3%
9/29%
12/38,7%
13/42%
-
-
61,3%
58%
Алгебра
7-11
43
6,8
6,9
3/6,9%
3/6,9%
22/51,2%
22/51,2%
18/41,8%
18/41,8%
-
-
58,1%
58,1%
Геометрія
7-11
43
6,8
6,8
2/4,7%
2/4,7%
25/58,1%
25/58,1%
16/37,2%
16/37,2%
-
-
62,8%
62,8%
Пізнаємо природу
5-6
31
8,5
8,5
10/32,26%
10/32,26%
20/64,52%
20/64,52%
1 /3,23
1 /3,23
-
-
96,8%
96,8%
Біологія
7-11
43
8,2
8,2
14 /32,56%
14 /32,56%
22/51, 16%
22/51, 16%
7/16,28%
7/16,28%
-
-
83,7%
83,7%
Географія
6-11
58
7,7
7,8
12/20,69%
13/22,41%
33/56,90%
32/55,17%
13/22,41%
13/22,41%
-
-
77,59
77,59
Фізика
7-11
43
8,7
8,7
19/44,19%
19/44,19%
16/32,21%
16/32,21%
8/18,60%
8/18,60%
-
-
81,40%
81,40%
Хімія
7-11
42
7,9
7,9
9/20,93%
9/20,93%
26/60,47%
26/60,47%
8/18,60%
8/18,60%
-
-
81,4%
81,4%
Астроно-мія
11
6
9,0
9,0
3/50%
3/50%
3/50%
3/50%
-
-
-
-
100%
100%
Стем
6
15
8,7
8,7
5/33,33%
5/33,33%
10/66,67%
10/66,67%
-
-
-
-
100%
100%
Технології
5-6,10-11
42
10
7,14
23/54,76
23/54,76
10/23,81
10/23,81
3/7,14
3/7,14
-
-
78,57%
78,57%
Трудове навчання
7-9
32
9,3
9,3
21/66
21/66
11/34
11/34
-
-
-
-
100
100
Інформатика
5-11
74
7,2
7,2
32/43,24%
32/43,24%
36/48,65%
36/48,65
6/8,11
-
6/8,11%
-
-
-
-
-
91,89%
91,89%
Основи здоров’я
7-9
32
9,8
9,8
28/87,5%
28/87,5%
4/12,5%
4/12,5%
-
-
-
-
100%
100%
Фізична культура
5-11
74
9,3
9,2
51/69/86
48/65,45
19/26,03
22/30,14
3/ 4,11
3/ 4,11
-
-
95,89
95,89
Захист України
10-11
11
8,6
8,6
5/45,45
5/45,45
5/45,45
5/45,45
1/9,09
1/9,09
-
-
90,91
90,91
Здоров'я, безпека,
добробут
5-6
31
9,4
9,4
21/67,74%
21/67,74%
10/32,26%
10/32,26%
-
-
-
-
100%
100%
Етика
5-6
29
9,2
9,2
18/62%
11/38%
-
-
-
-
-
-
100%
100%
Драматур-гія і театр
6
15
7,0
6,8
3/20
3/20
5/33
4/26,66
7/46,67
8/53,3
-
-
53,33
46,67
Проведений моніторинг показав, що в умовах війни, постійних повітряних тривог, навчання у змішаному форматі, відчуття психологічного дискомфорту, стресу, результати навчання учнів за 2023/2024 навчальний рік з деяких предметів змінилися, у порівнянні з І семестром , ІІ семестром, та 2023/2024 навчальним роком.
У порівнянні з І семестром 2023/2024 навчального року:
- якісний показник підвищився з англійської мови (11%), зарубіжної літератури (2%), всесвітньої історії (16%), історії України (2%), мистецтва (14%), музичного мистецтва (28%), математики (6,3%), геометрії (13,9%), географії (9%), хімії (2%), інформатики (4%), інтегрованого курсу «Пізнаємо при роду»(5%)
- залишився незмінним з української літератури, громадянської освіти, основ правознавства, образотворчого мистецтва, астрономії, трудового навчання, основ здоров’я, Захисту України, ЗБД, етика, СТЕМ;
- знизився із інших предметів: української мови (2%), технологій (12%), фізичної культури (3%), інтегрованого курсу «Драматургія і театр» (18%).
За 2023/2024 навчальний рік оцінено 123 учнів -100%, вербальною оцінкою (оцінювальним судженням) -21 учень, рівнево – 28 учнів, бально – 74 учні.
Результати навчання учнів 3-4 класів (рівневе):
4 учнів ( 14,4 %) мають високий рівень знань учнів;
12 учнів ( 43,2 %) - достатній;
12 учнів ( 43,2 %) - середній рівень.
Результати підсумкового оцінювання учнів 5-11 класів (бальне):
7 учнів ( 9,6%) мають високий рівень знань учнів;
28 учнів ( 37,8 %) - достатній;
39 учнів ( 52,6%) - середній рівень.
У порівнянні з результатами за І семестр, рівень навчальних досягнень учнів 5-11 класів підвищився. Збільшилася кількість учнів, які мають високий рівень на 2,7%, достатній - на 3,3%, зменшилася кількість учнів, як навчаються на середній на 5,36% . У порівнянні з минулим навчальним роком зменшилась кількість учнів, що навчаються на високому рівні на 2 учні, збільшилася кількість учнів , що навчаються на достатньому рівні на 5 учнів, та збільшилась кількість учнів, що навчаються на середньому рівні на 5 учнів. Тому, актуальним залишається надолуження освітніх втрат, організація індивідуальних та групових консультацій, самостійна робота учнів, концентрування уваги на вдосконаленні методики викладання, систематичного аналізу навчальних можливостей учнів, постійного вдосконалення педагогічної діяльності, роботи в умовах війни.
Стратегічна ціль: ВІДПОВІДАЛЬНЕ СТАВЛЕННЯ ДО НАВЧАННЯ.
Заклад освіти сприяє формуванню у здобувачів освіти відповідального ставлення до навчання: діє учнівське самоврядування, учні займаються волонтерством. Учителі дають учням доручення, іноді делегують повноваження. Значна увага приділена профорієнтаційній роботі – головному мотиватору навчальної діяльності. Вчителі проводять інформаційно-просвітницьку роботу серед здобувачів знань, яка направлена на
- формування у людини установки на власну активність та самопізнання як основу професійного самовизначення та самоствердження (теми уроків «Основи здоров’я»);
- ознайомлення зі світом професій, кон’юнктурою ринку праці, правилами вибору професії, своїми правами та обов’язками (години спілкування в класних колективах, анкетування, «Самовизначення і вибір професії»);
- забезпечення самопізнання та формування «образу я», як суб’єкта майбутньої професійної діяльності (позакласна робота учнівського самоврядування);
- формування умінь аналізу різних видів професійної діяльності (позакласна робота, години спілкування);
- формування вміння співставляти «образ я» з вимогами професій до особистості та кон’юнктурою ринку праці й створювати на цій основі професійний план та його перевіряти;
- перевірка можливостей для самореалізації в різних видах професійної діяльності (практичні заняття, «День самоврядування»;
- забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості (під час освітнього процесу);
- виховування загальнолюдських та загальнопрофесійних якостей і розумних потреб.
-
Основними напрямами профорієнтаційної роботи з учнями в ліцеї є:
- професійна просвіта,
- професійне виховання,
- професійна діагностика
- професійна консультація учнів.
-
Провідна роль у цій роботі належить класним керівникам. Вони протягом тривалого часу спостерігає за учнями свого класу, вивчають їх індивідуальні особливості, інтереси, здібності й нахили, контактують з батьками, знають виховний потенціал кожної сім'ї. Це дає їм змогу організувати профорієнтаційну роботу на належному рівні. Серед форм такої роботи найефективнішими, що виконують класні керівники є:
- екскурсії, зустрічі з фахівцями, колишніми випускниками, вечори, диспути, конференції, класні години, заняття в гуртках, , що дає їм змогу спостерігати за розвитком у школярів професійних інтересів.
-
Педагогічний колектив забезпечив виконання таких заходів:
Вивчено та проаналізовано продовження навчання, працевлаштування випускників 9-х, 11-х класів
Організувано та проведено зустрічі учнів 9-11-х класів із представниками вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації.
Проведено діагностику професійних інтересів, схильностей, ціннісних орієнтацій, готовності до професійного самовизначення.
Забезпечено участь учнів 9-х, 11-х класів (40%)у проведенні Днів відкритих дверей вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації .
Проведено уроки, виховні години, тренінги та інші інтерактивні форми із використанням профорієнтаційних інноваційних методів.
Залучено батьківську громадськість до участі в декаді профорієнтації.
Проведено анкетування щодо професійного визначення здобувачів освіти.
Впроваджуватиметься принцип природовідповідності в навчанні. Під час навчання вчителі створюють ситуацію успіху, надають можливість вибору рівня навчальних завдань, напрямів навчальної діяльності.
За результатами опитування учні отримують необхідну підтримку та допомогу в навчальній діяльності в різних формах - консультації, індивідуальні завдання, допомога у підготовці до участі в учнівських олімпіадах, науково-дослідницькій діяльності. Організовується День самоврядування.
Педагоги закладу освіти розробляють індивідуальні освітні траєкторії для здобувачів освіти, які поглиблюватимуть свої знання і уміння з окремих тем, розділів навчального курсу.:
- Історія
- Географія
- Англійська мова
- Біологія
- Українська мова
- Початкові класи
-
Значної уваги було приділено вихованню відповідальності за результати навчальної діяльності учнів.
Стратегічна ціль. НАВЧАННЯ ВПРОДОВЖ ЖИТТЯ.
Розвитку ключової компетентності «Навчання впродовж життя» сприяє залучення старшокласників до мережевої освіти, дистанційного навчання. Здобувачі знань залучені до мережевої освіти з проблем «Права людини», «Академічна доброчесність», «Друга світова війна» та інші.
Стратегічна ціль. ЯКІСТЬ ПРИРОДНИЧО-МАТЕМАТИЧНОЇ ОСВІТИ.
Якості природничо-математичної освіти сприяє STEM-підхід в організації навчальної діяльності та позакласній роботі Особливою формою наскрізного STEM-навчання були інтегровані уроки, які спрямовані на встановлення міжпредметних зв’язків, що сприяють формуванню в учнів цілісного, системного світогляду, актуалізації особистісного ставлення до питань, що розглядаються на уроці.
Стратегічна ціль. АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ.
Здобувачі знань та педагогічні працівники діють на засадах академічної доброчесності. Впроваджено Шкільний кодекс доброчесності, організовано Тижні доброчесності, антикорупційні уроки. Члени педагогічного колективу інформували учнів про необхідність дотримання норм академічної доброчесності під час проведення занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації. В класних куточках наявна інформація про види порушень академічної доброчесності та види відповідальності за порушення.
На оперативках при директору розглядалось питання: «Про стан використання дозволених навчальних програм, підручників в ході викладання навчальних дисциплін, курсів за вибором»
Здобувачі освіти залучались до заходів:
- Обговорення Кодексу честі у навчанні
- «Чесність - найважливіша умова успішного навчання. Створення правил чесного навчання.(8-11 класи.)
- «Знання – це скарб, а вміння вчитися – це ключ до нього» (Диспут. 8-11 класи)
- Що таке плагіат?(Словникова робота з питань академічної доброчесності)
- Особливі вимоги при цитуванні, посилання на джерела. Тренінг
- Проблемний педагогічний діалог: «Академічна доброчесність: вимоги сумління чи законодавства?»
- Анкетування здобувачів освіти.
- «Толерантність – запорука академічної доброчесності». Година спілкування в 5-9 класах
- Моніторинг дотримання Кодексу честі учнів класу 3-11 класи. Самоаналіз здобувачами освіти.
- «Чи доцільно списувати?» година спілкування
- Як підготувати реферат: від теорії до практики або шукаємо, оформлюємо,пишемо».(Практичне заняття для учнів 9-11 класів)
- «Шкільне навчання: аналізуємо здобутки та прорахунки, визначаємося із життєвими пріоритетами». (Самоаналіз в класних колективах)
НАПРЯМ ІІІ. ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Стратегічна ціль: ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ – ЯКІСТЬ ОСВІТИ. ЗАДОВОЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПОТРЕБ.
Головне завдання вчителя – забезпечити рівень навчальних досягнень і розвитку компетентностей на рівні Державних стандартів, безумовне виконання навчальних програм та планів. Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями школи ми вважаємо:
Підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти;
Ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії;
Забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору школярів.
Стратегічна ціль: РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НУШ. ВНУТРІШНЯ СИСТЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ ОСВІТИ
Робота педагогічного колективу буде спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти. Заклад на якісному рівні задовольнятиме запити учасників освітнього процесу, втілюватиме Концепцію нової української школи.
Забезпечення виконання Державних стандартів – якість освіти. Задоволення освітніх потреб. Реалізація Концепції НУШ.
Робота педагогічного колективу була спрямована на забезпечення виконання навчальних програм і вимог Державних стандартів освіти.
Здійснюється впровадження педагогічних методик та інноваційних виховних технологій у практичну діяльність вчителів
Заклад на якісному рівні задовольняє запити учасників освітнього процесу, про що свідчать опитування учасників освітнього процесу. Якісний показник визначається за відсотком учнів, які мають достатній та високий (7-12 балів) рівень знань.
Головний колегіальний орган – педагогічна рада – працювала протягом навчального року над питанням забезпечення внутрішньої системи якості освіти. На засіданнях педради розглядалися питання розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, вдосконалення, ефективної діяльності закладу освіти.
87% батьків і здобувачів знань позитивно оцінюють рівень якості освіти. Освіта це не лише оцінки. Це і створене освітнє середовище, і оцінювання учнів на основі чітких критеріїв, педагогічна діяльність працівників, управлінські процеси.
Педагогічний колектив втілює Концепцію нової української школи. Створено відповідне освітнє середовище в 1-4 класах НУШ. Вчителі, які працюють в 1-4 класах, та адміністрація закладу пройшли відповідну професійну підготовку. Питання щодо результатів роботи початкової школи за новими освітніми стандартами розглядалося на оперативках при директору, засіданнях педагогічної ради. Впроваджується формувальне оцінювання навчальних досягнень здобувачів знань.
В умовах правового режиму воєнного стану здійснювалось впровадження Державного стандарту базової середньої освіти в 5-6 класі.
З метою якісного впровадження Державного стандарту базової середньої освіти проведено підготовку вчителів до роботи в 5 -6класі. Нажаль, в умовах війни, для 5-6 класу не було виділено субвенції на придбання обладнання, дидактичних матеріалів, забезпечення якісного освітнього середовища.
Новий Державний стандарт базової середньої освіти – матриця академічної свободи. Вчителі, які працюють з 5-6 кл обирали модельні програми, підручники. Але підручників на початок року немає, 1 березня отримано підручник математику. Забезпечено вивчення педагогічним колективом нормативно-правових та інструктивно-методичних документів щодо впровадження Державного стандарту базової середньої освіти. Забезпечено інформування педагогів про нові нормативні, інструктивно-методичні документи щодо впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. Всі вчителі, які викладають у 5-6 кл, мають відповідні сертифікати. Організовано обговорення на педагогічній раді питання готовності закладу освіти щодо впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти з 1 вересня 2023 р.
Забезпечено наступність у роботі 4 та 5 класів. Забезпечено належні умови для організації освітнього процесу учнів 5-6х класів. Ознайомлено батьків учнів 4-го класу із впровадженням Державного стандарту базової середньої освіти. Проведено психолого-педагогічні семінари, тренінги з метою аналізу результатів адаптаційного періоду учнів 5 класу, розроблено і затверджено заходи. Забезпечено участь педагогічних працівників у різних формах підвищення кваліфікації з питань впровадження Держстандарту. Проведено засідання методичних об’єднань з питань впровадження у освітній процес Державного стандарту. Проведено інструктивно-методичні наради, колективний перегляд вебінарів для вчителів з питань інтегрованого навчання, формувального оцінювання, розвитку критичного мислення, медіаграмотності, формування ключових компетентностей.
Організовано та проведено батьківські збори щодо обговорення особливостей адаптаційного періоду учнів 5-х класів та вироблення спільного плану взаємодії. Підготовлено поради вчителям, батькам, учням щодо переходу до якісного впровадження Державного стандарту. Проведено круглий стіл з вчителями, які працюють за новими програмами з метою вивчення потенціалу учнів для ефективного впровадження Державного стандарту. Вчителі-предметники, які викладають в 5-6 кл забезпечують основні ціннісні орієнтири Державного стандарту базової середньої освіти:
– повагу до особистості кожної дитини, її інтересів та досвіду;
– рівний доступ до освіти;
– академічну доброчесність;
– становлення вільної зростаючої особистості та її самостійності;
– здоров’я та добробут;
– довіру та безпеку;
– утвердження людської гідності, повага до прав дитини;
– активну громадянську позицію та патріотизм;
– любов до рідного краю та відповідальність стосовно довкілля.
Вчителі-предметники 5-6 класу перед початком навчального року на основі обраних модельних програм розробили навчальні програми, які:
– ґрунтуються на визначених стандартом ціннісних орієнтирах;
–охоплюють формування наскрізних в усіх ключових компетентностях умінь
– передбачають реалізацію вимог до обов’язкових результатів навчання у відповідній (відповідних) освітній (освітніх) галузі (галузях);
– ураховують наступність між циклами навчання на рівнях початкової та базової середньої освіти;
– орієнтуються на компетентнісний потенціал відповідної галузі / галузей, що визначає здатність кожної освітньої галузі формувати всі ключові компетентності через розвиток умінь і ставлень та базові знання.
Вчителі-предметники 5 класу забезпечують успішний адаптаційний період:
– у перші місяці навчання зважали на вже сформовані у початковій школі наскрізні вміння і навички учнів;
– уникають авторитарного впливу на особистість дитини, встановлюють й підтримують доброзичливі стосунки, довіру в спільній навчальній діяльності; – ураховують вікові та індивідуальні особливості розвитку й потреби кожного учня, особливості темпераменту та стиль сприйняття інформації,
– у перший місяць навчання учнів у 5-му класі більшість матеріалу на уроці орієнтувалася на повторення, дозування навчального навантаження та обсяг домашнього завдання, а також знижували його до мінімуму на вихідні дні;
– використовують додаткові сигнали, умовні позначення, сигнальні картки для привернення уваги та максимальної взаємодії учнів з учителем;
– вдаються до проведення ранкових зустрічей, які сприяють налагодженню взаємин між учнями та вчителем, згуртованості та позитивному настрою в учнівському колективі, створення правил класу;
– налагодження емоційного контакту з усіма учасниками освітнього процесу, систематично взаємодіють з батьками учнів.
Вчителі-предетники 5 класу забезпечують діяльнісний підхід у викладанні предметів:
– забезпечують розвиток учнями здатності самостійно отримувати та обробляти інформацію з навчальних питань;
– індивідуальний підхід до учнів;
– розвиток комунікативних навичок учнів;
– застосування творчого підходу у процесі здійснення педагогічної діяльності;
– самостійне здійснення алгоритму дій, спрямованих на отримання знань та вирішення поставлених перед ними навчальних завдань.
Основними умовами успішного досягнення базової компетентності учнями школи ми вважаємо: підвищення ефективності уроку як основної можливості діалогу учня та вчителя; розвиток системи позаурочних форм освітньої діяльності, зорієнтованих на пошуковий, дослідницький, проблемний характер засвоєння змісту освіти; ріст професійної майстерності педагогічних кадрів; орієнтацію педагогів на особисті досягнення учнів в освітній взаємодії; забезпечення принципів відкритості й комфортності освіти в усіх її аспектах; комплексний супровід педагогами освітнього та професійного вибору школярів.
З метою проведення самооцінювання управлінської діяльності у 2023- 2024 н. р. було проведено моніторинг якості управлінських процесів за допомогою системи EvaluEd. Було проаналізовано вимоги щодо стратегії розвитку та планування діяльності закладу освіти, формування відносин довіри у колективі, прозорості, дотримання етичних норм. Вивчено стан кадрової політики та можливості професійного розвитку педагогів; порядок прийняття управлінських рішень, стан взаємодії з місцевою громадою, сформованість та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності, функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
В процесі моніторингу переглянуто і проаналізовано реалізацію таких документів: Стратегії розвитку на 2021-2026 рр., Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти, Положення про академічну доброчесність.
Проведено опитування учасників освітнього процесу. Результати опитування показали, що тематика для професійного зростання педагогічними працівниками обрана на найближчі 5 років різноманітна: Законодавче забезпечення освітнього процесу. Методичні аспекти викладання предмету. Форми організації освітнього процесу. Профілактика та прояви девіантної поведінки. Безпечне освітнє середовище. Формування у здобувачів освіти громадянських компетентностей. Використання ІКТ в освітній діяльності. Ділове українське мовлення.
Вчителі підвищували кваліфікацію за такими формами: курси ІПОПП. Семінари. Конференції. Вебінари. Тренінги. Майстер-клас. Самоосвіта. Он-лайн курси.
Відповідно опитування керівництво закладу освіти створило умови для постійного підвищення кваліфікації педагогів, їх атестації, добровільної сертифікації. Підвищувати професійну компетентність не заважає ніщо.
Для розроблення календарно-тематичного планування вчителі використовують зразки, що пропонують фахові видання, розробки з Інтернет-сайтів і блогів, рекомендації МОН, досвід колег, власний досвід
Вчителі надають здобувачам освіти всебічну підтримку в навчанні: розвивати в учнів впевненість у своїх здібностях, організовують процес розвитку компетентностей, консультують (у тому числі і батьків) при виконанні завдань, проводять додаткові занняття, індивідуальні заняття, застосовують у процесі навчання сучасні форми, використовують ІКТ, інтернет-ресурси, створюють наочність, готують до ДПА, створюють проєкти, впроваджують творчі та пошукові завдання.
Для оцінювання здобувачів освіти використовують поточне, формувальне, самооцінювання, взаємооцінювання.
Вчителі інформують про критерії оцінювання на початку навчального року, розміщують на сайті, інформують перед вивченням кожної теми, пояснюють індивідуально.
Щоб запобігти випадкам порушень академічної доброчесності знайомлять здобувачів освіти з основами академічної доброчесності, проводять бесіди щодо дотримання академічної доброчесності, на уроках дають такі завдання, які унеможливлюють списування, використовують методичні розробки щодо формування академічної доброчесності, пояснюють її необхідність, розробляють диференційовані завдання, знайомлять здобувачів освіти з основами авторського права, брали участь у розробці Положення про академічну доброчесність, проводять бесіди, години спілкування щодо формування академічної доброчесності, навчають дітей бути самостійними та ініціативними, навіть помилкові відповіді є не провалом у навчанні, а стимулом до пізнання нового, розкривають значущість норм академічної доброчесності.
Власний педагогічний досвід поширюють шляхом розміщення публікацій на сайті закладу, висвітлення на освітніх он-лайнплатформах, виступать на конференціях, готують презентації на виставки, проводять майстер-класи, публікуються у фахових виданнях.
В закладі практикують мотиваційні заходи - об'єктивність оцінювання професійної діяльності, винагороди матеріальні та моральні.
Психологічний клімат у закладі освіти сприяє співпраці педагогів.
Керівництво закладу освіти розробило, запропонувало для обговорення і доповнення всім учасникам освітнього процесу правила поведінки. У закладі освіти реагують на звернення про випадки булінгу, проводять роботу з попередження булінгу.
Керівництво закладу відкрито для спілкування - педагоги співпрацюють і забезпечують зворотній зв’язок щодо їх співпраці. Керівництво враховує пропозиції щодо якості освітнього процесу та підтримує ініціативу педагогічних працівників щодо розвитку закладу освіти.
Постійно вдосконалюється робота з обдарованими учнями. Діє програма «Обдарованість», який передбачає підготовку та участь здобувачів освіти у різноманітних інтелектуальних випробувань.
Стратегічна ціль: МЕТОДИЧНА РОБОТА І КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ.
Протягом 2023-2024 рр. педагогічний колектив працював над науково-методичною проблемою ««Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи»».
Педагогічні працівники удосконалювали свою цифрову грамотність, досягли 80% володіння ІКТ для проведення дистанційного навчання.
Робота професійних спільнот була спрямована на розбудову внутрішньої системи забезпечення якості освіти, підвищення результативності діяльності методичних об’єднань педагогічних працівників. Професійні спільноти вчителів суспільно-гуманітарного циклу, природничо-математичного циклу, вчителів початкових класів і класних керівників працювали відповідно затверджених планів роботи. В рамках роботи ПС організовано обмін досвідом з питань:
- «Як формувати відповідальне ставлення учнів до навчання".
- Обмін досвідом вчителів, які результативно працюють з обдарованими дітьми.
- «Створення системи роботи з обдарованими дітьми»,
- «Як формувати в учнів навичку самооцінювання».
- «Як розробити індивідуальну освітню траєкторію»
-
В методичній роботі закладу освіти належна увага приділялась проблемі адаптації першокласників до навчання в школі та п’ятикласників до навчання в основній школі.
У жовтні проведено тренінг «Організація адаптаційного періоду здобувачів знань 1, 5 класів та класно-узагальнюючого контролю». Розроблено плани наступності, заходи адаптаційного періоду. Проведено педагогічний консиліум за участю батьків «Про адаптацію п’ятикласників та класно–узагальнюючий контроль учнів 5-го класу».
В освітній процес в закладі освіти впровадження особистісно-орієнтовного навчання є пріоритетним завданням. З метою ефективного застосування цієї педагогічної технології продовжується робота постійно діючого семінару з питання впровадження особистісно-орієнтованого навчання:
- «Забезпечення психологічного комфорту дитини в ході освітнього процесу».
- «Розроблення диференційованих завдань та завдань, які унеможливлюють списування для роботи з учнями в умовах особистісно орієнтованого навчання».
- «Інформування учнів про очікувані результати навчання, перелік завдань під час вивчення кожної теми – необхідні умови особистісно орієнтованого навчання».
-
Значна увага приділена якості дистанційної освіти. З цієї метою проведено методичні години, на яких розглянуто питання:
- «Використання технологій змішаного та дистанційного навчання в освітньому процесі».
- «Якість дистанційної освіти».
- «Вимоги до дистанційного уроку». Мозковий штурм.
-
Здійснено моніторинг володіння технологіями дистанційного навчання.
Проведено анкетування вчителів «Використання ІКТ в освітньому процесі».
Методичні заходи передбачали пошук шляхів вдосконалення системи оцінювання в закладі освіти, зокрема впровадження ефективного формувального оцінювання. Зокрема:
- Проведено тренінг «Особливості організації формувального оцінювання здобувачів освіти НУШ у сфері проекту змін до Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти».
- Ознайомлено вчителів з лайфаками ; «Ефективні методи розвитку вмінь та навичок самооцінювання».
- На методичних годинах організовано інтерактивні вправи:
- «Як розробляти критерії формувального оцінювання: орієнтовний алгоритм спільної роботи учителів та учнів»,
- «Види оцінювання, які сприяють компетентнісному підходу».
-
З метою удосконалення професійної майстерності забезпечено активну участь педагогічних працівників у міських, обласних та Всеукраїнських методичних заходах.
Забезпечено виконання перспективного плану атестації педагогічних працівників. Відповідно перспективного плану атестації педагогічних працівників в 2023-2024 н.р. атестувались вчителі 7 педагогів. В ході проведення атестації педагогічних працівників організовано вивчення системи роботи вчителів, які атестуються.
Стратегічна ціль: ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ.
Педагогічні працівники постійно підвищують свій професійний рівень, використовуючи різноманітні форми підвищення кваліфікації, передачі педагогічного досвіду, а також самоосвіту. Педагогічні працівники беруть участь в освітніх проєктах, інноваційній і дослідно-експериментальній роботі, впроваджують нові форми і методи роботи в педагогічній діяльності.
Педагогічні працівники розробляють календарно-тематичне планування на засадах компетентнісного підходу, розробляють завдання на виявлення компетенцій, оцінюють набуті компетенції.
Педагогічні працівники здійснюють особисто-орієнтований підхід в навчальній діяльності, що ґрунтується на партнерських відносинах учасників освітнього процесу.
Одним з пріоритетів методичної роботи є якісне підвищення фахової майстерності педагогічних працівників, їх безперервне самовдосконалення, розвиток професійної компетентності та педагогічної культури, відповідно до сучасних вимог, реалізація Річного плану підвищення кваліфікації вчителів на 2024 р. Річний план підвищення кваліфікації за кошти державного бюджету виконано на 100%, педагогічна рада визнала результати підвищення кваліфікації, яке вчителі проходили на онлайн заходах відповідно поданих клопотань та на підставі звітів про проходження кваліфікації та документів, що засвідчують проходження підвищення кваліфікації. Затверджено плани підвищення кваліфікації на 2024 р.
НАПРЯМ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ
Стратегічна ціль: ДОВІРА ДО ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ
Управлінська діяльність спрямована на забезпечення якості освіти на рівні Державних стандартів. В закладі постійно відбувається моніторинг поставлених цілей даною стратегією. Формуються відносини довіри, прозорості, відкритості завдяки роботі шкільного сайту, груп у соціальних мережах. Здійснюється ефективна кадрова політика, до викладацької діяльності залучені лише фахівці, які постійно підвищують свій професійний рівень. Використовуються онлайн-платформи для професійного самовдосконалення.
Педагоги залучаються до участі у добрих практиках «Освіта Житомирщини – 2024».
Здійснюється стимулювання професійної діяльності – Проект «Стимул», Положення про матеріальне стимулювання педагогічних працівників. Управлінські рішення приймаються на основі конструктивної співпраці, взаємодії з місцевою громадою, враховуються пропозиції учасників освітнього процесу.
Керівництво закладу планує та здійснює заходи щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання у співпраці з засновником.
Управлінська діяльність забезпечує реалізацію політики академічної доброчесності.
Відповідно Концепції нової української школи виховання є невід’ємною складовою освітнього процесу, є наскрізним процесом, охоплює усі сфери шкільного життя і має ґрунтуватися на цінностях. Особлива роль в організації виховної діяльності в закладі освіти належить класним керівникам. Діяльність класного керівника регламентується «Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти».
Основними напрямками роботи класного керівника в умовах правового режиму воєнного стану були:
- права дитини;
- національно-патріотичне виховання;
- протидія булінгу;
- запобігання домашньому насильству;
- запобігання та протидія торгівлі людьми;
- профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки;
- сприяння розвитку учнівського самоврядування;
- сімейне виховання;
- психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час війни;
- безпека життя, мінна безпека.
-
Незважаючи на воєнні загрози, карантинні обмеження, педагогічний колектив використовує і онлайн форми виховної роботи з дітьми.
Активно працює у ліцеї професійна спільнота класних керівників. Протягом року всі класні керівники брали активну участь у роботі ПС: засідання ПС, проводили відкриті виховні заходи, розглядали актуальні проблеми виховання здобувачів освіти.
Правове виховання. Відповідно до Закону України «Про освіту» в Україні створюються рівні умови доступу до освіти, до всіх форм здобуття освіти. Це особливо актуально в умовах режиму воєнного стану. В закладі освіти навчаються учні статусу ВПО. Вони забезпечені підручниками, безкоштовним харчуванням, підвозом до ліцею. Дітям надається психологічна підтримка, консультації з питань правової допомоги.
Упродовж 2023-2024 навчального року адміністрацією здійснювались організаційні заходи, а саме видано накази щодо профілактики правопорушень, організації правовиховної роботи.
У закладі освіти здійснювались організаційні заходи з профілактики злочинності, правопорушень та запобігання бездоглядності серед неповнолітніх, під постійним контролем знаходились питання:
максимального охоплення навчанням учнів; контролю за відвідування учнями закладу освіти навчальних занять; виконання заходів, передбачених річним планом закладу освіти щодо попередження злочинності та запобігання дитячій бездоглядності.Радою з профілактики правопорушень закладу освіти проаналізовано стан роботи з профілактики злочинів та правопорушень серед неповнолітніх, розроблені заходи, спрямовані на виконання законодавства з профілактики правопорушень та злочинів серед неповнолітніх. Заплановані заходи мають конкретне спрямування, визначеність термінів виконання.
У вересні 2023 р. проводився місячник «За здоровий спосіб життя». В рамках місячника проведені: круглий стіл за темою «Життя без гачка», години спілкування, зустріч з представниками служби у справах дітей та ювенальної превенції.
В ході проведення акції «16 днів проти насилля» проведено тренінги з учнями 8-11 класів, низка шкільних заходів згідно плану.
З метою формування правової культури та правової свідомості, сприяння підвищенню рівня знань та поінформованості здобувачів освіти щодо реалізації та захисту своїх прав, гарантованих Конституцією та законами України у різних сферах життя, проведено Тиждень правових знань. Організовано розгляд питання правової культури учнів та батьків, попередження злочинності, бродяжництва, суїцидальної поведінки на загальношкільних батьківських зборах. Учні початкової школи провели знайомство з Конвенцією про права дитини.
Для учнів основної школи проведено конкурс малюнку для учнів 5-7 класів «Діти та їхні права». Старшокласники були залучені до конкурсу стінгазет «Світ без жорстокості і насильства», тренінгу «Офіційне працевлаштування неповнолітніх», турніру правознавців для учнів 9-10 класів «Найрозумніший знавець права», для учнів 8-9 класів, тренінгів «Не бійся говорити», « На терезах Феміди».
Наслідком роботи педагогічного колективу з профілактики куріння можна вважати щорічне зниження частоти та періодичності паління учнями, залежних від цієї пристрасті та недопущення спроб паління дітьми, які не мають стійкої залежності.
На сайті школи постійно висвітлюється інформація щодо заходів з правового та превентивного виховання учнів.
Національно-патріотичне виховання.
Наказом МОН України від 06.06.2022 №527 затверджено Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України до 2025 року. Відповідно Концепції розроблено заходи з національно-патріотичного виховання в закладі освіти на 2021-2025 рр.
Відповідно ст. 10 Конституції України, Законів України «Про освіту», у 2023 - 2024 навчальному році в закладі освіти реалізовувалися практичні заходи щодо впровадження мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної. У ліцеї систематично проводилася робота щодо забезпечення державної політики всіх рівнів та дотримання чинного законодавства. Освітній процес здійснювався державною мовою.
Виховні плани роботи класних керівників передбачали діяльнісний підхід у вихованні здобувачів освіти в умовах війни:
- проводили заходи національно-патріотичної спрямованості;
- займалися волонтерською діяльністю;
- досліджували українську культуру;
- влаштовували акції пам'яті;
- проводили години спілкування, присвячені війни рф проти України;
- створювати навчальні проєкти, присвячені борцям за незалежність та свободу нашої країни;
- організовували зустрічі із ветеранами АТО, ООС та війни рф проти України.
-
Традиційно відзначаються День української писемності та мови, Міжнародний день української мови. Учні та вчителі беруть участь у Всеукраїнському радіодиктанті єдності.
В жовтні 2023 р. в закладі освіти було проведено місячник національно-патріотичного виховання. Основними заходами стало відзначення Дня захисника і захисниць України, День українського козацтва. Протягом навчального року здобувачі освіти залучалися до Всеукраїнських акцій, конкурсів, зокрема:
- Всеукраїнській краєзнавчій акцiї учнiвської молодi «Украiна пам'ятає i CBiT не забуде»
- Всеукраїнській учнівській конференції «Державотворчі процеси: через віки у ХХІ століття»
- Обласний етап Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина - Україна»
- Здобувачі освіти долучилися до Заходів до Дня соборності України:
- «Патріотизм як цінність і консолідуюча основа нації», до участі в яких запросити учасників Євромайдану, бійців АТО, учасників бойових дій, громадських діячів.
- Лінійки під гаслом «І обнялися береги одного, вічного народу!...», ключовим елементом якої було вшанування пам’яті новітніх героїв Небесної сотні і бійців АТО,ООС, учасників бойових дій, що віддали своє життя за ідеали гідності, єдності і свободи народу України.
- конкурсів: на кращу історичну розвідку, малюнок, есе, поезію інше, присвячені ідеї Соборності України.
- акції «Ланцюг єднання».
- перегляду документальних фільмів з означеної тематики.
-
Адміністрацією закладу освіти проведено моніторингове дослідження ефективності національно-патріотичного виховання, сформованості національної свідомості та патріотизму в здобувачів освіти.
Дослідження стану впровадження національно-патріотичного виховання в освітній процес показало, що проводиться системна та цілеспрямована діяльність їх щодо формування в учнівської молоді патріотичної свідомості, формування ціннісного ставлення до українського народу, Батьківщини, держави, нації; готової до виконання громадянських і конституційних обов'язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування активної громадянської позиції, утвердження національної ідентичності на основі духовно-моральних цінностей власного народу, національної самобутності. Зроблено висновок, що в період війни, яку російська федерація розв'язала і веде проти України, педагогічний колектив усвідомив нагальну необхідність переосмислення зробленого, здійснення системних заходів, спрямованих на посилення національно-патріотичного виховання дітей та молоді – формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей.
Протидія булінгу
Відповідно до статті 15 Закону України «Про повну загальну середню освіту» виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу і має ґрунтуватися на загальнолюдських цінностях, культурних цінностях українського народу.
Протягом навчального року проводилась профілактична робота з попередження насильства щодо дітей . Зокрема, це стосувалося таких його проявів, як булінг, мобінг, кібербулінг та ін. В практику роботи класного керівника впроваджено антибулінгові програми: «Попередження насильства» в 7 класі, «Тут мене не торкайся» – в 6 класі. Систематично, 1 раз у квартал, здійснювався комплексний аналіз стану профілактики та протидії булінгу, профілактичної роботи з подолання злочинності та правопорушень, жорстокості та насильства, інших негативних явищ в дошкільному, учнівському та молодіжному середовищі. За результатами аналізу приймалися рішення щодо дій із їх запобігання. Адміністрація закладу забезпечила висвітлення заходів та розміщення методичних матеріалів з означеного напрямку роботи серед учнівської молоді на офіційному сайті школи.
Запобігання домашньому насильству
Поруч із булінгом (цькуванням) великою проблемою в Україні є домашнє насильство. Верховна Рада України 20 червня 2022 року ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію). У профілактичній освітній діяльності педагогічний колектив дотримується методичних рекомендацій щодо формування у дітей та молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини
З метою забезпечення комплексного інтегрованого підходу до протидії домашньому насильству та сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від домашнього насильства, шляхом проведення превентивних заходів, ефективного реагування на факти домашнього насильства, заступником директора з навчально-виховної роботи, соціальним педагогом, класними керівниками чітко обліковуються звернення громадян та повідомлення про випадки жорсткого поводження з дітьми закладу (випадків жорсткого поводження з учнями не виявлено) .
Класні керівники на батьківських зборах, на виховних годинах проводили попереджувальну роботу з батьками та учнями з метою недопущення жорсткого поводження з дітьми в сім’ях, а також спостереження таких випадків з боку інших дітей ліцею. З метою недопущення насильства щодо здобувачів освіти проведено:
- щорічний громадський огляд умов утримання, виховання та проживання неповнолітніх в сім’ї;
- анкетування серед учнів ліцею з метою виявлення випадків вчинення насильства в сім’ї та дитячому середовищі;
- чіткий облік дітей, які проживають в неблагополучних сім’ях, встановлено контроль за перебуванням та вихованням дітей в неблагополучних сім’ях;
- інформаційно-просвітницьку роботу, індивідуальні консультації серед педагогів, батьків та учнів, ознайомлення їх з чинним законодавством з метою запобігання конфліктних ситуацій та насилля в сім’ї та дитячому середовищі;
- роз’яснювальну роботу серед учнів, батьків про порядок розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім’ї або реальну його загрозу;
- акцію «16 днів проти насильства». В рамках акції проведено тренінги, дискусії, дебати, лекції та виставки учнівських робіт.
-
Запобігання та протидія торгівлі людьми
Педагогічний колектив впроваджує в освітній процес заходи щодо підвищення рівня обізнаності здобувачів освітніх послуг та їх батьків з питань протидії торгівлі дітьми. У ліцеї проводилась така інформаційна діяльність:
- висвітлювалось законодавство у сфері протидії торгівлі людьми на сайті закладу освіти;
- оновлювались інформаційні матеріали у закладі освіти матеріалами з питань протидії торгівлі людьми;
- підвищувався рівень обізнаності дітей та учнівської молоді, педагогічних працівників щодо сучасних проявів торгівлі людьми, розповсюджувались соціальна реклама, буклети, плакати;
- забезпечувалась співпраця вчителів з фахівцями соціальної сфери у роботі з дітьми та батьками щодо питань безпечної міграції, профілактики торгівлі людьми;
- розглядались на нарадах при директору та професійних спільнотах класних керівників питання протидії торгівлі людьми;
- проводились інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи з протидії торгівлі людьми за участю дітей, учнівської молоді та їх батьків – (перегляд відеофільмів);
- проводились інформаційні кампанії серед школярів до Європейського дня торгівлі людьми (18 жовтня) з інформування щодо питань безпечної міграції та ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми, 2 грудня - Міжнародного дня за відміну рабства; 10 грудня - Міжнародного дня захисту прав людини;
- проведення педагогічними працівниками профілактичних заходів з проблеми запобігання торгівлі людьми, комерційній сексуальній експлуатації дітей та насильству над дітьми, безпеки дітей в Інтернеті з використанням методики «рівний-рівному».
-
Профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки
Педагогічний колектив ознайомився з інформацією, розміщеною на сайті Національної поліції України, про нову субкультура «ПВК Рьодан». У закритих групах педагогічного колективу, батьківських групах розміщено перевірену офіційну інформацію щодо означених фактів, ймовірних причин та наслідків протиправних дій субкультури «ПВК Рьодан».
Вчителі не допускали акцентування уваги підлітків на означеній проблемі та героїзації різних форм ризикованої поведінки, уникали розгляду будь-яких конкретних випадків агресивних випадів.
Класним керівникам акцентували свою увагу на вивчити становища дитини у структурі неформальних відносин; спостерігали за сімейною ситуацією в умовах війни; цікавилися подіями, які відбуваються в житті учня (переїзди, розлучення або роз’єднання родини, втрати близьких або рідних тощо) і його реакцією на ці події; уважно ставились до висловлень школяра щодо його прагнень помститися ворогам нашої держави, ненависті до будь-кого, хто «не є українцем». Такий супровід здійснюється постійно - під час навчальних занять, годин спілкування з класом.
У школі створено інформаційний куточок з методичною літературою, інформацією про телефон довіри, даними про адреси і режими роботи спеціалізованих лікарень, психологічних центрів допомоги, інших фахівців
Проведено психолого-педагогічні семінари, консиліуми, на теми:
- «Емоційні розлади у дітей та підлітків»,
- «Фактори, що впливають на суїцидальну поведінку підлітка»,
- «Як підняти соціальний статус учня в групі»,
- «Як допомогти дитині при загрозі суїциду?»,
- «Конфлікти між учителями і підлітками
- Організовано роботу Батьківського всеобучу з тем:
- «У сім‘ї – підліток»,
- «Емоційні порушення у дітей», «Депресивні стани у підлітків», «Алкоголізм і наркоманія у підлітковому віці»,
- «Психологія особистісних і міжособистісних конфліктів».
-
Педагогічний колектив працював над створенням позитивного психологічного клімату в закладі освіти й сім’ї. Здобувачі освіти залучалися до громадської діяльності (спортивні змагання, клуби, товариства тощо), культурно-виховних заходів, які сприяють формуванню позитивних громадянських, естетичних почуттів, духовності учнів і педагогів.
Сприяння розвитку учнівського самоврядування
Діяльність педагогічного колективу зосереджена на питаннях щодо активізації суспільно-значущої діяльності та розвитку учнівського самоврядування в закладі освіти. З метою демократизації управління школою на початку нового 2023-2024 навчального року було проведено вибори і сформовані органи учнівського самоврядування. Президентом школи обрано Кравченко Олександру, ученицю 9 класу, було затверджено Положення про учнівське самоврядування. Майже всі учні залучені до різноманітних видів діяльності закладу освіти, а також до управління справами колективу.
Робота учнів у комісіях учнівського самоврядування сприяла вихованню почуття господаря заладу, класу, вмінню співпрацювати на принципах рівності, гласності, демократизму.
Необхідно:
- формувати пріоритети та стратегічні напрямки у роботі з дітьми та учнівською молоддю,
- підтримувати соціально-активні програми, ініціативи та проєкти органів учнівського самоврядування;
- удосконалювати механізми урахування думки дитини під час вирішення питань, що стосуються її життя;
- забезпечувати ефективну взаємодію між громадськими організаціями та органами державної влади, органами місцевого самоврядування.
-
5. Впровадження формувального оцінювання в 5 -11 класах
6.Розвивати критичне мислення учнів.
7. Урізноманітнювати форми роботи використання вчителями для впровадження формувального оцінювання в освітньому процесі
8.Забезпечити розвиток відповідального ставлення до навчання шляхом:
- активізації участі учнів в організації своєї навчальної діяльності;
- наявності чітких критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів;
- зосередженні освітнього процесу на оволодіння учнями ключовими компетентностями, а не на відтворенні інформації;
- можливість вибору учнями власної освітньої траєкторії;
- заохочення і позитивного оцінювання роботи учня;
- надання конструктивного зворотного зв’язку на роботи учнів, їхні результати навчання
9.Для розвитку навичок навичок самооцінювання/взаємооцінювання навчальної діяльності дитини регулярно нагадувати учням про цілі та критерії оцінювання; планувати при проведенні навчальних занять час для самооцінювання/взаємооцінювання; оприлюднювати мету навчального заняття, критерії оцінювання результатів навчання; надавати завдання на рефлексію власної діяльності
3.ЗА НАПРЯМОМ «ОЦІНЮВАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ»:
Педагогічним працівникам забезпечити реалізацію внутрішньої системи забезпечення якості освіти шляхом виконання навчальних програм відповідно Державних стандартів;
3.1. Вчителям під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізних уміньучнів, акцентувати увагу на
- Повагу гідності, прав і свобод людини.
- Морально-етичне виховання.
- Повага до культурної багатоманітності.
- Визнання цінності демократії, справедливості, рівності та верховенства права.
- Розвиток громадянської свідомості та відповідальності.
- Розвиток навичок критичного мислення.
- Розвиток навичок співпраці та командної роботи.
- Формування здорового та екологічного способу життя.
- Статеве виховання та виховання гендерної рівності та інші аспекти.
-
3.2.Створювати умови особистісно орієнтованого навчання:
- Відмова від орієнтації освітнього процесу на пересічного школяра;
- обов’язкове максимально можливе врахування інтересів кожноїдитини;
- підхід до дитини як до особистості;
- Забезпечення свободи і прав дитини в усіх проявах її діяльності;
- Урахування вікових, індивідуальних та психофізичних особливостей дитини, її життєвого досвіду;
- - забезпечення можливості учню вільно висловлювати свою думку;
- Забезпечення партнерських стосунків між вчителем і дитиною.
-
3.3.З метою реалізації ефективного особистісно орієнтованого навчання здійснювати:
- Інформування учнів про очікувані результати навчання та перелік завдань під час вивчення кожної теми;
- Розроблення диференційованих завдань для роботи з учнями;
- Розроблення завдань, на які неможливо знайти готову відповідь у підручниках та інших інформаційних джерелах;
- Удосконалення критеріїв оцінювання, які мотивують учнів до самостійної роботи, висловлювання своєї аргументованої думки, власного бачення
-
3.4. Неухильно дотримуватись принципів академічної доброчесності та власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності у педагогічній діяльності (посилання на джерела, які використовуються в роботі, справедливе оцінювання навчальних досягнень учнів, підбір завдань, які відповідають віковим можливостям учнів).
3.5. Інформувати учнів про необхідність дотримання академічної доброчесності: під час проведення навчальних занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації (наголошувати на дотриманні таких якостей, як старанність, самостійність у навчанні, відповідальність за свої рішення, чесність здобуття оцінок тощо).
3. 6. Інформувати батьків про необхідність дотримання академічної доброчесності (скажімо, придбання дітям збірників готових домашніх завдань, виконання за дітей домашніх завдань, практичних робіт є безпосереднім порушенням принципів академічної доброчесності).
3.7. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботу учнів, ставити проблемні питання, на які немає готової відповіді в підручнику чи інших джерелах.
3.8. Виконання дослідницьких і творчих завдань, проєктів.
3.9. Практикувати в освітньому процесі написання тематичних творчих есе замість рефератів зі скомпільованою інформацією з інших джерел.
3.10.Застосовувати компетентнісний підхід у навчанні. Звести до мінімуму завдання на перевірку знань. Використовувати відкриті питання, щоб перевірити рівень володіння навичками, а не знаннями.
3.11.Продовжити роботу педагогічного колективу закладу над науково-методичною проблемою (4 рік): «Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи», забезпечити відповідність професійних компетентностей вчителів Професійному стандарту вчителя;
3.12.Залучати педагогів до перспективних моделей педагогічного досвіду, формування нового педагогічного мислення (прагнення до постійного оновлення знань і творчого пошуку, зорієнтованого на особистість учня);
3.13.Підвищити якість природничо-математичної освіти, впроваджувати STEM-навчання;
3.14.Забезпечити зростання фахової підготовки вчителів шляхом виконання річного плану підвищення кваліфікації, організацію та вивчення перспективного педагогічного досвіду. Сприяти участі вчителів, учнів у науковій, дослідницькій, пошуковій роботі на базі навчального закладу;
3.15.Педпрацівникам створювати та розміщувати на освітніх сайтах власні розробки, публікації; створити власне електронне портфоліо;
3.16.Вдосконалювати професійні компетентності для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання;
3.17. Вчителям з учасниками освітнього процесу – батьками та учнями – діяти на засадах педагогіки партнерства, заснованій на особистісно орієнтованому підході;
3.18. Враховувати під час атестації та моніторингів педагогічної діяльності педагогічних працівників відповідність професійному стандарту вчителя.
4. ЗА НАПРЯМОМ «УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ»:
4.1. Забезпечити реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти.
4.2.Разом із засновником забезпечити оновлення та зміцнення навчально-матеріальної бази згідно Стратегії.
4.3. Працювати над ефективною взаємодією органів громадського самоврядування та керівництва закладу освіти.
4.4. Управлінські рішення приймати з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу. Посилити залучення всіх учасників освітнього процесу до розроблення внутрішніх документів, планів, заходів.
4.5. З метою забезпечення інформаційної відкритості закладу освіти, оновити сайт закладу освіти. Забезпечувати своєчасність розміщення інформації.
Психологічна підтримка здобувачів освіти
З огляду на існуючу загрозу психічному здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації, на нараді при директору педагогічним колективом розглянуто механізм впровадження в роботу закладу освіти «Методичних рекомендацій для педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій». Проведено тренінг з опрацювання Алгоритму надання першої психологічної допомоги з педагогічними працівниками.
Вчителі опанували протоколи надання ППД та застосовують їх у роботі з дітьми:
ПРОТОКОЛ надання ППД в гострих стресових ситуаціях
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками ступору.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками апатії.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині із ознаками рухового збудження, дезорієнтації.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками страху.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками паніки.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками нервового тремтіння.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками галюцинацій та марення. ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками істерики.
ПРОТОКОЛ надання ППД людині з ознаками горя (гострої реакції на загибель близької людини, психогенний шок).
Стратегічна ціль: ПАРТНЕРСТВО В ОСВІТІ. РОЗБУДОВА ГРОМАДСЬКО-АКТИВНОЇ ШКОЛИ.
З метою впровадження в життя школи державно-громадської моделі управління в в закладі освіти залучаються до управління школою такі органи: загальношкільна конференція; рада профілактики правопорушень; піклувальна рада; батьківський комітет; адміністрація закладу; педагогічна рада; профспілковий комітет; органи учнівського самоврядування.
Державно-громадське управління в ліцеї базується на принципах: демократичності; прозорості управлінських рішень; колегіальності; делегуванні повноважень; громадського обговорення важливих питань життя школи; звітності директора перед шкільною громадою та засновником.
Академічна доброчесність - невід’ємна складова якісної освіти. Педагогічний колектив забезпечує реалізацію Положення про академічну доброчесність закладу освіти. Всі учасники освітнього процесу діють на засадах чесної діяльності. В школі функціонує ВСЗЯО.
В 2023-2024 н.р. здійснено щорічне самооцінювання якості освітньої діяльності закладу освіти за напрямами, які визначені внутрішньою системою забезпечення якості освіти.
ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО КОЛЕКТИВУ НА 2024-2025 Н.Р.:
Створити якісно нові умови для виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», для реалізації Концепції національного виховання учнів, відродження національної духовності й залучення до її формування учнів, вчителів, батьків, громадськості, для продуктивної роботи Нової української школи.
1.ЗА НАПРЯМКОМ «ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ»:
1.Забезпечити систему роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу.
2. ЗА НАПРЯМКОМ «СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ЗНАНЬ»:
1. Розроблення критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів при використанні інших, крім класно-урочної, форм організації освітнього процесу та форм роботи з учнями: дистанційного, змішаного, кооперативного (групового) навчання;
2.Обов’язкове оприлюднення критеріїв оцінювання; спільне з учнями розроблення критеріїв;
3.Впровадження самооцінювання і взаємооцінювання учнів; отримання постійного зворотного зв’язку від учнів у процесі оцінювання;
4.Використання учнівського портфоліо як способу оцінювання результатів навчання учнів;
РІЧНИЙ ЗВІТ ПРО РОБОТУ ОСВІТНЬОГО ЗАКЛАДУ ЗА 2021-2022 Н.Р..docx
РІЧНИЙ ЗВІТ ПРО РОБОТУ ОСВІТНЬОГО ЗАКЛАДУ
ЗА 2021-2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
У 2021-2022 навчальному році Більковецький ліцей організовував свою діяльність відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в сфері освіти» від 24 березня 2022 року № 2157-ІХ, Указів Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», наказів, розпоряджень, рекомендацій Міністерства освіти та науки України, рішень місцевих органів влади, Статуту, Освітньої програми ліцею, розробляв та впроваджував положення, принципи, порядки, критерії діяльності, реалізовував заходи щодо вдосконалення роботи закладу.
Робота педагогічного колективу в 2021-2022 н.р. була спрямована на реалізацію Стратегії діяльності Більковецького ліцею. Основними стратегічними напрямками роботи закладу є: освітнє середовище, система оцінювання здобувачів освіти, педагогічна діяльність, управлінські процеси.
У закладі навчається 114 учнів. Кількість класів - 11. Проектна потужність закладу – 250 учнів. У 2021-2022 навчальному році до закладу підвозяться 32 учні.
Освітнє середовище закладу є безпечним, комфортним, розвиваючим, вільним від будь-яких проявів насилля. У закладі, створено комфортні і безпечні умови навчання та праці. Територія закладу налічує 2,26 га. У освітньому закладі функціонує 12 навчальних кабінетів, спортивна кімната, комбінована майстерня, комп’ютерний клас, бібліотека-медіатека, їдальня, кабінет сестри медичної, кабінет директора ліцею. Для підвищення професійного рівня вчителів у закладі працює методичний кабінет.
Навчальні кабінети оформлені згідно Положення про навчальний кабінет з сучасними технічним забезпеченням, оновленими меблями, стендами, дидактичними, роздатковими матеріалами, цифровими ресурсами. Два навчальні кабінети оснащені інтерактивними дошками. Класні кімнати для 1-4 класів знаходяться в окремому корпусі, облаштовані відповідно до вимог НУШ. Вони містять осередки для різних видів роботи: навчання, читання, зберігання наочності та навчального приладдя, експозицій, робочі місця вчителів. Кабінети 1-4 класів забезпечено комп’ютерами, телевізорами, принтерами, ламінаторами та необхідним навчальним обладнанням. Заклад підключений до мережі інтернет та Wi-Fi, робочі місця педагогічних працівників забезпечені доступом до мережі. Для висвітлення роботи ліцею створений сайт закладу та сторінка в соціальній мережі на яких батьки, громадськість ознайомлюються з новинами та діяльністю закладу, досягненнями вчителів та здобувачів освіти.
Бібліотека-медіатека закладу освіти використовується не лише для видачі підручників та зберігання літератури. Приміщення та облаштування бібліотеки використовуються для проведення бібліотечних занять, культурно-освітніх заходів, наявні тематичні бібліотечні виставки, що сприяють формуванню ключових компетентностей учнів. Бібліотека оснащена ноутбуками, обладнана як бібліотечно-інформаційний центр з підключенням до мережі інтернет.
З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, врахування індивідуальних особливостей та стану здоров'я учасників освітнього процесу, відповідно наказу по закладу освіти від 01.09.2022 №72 «Про організацію інклюзивного навчання у 2021-2022 н.р.» в закладі було продовжено інклюзивне навчання у 2 класі. Для роботи зі здобувачем освіти призначено асистента вчителя, яка має відповідну фахову освіту. Навчання здійснювалось за розкладом, погодженим з батьками та затвердженим директором ліцею, за адаптованою програмою, відповідно до чинних навчальних програм, в яких визначено зміст та обсяг матеріалу, що підлягає вивченню та його засвоєнню. Питання здійснення індивідуального навчання контролювалось адміністрацією закладу протягом 2021-2022 навчального року та узагальнено наказами по закладу освіти (грудень 2021р, червень 2022р.) та заслуховувалось на нарадах при директорові. Педагогічними працівниками та батьками були створені оптимальні умови для здобуття необхідного освітнього рівня та стану здоров’я дитини. Інклюзивне навчання продовжуватиметься з дитиною і в третьому класі 2022-2023 н.р
На виконання Законів України «Про освіту», «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», «Про дорожній рух», «Про санітарно-епідемічне благополуччя населення», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.09.2020 №2205, наказу Міністерства освіти України «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти» від 26.12.2017 №1669, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.01.2018 за №100/31552, наказу по закладу освіти №57 від 01.09.2021 «Про організацію охорони праці в освітньому закладі на 2021-2022 навчальний рік» та з метою створення безпечного освітнього середовища, профілактики травматизму учасників освітнього процесу у закладі була організована система роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності та виробничої санітарії, яка знаходиться під щоденним контролем адміністрації ліцею, вчителів та класних керівників.
Із метою організації роботи із підготовки закладу освіти до нового навчального року, вжито заходи щодо приведення інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання у відповідність до чинних стандартів, правил, норм. На початок 2021-2022 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах і приміщеннях підвищеної небезпеки, та дозвіл на роботу у новому навчальному році, на підставі акту прийому готовності закладу освіти до нового навчального року. Перевірено наявність інструкції з охорони праці, безпеки життєдіяльності та посадових обов’язків працівників. Наказами по закладу освіти призначені відповідальні за організацію роботи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, попередження дитячого травматизму, відповідальних за електропостачання, пожежну безпеку. Усі відповідальні особи забезпечують виконання організаційно-технічних заходів, упровадження державної системи стандартів безпеки праці, беруть участь у проведенні адміністративно-громадського контролю з питань охорони праці, організовують з відповідними органами державного нагляду контроль та обстеження робочих місць, проведення та оформлення журналів інструктажів. У ліцеї ведуться необхідні журнали реєстрації всіх видів інструктажів із питань охорони праці працівників і учнів ліцею, відпрацьована програма вступного інструктажу з охорони праці для працівників і учнів ліцею. Адміністрацією закладу, постійним кочегаром, завідуючими кабінетів, постійно здійснюється контроль за забезпечення нормального функціонування ліцею, навчальних та пришкільних будівель. Підходи до будинку, в’їзди й входи на ділянку, проїзди й доріжки щодня прибираються, утримуються в належному стані. У зимовий час доріжки, щаблі сходів щодня очищаються від снігу й льоду, а також посипаються піском.
Організація роботи з охорони праці контролюється директором, який є відповідальним за створення безпечних умов освітнього процесу та не дозволяє проведення освітнього процесу за наявності шкідливих та небезпечних умов. Керівник впроваджує в діяльність закладу нормативних документів з охорони праці, перевіряє проведення інструктажів, займається розробкою й оформленням інструкцій безпеки життєдіяльності, організацію роботи комісії для оформлення актів-дозволів на роботу в навчальних приміщеннях. У співпраці з профспілковим комітетом, здійснює адміністративно-громадський контроль з охорони праці та роботу з розв’язання трудових спорів, вирішує питання безпеки життєдіяльності в освітньому середовищі. Відповідно до Закону України «Про колективні договори й угоди» між дирекцією ліцею й профспілковим комітетом підписаний Колективний договір, у якому визначені обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками ліцею своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці.
Для зниження впливу шкідливих факторів на життя та здоров’я працівників, учнів ліцею в кабінетах фізики, інформатики, хімії, майстерні, спортивній кімнаті передбачено проведення інструктажів перед початком занять, лабораторних і практичних робіт. У цих кабінетах, на видному місці, розміщені інструкції та пам’ятки з безпеки життєдіяльності й охорони праці.
Формування навичок безпечної поведінки, збереження та зміцнення здоров’я учнів – це основний напрям роботи ліцею. З цією метою в закладі освіти вивчаються Правила дорожнього руху, проводиться Тиждень безпеки руху, Тиждень охорони праці та безпеки життєдіяльності, День цивільного захисту, об’єктові тренування, навчання з домедичної підготовки, опрацьовано електронні книги «Мінна безпека не без ПЕКа» та «Безпечний Пекосвіт». Успішним є поєднання роботи з охорони життя й з проведенням занять із безпеки життєдіяльності, цивільного захисту та надзвичайних ситуацій, відпрацюванням елементів евакуації учнів із ліцею. У закладі оформлено куточки з охорони праці, безпеки життєдіяльності, цивільного захисту, план евакуації. Класними керівниками постійно проводяться бесіди та онлайн-бесіди з учнями, батьками щодо збереження життя і здоров’я. У батьківських групах, учнівських чатах, поширюються методичні матеріали «Як діяти при виникненні надзвичайних ситуацій в умовах воєнного часу», «Війна, евакуація, небезпека», «Правила безпеки під час війни», «Попередження травматизму». «Безпека дітей під час війни». Для здобувачів освіти працює відеолекторій: «Правила поводження під час обстрілу», «Підозрілі небезпечні предмети», «Увага! Повітряна тривога», «Вибухонебезпечні предмети» тощо. Для здобувачів освіти та працівників закладу проводились інструктажі з охорони праці, пожежної безпеки, безпеки життєдіяльності, навчання з правил поведінки в умовах воєнного стану, надзвичайних ситуацій.
На уроках української мови учні долучаються до написання диктантів з безпеки життєдіяльності, санітарії та гігієни: «Як уберегтися від пожежі», «Що взяти з собою в укриття», «ГРВІ», «Дотримуємось карантинних заходів». Для учнів початкових класів проводяться інтерактивні ігри «Вогонь – друг чи ворог», конкурси малюнків, коміксів. Учні 5-11 класів беруть участь у вікторинах, вебквестах «Спробуй відгадай», «Багато знати – вміло діяти», «Моя безпека – запорука мого здоров’я».
У закладі розроблено інструктажі з «Надання долікарняної допомоги при переломах, травмах, ранах», «Отруйні рослини та тварини», «Небезпека під час обстрілів».
Відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій перед початком навчального року керівник закладу організував проходження щорічного медичного огляду та вакцинації працівниками закладу освіти та перевірив проходження профілактичного медичного огляду учнями ліцею, про що свідчать відповідні документи. Періодично, сестрою медичною проводиться огляди учнів, перевірка на педикульоз, профілактична роз’яснювальна робота з учнями щодо дотримання обмежень задля запобігання поширенню СОVID-19, профілактики шлунково-кишкових захворювань, норм виробничої санітарії, попередження травмування, поведінка в умовах підвищення температури повітря, попередження перегрівання на сонці, дій у випадках надзвичайних ситуацій.
Питання охорони праці постійно обговорюється на нарадах при директорові, оперативках. Питання безпеки життєдіяльності учнів також обговорюється на батьківських зборах. У дорожньо-транспортні пригоди учні ліцею не потрапляли, випадків травмування не зафіксовано. Випадків травматизму виробничого характеру серед працівників закладу освіти немає.
Системно проводиться робота із запобігання та протидії булінгу, насиллю, дискримінації, реалізації питань дотримання принципів академічної доброчесності, адаптації учнів до освітнього процесу.
На сайті закладу, наявний розділ «Булінг та кібербулінг», у якому розміщено План заходів, Порядок реагування на випадки булінгу (цькування), Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).
Постійна робота проводиться психологічною службою закладу. Так, протягом 2021-2022 навчального року, практичним психологом та соціальним педагогом проведено:
- заняття з елементами тренінгу «Протидія булінгу у дитячому середовищі», «Емоційний термометр» з учнями 2-4 класів; «Безпека спілкування в мережі Інтернет» з учнями 5-9 класів; «Підліткові компанії», «Спілкування з однолітками» з учнями 9-11 класів;
- урок «Стоп булінг» з учнями 1-8 класів;
- години спілкування «Скажемо булінгу – Ні!» з учнями 5-8 класів; «Дії та наслідки» з учнями 9-11 класів;
- відеолекторій «Безпечна школа/Stop bulling», «Твоє право. Відповідальність за булінг» для учнів 5-11 класів та було здійснено обговорення відеосюжетів;
- перегляд мультфільмів з учнями початкових класів: мультфільм-казка «Гидке качення», «Жив собі чорний кіт», « Про пташок», «Вірити у любов, вірите у Різдво», « Курка, яка несла всячину»;
- бесіди на тему «Кібербулінг: безпечне віртуальне спілкування» з учнями 5-11 класів;
- заходи в рамках Всеукраїнського тижня «Стоп булінг»;
- діагностика на виявлення проявів булінгу та насилля в учнівських колективах з учнями 6-9 класів;
- розміщено матеріали на інформаційному куточку ліцею, в групі ліцею, в соціальній мережі «Facebook»;
- ведеться спостереження за класними колективами під час освітнього процесу.
Представниками психологічної служби проведено круглий стіл для класних керівників на тему «Протидія булінгу в учнівському колективі», надані рекомендації, пам’ятки класним керівникам щодо роботи з агресивними підлітками.
Питання профілактики булінгу, кібербулінгу, дискримінації, насильства висвітлювалось на класних батьківських зборах. Класні керівники ознайомлювали батьків з актуальністю даної проблеми, роздавали інформаційні буклети, надавали рекомендації батькам у вихованні дітей, захисту особистих даних дітей у мережі Інтернет. Класними керівниками проведено бесіди та консультування для батьків та учнів: «Як уберегти дитину від насильства», «Емоційні розлади у дітей», «Цінність особистості», «Булінг у дитячому середовищі», «Інтернет-залежність підлітків», «Небезпечні захоплення молоді», «Соціальні мережі: користі та небезпеки», «Ми різні, але ми рівні!»
Вчителі початкових класів ознайомлюють здобувачів освіти з проблемою насилля в освітньому середовищі, правами дітей, можливості захисту від ризиків насильства, правилами безпечної поведінки в мережі Інтернет, використовуючи навчальні матеріали для дітей: книги, малюнки, мультфільми, ігри. Ознайомлюють дітей та батьків з інформацією про прояви насильства та його наслідки. Проводять бесіди, години спілкування, виставки малюнків, написання творів «Спілкуємось з радістю», «Життя без насилля», перегляд навчальних відео тощо.
Класними керівниками 5-11 класів постійно проводиться перегляд та обговорення соціальних роликів «Байдужість вбиває», «Стоп булінг», «Викресли булінг», «Що таке дискримінація», «Булінг у школі та як з ним боротися – говоримо з Уповноваженим Президента України». Класні керівники розповідають учням про наслідки насилля, цькування, про відповідальність за такі дії на годинах спілкування «Розкажи про насильство», «Діти проти насильства», «Як довіряти і бути вдячними», «Віртуальний терор: тролінг і кібербулінг», «Право на приватне життя», «Дискримінація обмежує», «Не мовчи!». Залучають учнів до участі в челенджах «Бути упевненим – це здорово!», «Скажемо ні, насиллю!», «Я обираю світ без булінгу!».
Колективом ліцею проведено онлайн-заходи з інформування учнів та батьків про можливий негативний вплив сучасного інформаційного простору на психічне та фізичне здоров’я дитини, заходів щодо безпеки дітей в Інтернеті «День безпечного Інтернету», «Як не стати жертвою кібербулінгу», уроки, присвячені захисту дітей у цифровому середовищі, бесіди «Соціальні мережі: користь та загроза», практичні заняття «Безпечна поведінка в соціальних мережах».
У закладі складені соціальний паспорт ліцею та класів. В результаті громадського огляду виявлено: дітей з багатодітних сімей -55; дітей з інвалідністю- 1; дітей з багатодітних сімей -55 ; дітей з малозабезпечених сімей- 13; дітей учасників АТО-3; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах – 1; дітей з особливими освітніми потребами - 1. Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації закладу. За бюджетні кошти організовано для них харчування в їдальні закладу.
У надскладних умовах воєнного стану всі учасники освітнього процесу більш, ніж будь-коли раніше, потребують психологічної підтримки і допомоги, а особливо діти з категорійних сімей, тому соціальний педагог займається індивідуальною роботою з дітьми та їх батьками, допомагає сім’ям, що потребують підтримки.
Пріоритетом в роботі стає забезпечення максимально можливої безпеки для кожної дитини, формування безпекової складової здоров'я особистості, її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.
Система оцінювання здобувачів освіти у Більковецькому ліцеї сприяє реалізації компетентнісного підходу до навчання та базується на принципах справедливості і об’єктивності. Правила, критерії, процедури оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти є відкритими, прозорими і доступними. Педагогічні працівники в усній формі, на інформаційних стендах у навчальних кабінетах знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання.
Оцінювання здобувачів освіти 1-4 класів здійснювалось у процесі: формувального оцінювання, метою якого відстеження особистісного розвитку здобувачів освіти й ходу опановування ними навчального досвіду як основи компетентності та побудову індивідуальної освітньої траєкторії особистості; підсумкового оцінювання, метою якого є співвіднесення навчальних досягнень учнів з обов'язковими/очікуваними результатами навчання, визначеними Державним стандартом/освітньою програмою з усіх навчальних предметів. Результат оцінювання особистісних надбань здобувачів освіти у 1-4 класах виражено вербальною оцінкою, а об'єктивних результатів навчання у 1-2 класах - вербальною оцінкою, у 3-4 класах – рівневою оцінкою.
Основними видами оцінювання результатів навчання учнів 5-11 класів було тематичне, семестрове та річне. Оцінювання здійснюється у процесі повсякденного вивчення результатів навчальної роботи учнів, а також за результатами перевірки навчальних досягнень учнів: усної (індивідуальне, групове, фронтальне опитування), письмової (самостійна робота, контрольна робота, тематична контрольна робота, тестування тощо) з усіх навчальних предметів.
Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на компетентнісному підході. Учителі (75%) розробляють компетентнісні завдання для проведення оцінювання, застосовують формувальне оцінювання, що передбачає відстеження індивідуального поступу учня, практикують самооцінювання та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи (68%). Результати незалежного оцінювання, зовнішніх та внутрішніх моніторингів корелюємо із результатами підсумкового семестрового та річного оцінювання. У цьому навчальному році в зв’язку з воєнним станом здобувачі освіти 4,9,11 класів були звільнені від складання ДПА.
Здійснення внутрішнього моніторингу для дослідження стану і результатів навчання здобувачів освіти здійснюється відповідно розробленого Положення про внутрішній моніторинг. Систематично (згідно графіків) проводяться моніторинги результатів навчання здобувачів освіти з усіх навчальних предметів згідно перспективного плану. За результатами моніторингів здійснюється аналіз результатів навчання здобувачів освіти, визначаються чинники впливу на отриманий результат, приймаються рішення щодо їх коригування. Ефективність застосованих заходів регулярно оцінюється на всіх рівнях управління освітніми процесами.
Адміністрацією закладу освіти у 2021-2022 н.р. здійснено моніторинги якості викладання навчальних предметів ( І семестр, ІІ семестр, рік). Моніторингом були охоплені 25 навчальних предметів, що викладаються у 5-11 класах.
РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ
МОНІТОРИНГ ЯКОСТІ ВИКЛАДАННЯ НАЧАЛЬНИХ ПРЕДМЕТІВ
ЗА І СЕМЕСТР 2021-2022 Н.Р.
Навчальні предмети |
Класи |
Кіль кість учнів |
Серед- ній показ- ник навче-ності |
Висо- кий % |
Достат- ній % |
Серед- ній % |
Початко- вий % |
Якісний показник |
Українська мова |
5-11 |
60 |
6,9 |
5/8,5% |
29/49,3% |
26/44,2% |
- |
57,8% |
Українська література |
5-11 |
60 |
7,3 |
8/13,6% |
30/51% |
22/37,4% |
- |
64,6% |
Англійська мова |
5-11 |
60 |
7,2 |
11/18,7% |
22/37,4% |
27/45,9% |
- |
56,1% |
Зарубіжна література |
5-11 |
60 |
7,5 |
14/23,5% |
19/31% |
27/44,5% |
- |
54,5% |
Історія України |
5,7-11 |
47 |
7,8 |
6/12,7% |
28/59,5% |
13/27,6% |
- |
72,2% |
Всесвітня історія |
6-11 |
50 |
7,7 |
8/16% |
26/52% |
16,32% |
- |
68% |
Основи правознавства |
9 |
10 |
8,3 |
3/30% |
4/40% |
3/30% |
- |
70% |
Мистецтво |
8-11 |
29 |
7,2 |
5/17,5% |
13/45,5% |
11/38,5% |
- |
63% |
Музичне мистецтво |
5-7 |
31 |
8,2 |
7/23,1% |
16/52,8% |
8/26,4% |
- |
75,9% |
Образотворче мистецтво |
5-7 |
31 |
9,3 |
14/45,1% |
15/48,4% |
2/6,5% |
- |
93,5% |
Математика |
5-6 |
23 |
7,1 |
4/17,2% |
11/47,3% |
8/35% |
- |
65% |
Алгебра |
7-11 |
37 |
7 |
6/16,8% |
14/39,2% |
17/46% |
- |
56% |
Геометрія |
7-11 |
37 |
7,4 |
5/13,5% |
15/40,5% |
17/45,9% |
- |
54% |
Природознавство |
5 |
10 |
8,3 |
2/20% |
6/60% |
2/20% |
- |
80% |
Біологія |
6-11 |
50 |
7,2 |
9/18% |
22/44% |
19/38% |
- |
62% |
Географія |
6-11 |
50 |
8,1 |
14/28% |
25/50% |
11/22% |
- |
78% |
Фізика |
7-11 |
37 |
6,8 |
3/8,1% |
19/51,4% |
15/40,5% |
- |
59% |
Хімія |
7-11 |
37 |
7,2 |
5/13,5% |
17/46% |
15/40,5% |
- |
59,5% |
Астрономія |
11 |
7 |
6 |
- |
4/57% |
3/43% |
- |
57% |
Трудове навчання |
5-9 |
48 |
9,2 |
32/64% |
16/36% |
- |
- |
100% |
Технології |
10-11 |
12 |
10,2 |
8/66% |
4/34% |
- |
- |
100% |
Інформатика |
5-11 |
60 |
9,3 |
32/53,3% |
26/43,3% |
2/3,4% |
- |
96,6% |
Основи здоров’я |
5-9 |
48 |
9,3 |
24/50% |
22/45,8% |
2/4,1% |
- |
95,8% |
Фізична культура |
5-11 |
60 |
10,3 |
44/74% |
14/23,8% |
2/3,4% |
- |
97,8% |
Захист України |
10-11 |
12 |
8,2 |
8/66,4% |
2/16,6% |
2/16,6% |
- |
83% |
МОНІТОРИНГ ЯКОСТІ ВИКЛАДАННЯ НАЧАЛЬНИХ ПРЕДМЕТІВ
ЗА ІІ СЕМЕСТР ТА 2021-2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Навчальні предмети |
Кла-си |
Кіль кість учнів |
Середній показник навченості |
Високий % |
Достатній % |
Середній % |
Початко-вий % |
Якісний показник |
||||||
ІІ |
Рік |
ІІ |
Рік |
ІІ |
Рік |
ІІ |
Рік |
ІІ |
Рік |
ІІ |
Рік |
|||
Українська мова |
5-11 |
60 |
7,45 |
7,41 |
11/18,3 |
9/15 |
26/43,3 |
28/46,8 |
23/38,3 |
23/38,3 |
- |
- |
61,6% |
61,8% |
Українська література |
5-11 |
60 |
7,95 |
7,93 |
16/26,6 |
16/26,6 |
27/45 |
27/45 |
17/28,3 |
17,28,3 |
- |
- |
71,6% |
71,6% |
Англійська мова |
5-11 |
60 |
7,6 |
7,6 |
14/23,3 |
14,23,3 |
25/41,7 |
25/41,7 |
21/35 |
21/35 |
- |
- |
65,5% |
65,5% |
Зарубіжна література |
5-11 |
60 |
7,9 |
7,85 |
17/28,3 |
16/26,6 |
25/41,6 |
25/41,6 |
18/30 |
19/31,6 |
1/1,6 |
1/1,6 |
70% |
68,3% |
Історія України |
5,7-11 |
47 |
8,2 |
8,2 |
13/27,6 |
13/27,6 |
27/57,4 |
27/57,4 |
7/14,8 |
7/14,8 |
- |
- |
85,1% |
85,1% |
Всесвітня історія |
6-11 |
50 |
8,1 |
8,1 |
13/26 |
13/26 |
27/54 |
27/54 |
10/20 |
10/20 |
- |
- |
80% |
80% |
Основи правознавства |
9 |
10 |
8,2 |
8,2 |
2/20 |
3/30 |
7/70 |
6/60 |
1/10 |
1/10 |
- |
- |
90% |
90% |
Мистецтво |
8-11 |
29 |
7,6 |
7,6 |
10/34,5 |
10/34,5 |
8/27,6 |
10/34,6 |
11/37,9 |
9/31 |
- |
- |
62,1% |
69% |
Музичне мистецтво |
5-7 |
31 |
8,6 |
8,4 |
13/41,9 |
13/41,9 |
13/41,9 |
13/41,9 |
5/16,2 |
5/16,2 |
- |
- |
83,6% |
83,8% |
Образотворче мистецтво |
5-7 |
31 |
9,29 |
9,58 |
17/54,8 |
19/61,2 |
13/41,9 |
12/38,7 |
1/3,2 |
- |
- |
- |
96,7% |
100% |
Математика |
5-6 |
23 |
7,3 |
7,3 |
4/17,4 |
4/17,4 |
11/47,8 |
11/47,8 |
8/34,8 |
8/34,8 |
- |
- |
65,2% |
65,2% |
Алгебра |
7-11 |
37 |
7,3 |
7,3 |
6/16,2 |
6/16,2 |
14/37,8 |
14/37,8 |
17/46 |
17/46 |
- |
- |
54% |
54% |
Геометрія |
7-11 |
37 |
7,2 |
7,2 |
5/13,5 |
5/13,5 |
14/37,8 |
14/37,8 |
18/48,7 |
18/48,7 |
- |
- |
51,3 |
51.3 |
Природознавство |
5 |
10 |
7,6 |
7,7 |
1/10 |
1/10 |
7/70 |
7,70 |
2/20 |
2/20 |
- |
- |
80% |
80% |
Біологія |
6-11 |
50 |
7,4 |
7,4 |
11/22 |
11/22 |
18/36 |
21/42 |
21/42 |
18/36 |
- |
- |
58% |
64% |
Географія |
6-11 |
50 |
8,3 |
8,4 |
17/34 |
17/34 |
25/50 |
25/50 |
8/16 |
8/16 |
- |
- |
84% |
84% |
Фізика |
7-11 |
37 |
7,1 |
7,1 |
6/16,2 |
6/16,2 |
16/43,2 |
16/43,2 |
15/40,6 |
15/40,6 |
- |
- |
59,4% |
59,4% |
Хімія |
7-11 |
37 |
7,2 |
7,3 |
7/20 |
7/20 |
13/35 |
15/40 |
17/45 |
15/40 |
- |
- |
54% |
60% |
Астрономія |
11 |
7 |
6,1 |
6,1 |
- |
- |
4/57,2 |
4/57,2 |
3/42,8 |
3/42,8 |
- |
- |
57,2% |
57,2% |
Трудове навчання |
5-9 |
48 |
9,89 |
9,91 |
28/58,3 |
28/58,3 |
10/20,3 |
10/20,3 |
- |
- |
- |
- |
100% |
100% |
Технології |
10-11 |
12 |
9,83 |
9,83 |
3/75 |
9/75 |
3/25 |
3/25 |
- |
- |
- |
- |
100% |
100% |
Інформатика |
5-11 |
60 |
9,1 |
9,1 |
29/48,3 |
33/55 |
27/45 |
25/41,6 |
4/6,6 |
2/3,3 |
- |
- |
93,3% |
96,6% |
Основи здоров’я |
5-9 |
48 |
9,2 |
9,6 |
26/54 |
27/56 |
18/37 |
19/39 |
4/9 |
2/ 5 |
- |
- |
92% |
95% |
Фізична культура |
5-11 |
60 |
9,9 |
9,9 |
41/69,7 |
41/69,7 |
16/27,2 |
16/27,2 |
2/3,4 |
2/3.4 |
- |
- |
96,9% |
96,9% |
Захист України |
10-11 |
12 |
9,5 |
9,5 |
4/33,2 |
4/33,2 |
6/49,8 |
6/49,8 |
2/16,6 |
2/16,6 |
- |
- |
83% |
83% |
У освітньому закладі створено всі умови для отримання знань учнями і здобуття якісної освіти. За результатами підсумкового оцінювання учнів 5-11класів: 5 учнів (9%) мають високий рівень знань; 27 учнів (44,5%) - достатній; 27 учнів (44,5%) - середній рівень; 1 учнів (1,6%) - початковий рівень.
У порівнянні з результатами за І семестр, рівень навчальних досягнень здобувачів освіти фактично не змінився. У порівнянні з минулим навчальним роком зменшилась кількість учнів, що навчаються на достатньому рівні та збільшилась кількість учнів, що навчаються на середньому рівні та на початковому рівнях. Тому на початку нового навчального року потрібно організувати повторення вивченого навчального матеріалу та приділити особливу увагу учням, що мають початковий та середній рівні знань шляхом використання індивідуального та диференційного підходу організації освітнього процесу, концентрування уваги на вдосконаленні методики викладання складних предметів, систематичного вивчення реальних навчальних можливостей учнів. Вирішальним у запобіганні й подоланні неуспішності учнів є належна підготовка вчителів до проведення занять, використання цікавих сучасних освітніх інструментів, використання компетентісних завдань, формування пізнавального інтересу до навчання, система неординарних домашніх завдань та постійна співпраця з батьками.
Відповідно до Освітньої програми, заклад працював за п’ятиденним робочим тижнем, профіль універсальний. Враховуючи сучасні виклики для учнів організовано вивчення 7 курсів. Освітній процес в закладі був організований в очному та дистанційному форматі. Під час організації навчання за допомогою технологій дистанційного навчання було дотримано принцип академічної свободи вчителів у виборі платформ, форм і методів навчання, враховано технічні можливості забезпечення дистанційного навчання вчителями та учнями. Основна діяльність була спрямована на організацію навчання в Zoom та за допомогою Google Meet.
Заклад освіти сприяє формуванню у здобувачів освіти відповідального ставлення до навчання. Значна увага приділена профорієнтаційній роботі – головному мотиватору навчальної діяльності. Впроваджується принцип природовідповідності в навчанні. Під час навчання вчителі створюють ситуацію успіху, надають можливість вибору напрямів навчальної діяльності.
За результатами опитування здобувачі освіти отримують необхідну підтримку та допомогу в навчальній діяльності в різних формах - консультації, індивідуальні завдання, допомога у підготовці до участі в учнівських олімпіадах, науково-дослідницькій діяльності. Значної уваги було приділено вихованню відповідальності за результати навчальної діяльності учнів.
Освітній процес забезпечували 22 педагоги: 36% вчителів мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», 27% - «спеціаліст першої категорії», 13,5% – «спеціаліст другої категорії», 9% – «спеціаліст», 13,5% - «молодший спеціаліст». Протягом року усі педагогічні працівники підвищили свій професійний рівень шляхом курсової перепідготовки при ЖОІППО, УДПУ та ЖДПУ, за дистанційною формою. Усі вчителів (100%), що викладають у 5-11 класах, пройшли підвищення кваліфікації вчителів, які забезпечують здобуття освіти учнями 5-11 класів ЗЗСО відповідно до нових методик згідно з концепцією НУШ, 12 сертифікатів отримали вчителі за навчання на освітніх платформах та участі у вебінарах «На урок», «Всеосвіта», «Ранок», онлайн-платформі Британської ради (вч.англ.мови) Чергову атестацію пройшли троє вчителів та бібліотекар. Рівень педагогічної майстерності протягом минулого року зріс на 8%.
Головні зусилля було зосереджено на створення інформаційно-освітнього середовище професійного розвитку вчителів різними засобами, зокрема Гул-сервісами, використанням хмарних технологій, освітніх платформ, соціальних мереж, залучення зовнішніх ресурсів та активізації внутрішніх для задоволення професійного інтересу вчителів, вдосконалення ними власної педагогічної практики, підтримка в реалізації вчителями власної програми професійного розвитку, надання допомоги педагогічним працівникам у освоєнні нових інструментів освітньої діяльності, створені творчої атмосфери, ефективному втіленні інновацій.
Методична робота в закладі освіти організована на виконання чинних нормативно-правових документів щодо організації методичної діяльності педагогічних працівників та відповідно до наказу по закладу освіти від 01.09.2021 №67 «Про організацію методичної роботи у ліцеї». Для забезпечення систематичного і кваліфікованого керівництва методичною роботою у закладі загальної середньої освіти затверджено склад методичної ради, до якої входять керівник, його заступники, голови методичних об’єднань, практичний психолог та вчителі-консультанти з основних питань. На засіданнях методичної ради розглядалися теоретичні питання, визначались основні аспекти практичної реалізації нововведень, проводився аналіз їх доцільності та результативності, розроблялись методичні рекомендації по використанню передового педагогічного досвіду.
Один із напрямків роботи методичного кабінету в 2021-2022 н.р. було узагальнення та презентація матеріалів з досвіду роботи вчителів закладу загальної середньої освіти. Протягом року у методичному кабінеті проводилася робота з поповнення банку даних ППД педагогів навчального закладу, систематизувалися тематичні папки з різних напрямків роботи. Методичні надбання педагогів були представлені на педагогічній виставці «Сучасна освіта Житомирщини – 2022», І етап якої проходив на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Коростишівської міської ради» протягом жовтня-грудня 2021. Від навчального закладу на виставку було подано, нажаль, лише 1 роботу вчителя початкових класів Солтер В.П. Навчально-методичний посібник «Роль гри у формуванні комунікативної компетентності молодших школярів в умовах нової української школи» Солтер В.П. був направлений на обласний етап педагогічної виставки «Сучасна освіта Житомирщини – 2022», де і відзначений дипломом І ступеня. Також вчитель історії та правознавства Яценко Л.А. стала лауреатом обласного етапу конкурсу «Учитель року 2022».
Система методичної роботи охоплювала як колективні так і індивідуальні форми реалізації, як традиційні так і інноваційні. Педагогічний колектив ліцею брав активну участь у всіх формах методичної роботи. У рамках роботи над реалізацією І етапу науково-методичної проблеми «Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи», що передачав діагностично-теоретичний етап, педагоги брали участь у методичному інтенсиві «Компетентісний урок як інструмент НУШ», на якому вчителі аналізували компетентності, працювали з інтерактивними вправами, створювали та розв’язували компетентнісні завдання, долучалися до Гугл-опитування, працювали з освітніми онлайн платформами WordArt, Kahoot.
Із метою якісної організації освітнього процесу, працювали методичні обєднання вчителів-предметників, вчителів початкових класів, класних керівників. На засіданнях обговорювалися накази, розпорядження, листи Міністерства освіти та науки України, рекомендації щодо викладання навчальних предметів, впровадження Державного стандарту базової школи, підготовка і проведення предметних олімпіад, проведення моніторингів, вибір підручників, використання модельних програм, єдині педагогічні вимоги до здобувачів освіти, особливості дистанційного навчання в умовах карантину та воєнного стану тощо. Робота методичних об’єднань була спрямована на удосконалення методичної підготовки, методики проведення уроку, фахової майстерності вчителя. Було проведено по 4 засідання, робота над якими будувалася за окремими планами. На заключних підсумкових засіданнях методичних об’єднань зроблений аналіз їх роботи за рік, та визначено завдання на наступний навчальний рік.
Для підвищення професійної майстерності вчителів працювала методична майстерка «Удосконалення освітнього процесу через сучасні освітні інструменти», на якій вчителі освоювали нові освітні сервіси. Для дотримання академічної доброчесності усі учасники освітнього процесу долучились до освітньої кампанії «Так - академічній доброчесності», в рамках якої педагогічні працівники проходили опитуванні «Дотримання академічної доброчесності». Щоб запобігти випадкам порушень академічної доброчесності педагоги знайомлять здобувачів освіти з основами академічної доброчесності, проводять бесіди щодо дотримання академічної доброчесності, на уроках дають такі завдання,які унеможливлюють списування, використовують методичні розробки щодо формування академічної доброчесності, пояснюють її необхідність, розробляють диференційовані завдання, знайомлять здобувачів освіти з основами авторського права, проводять бесіди, години спілкування щодо формування академічної доброчесності, навчають дітей бути самостійними та ініціативними, навіть помилкові відповіді є не провалом у навчанні, а стимулом до пізнання нового, розкривають значущість норм академічної доброчесності.
Для ознайомлення з нормативними документами, Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, було проведено гул-опитування «Професійний розвиток педагогів». Із метою удосконалення освітньої діяльності вчителі взяли участь Workshopі «Ефективні рішення Гугл для підвищення професійного рівня педагогів», для них організовано ділову гру «Творчий учитель – творчі учні», проведено онлайн-хакатон «Віртуальна дошка як просте середовище».
Вчителі ліцею працювали з обдарованими та здібними учнями. Результатом роботи є призові місця у інтерактивних конкурсах, спортивних змаганнях, МАН:
- дві перемоги у спортивних змаганнях, 8-9 клас, вчитель Дзюбенко П.І. ;
- ІІ місце у ІІ етапові гри «Сокіл-Джура»,рій «Меч», вчитель Кравченко В.М.;
- ІІ місце у конкурсі «Рятівник» , група учнів, вчитель Кравченко В.М.
- ІІ місце у міському конкурсі «За нашу свободу», Бакалішина Єва, 2 клас, вчитель Новак Н.М.;
- ІІ місце у міському конкурсі «Космічні фантазії», Бакалішина Єва, 2 клас, вчитель Новак Н.М.;
- ІІІ міце у міському конкурсі «Чарівний пензлик», Бакалішина Єва, 2 клас, вчитель Новак Н.М.;
- ІІ місце у міському конкурсі «Космічні фантазії», Самійлик Назар, 3 клас, вчитель Солтер В.П.;
- переможець обласного етапу Всеукраїнської акції «Парад квітів», Кравченко Олександра, 7 клас, вчитель Самійлик Н.С.;
- переможці І етапу Всеукраїнської онлайн-гри «Відун», група учнів 7 клас, вчитель Яценко Л.А.;
- І місце у міському етапі конкурсу «Годівничка», Сьомак Дарина, 7 клас, вчитель Самійлик Н.С.;
- І місце у міському конкурсі «Мирний космос», номінація: астрономія і астрофізика «Роль і досягнення астрофізики», Пучкова Ольга, 9 клас, вчитель Тищенко О.О.;
- ІІ місце у міському етапі МАН «Астрофізика і її роль у житті людини», Пучкова Ольга, 9 клас, вчитель Тищенко О.О.;
- переможець міського етапу, учасник обласного інтектуального конкурсу «Мирний космос» у напрямі «Космічні фантазії» секція «Література», Опанасюк Діана,11 клас, вчитель Цимбалюк Т.П.;
- ІІ місце у міському конкурсі «Мирний космос» у номінації «Поезія», Якимчук Валентина, 5 клас, вчитель Гнітецький Л.В.;
- ІІ місце у міському етапі Всеукраїнського екологічного конкурсу «До чистих джерел» нагороджено учнівський колектив, вчитель Самійлик Н.С.;
- переможниця Всеукраїнського конкурсу есе імені Сергія Кемського до Дня Гідності та Свободи, нагороджена Дипломом НЦ «МАНУ» Пучкова Ольга, 9 клас, вчитель Нідзолік Н.М., її робота надрукована у збірнику, як одна із кращих.
Поряд із гарними резутатами роботи є й недоліки. На превеликий жаль учні ліцею цього навчального року не зайняли жодного призового місця у міському етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад.
У 2021-2022 навчальному році виховна робота з учнями 1-11-х класів здійснювалася згідно річного плану роботи освітнього закладу, на основі програми «Нова українська школа» у поступі до цінностей, де обов’язково мали місце ключові компетентності. Діяльність педагогічного колективу була спрямована на формування громадянина, патріота, інтелектуально розвиненої, духовно і морально зрілої особистості, готової протистояти ворогам Батьківщини та асоціальним впливам, вміння вирішувати особисті проблеми, творити себе і оточуючий світ.
Виховна робота в Більковецькому ліцеї впродовж 2021-2022 навчального року була спрямована на виконання таких завдань:
- забезпечення умов для самореалізації учнів відповідно до їх здібностей, суспільних та власних інтересів;
- формування національної свідомості і людської гідності, любові до рідної землі, родини свого народу;
- виховання правової та мовної культури, утвердження принципів загальнолюдської моралі;
- забезпечення повноцінного розвитку дітей;
- вироблення екологічної культури учнів, розуміння необхідності їх відносин з природою;
- прищеплення глибокого усвідомлення взаємозв’язку між ідеями індивідуальної свободи, правами людини та її громадянською відповідальністю;
- духовний розвиток особистості, шанобливе ставлення до національно-культурних традицій, етики, культури, прав і обов’язків громадянина України, утвердження почуттів причетності до кращих надбань світової цивілізації;
- розвиток дитячо-юнацького туризму і краєзнавства;
- ознайомлення та вивчення звичаїв, обрядів, традицій українського народу;
- формування в учнів навичок культури здоров’я, безпечної поведінки;
- підвищення рівня інформованості учнів з питань профілактики тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, профілактики ВІЛ/ СНІДу;
- попередження торгівлі людьми, всіх форм експлуатації, втягнення у злочинну діяльність;
- подолання злочинності та правопорушень серед неповнолітніх.
Відповідно до річного плану роботи ліцею педагогічний колектив у 2021-2022 навчальному році працював над розв’язанням виховної проблемної теми «Формування у здобувачів освіти громадянської позиції, національної свідомості, активного і відповідального ставлення до життя».
Виховна діяльність здійснювалась через роботу класних керівників в класних колективах, на загальношкільному рівні під час проведення позакласних і позашкільних заходів, залучення учнів до участі у конкурсах, діяльності гуртків.
Складовою частиною виховної роботи ліцею є національно-патріотичне виховання, яке здійснюється відповідно до основних засад Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Виховання ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави виявляється у патріотизмі, національній свідомості, правосвідомості, політичній культурі та культурі міжетнічних відносин. З метою формування в учнів почуття поваги та гордості до рідного краю, народу, мови, любові до культури, традицій і звичаїв держави, виховання почуття патріотизму, усвідомлення єдності власної долі з долею держави, з учнями були проведені такі виховні заходи: творчий інтерактив «Шануймо рідну мову»(5-7 класи) , «Віночок рідного слова» (1-4 класи), «Краса рідного слова» (8-11класи); заповнили карти «Незабудки пам’яті голодомору» (1-7 класи) «Біль твоєї землі, Україно!» (8-11класи) ; виготовили артбук «Мій рідний край – моя історія жива» (9-11 класи); бесіди «Правова свідомість – показник вихованості» (11 клас), «Українська культура в контексті європейського та світового розвитку» (9-11класи), «Правила гарної поведінки» (1-2 класи), «Виховуємо у собі людину» (3-4 класи); відеопрезентації «Бережи традиції свого народу» (6 клас), «Бойові традиції козаків» (7-9 класи); челендж «Я люблю свій рідний край!» (1-11 класи); години спілкування «Увага! Незнайомці!» (1-8 класи), «Торгівля людьми. Будь обережним!» (1-11 класи), «Моя сім’я – моя фортеця» (1-7 класи), «Правила ввічливості» (1-6 класи), «Правила ґречності» (5-9 класи), «Права та обов’язки неповнолітніх» (8-11 класи), «Безпечна поведінка» (5-9 класи), «Етикет і правила ґречності» (7-9 класи), «Ти, наше диво калинове, наша українська мово» (2-4 класи), «Берегиня роду» (6 клас), «Чарівний світ вишиванки» (5-7 класи), «Ти – громадянин вільної держави», «Вони захищали – ми збережемо» (9 клас), «Минуле з гірким присмаком» (8 клас), «Відстояти чесне ім’я», «Ніхто не забутий, ніщо не забуте» (11 клас); «Ваш подвиг незабутній» (8-9 класи); відеолист «Повертайтеся живими!» (9 клас); конкурси, вікторини, диспути, круглі столи, тренінгові заняття, усні журнали, раптівки, уроки-подорожі, націлені на реалізацію «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів».
З метою формування ціннісного ставлення особистості до праці, творчої працелюбної особистості, виховання цивілізованого господаря, свідомого ставлення до праці як вищої цінності людини і суспільства, готовності до життєдіяльності і праці в умовах ринкових відносин, розуміння загальних основ сучасного виробництва, вміння включатись у виробничі відносини, виховання почуття відповідальності, охайності, самостійності, ініціативності, старанності, усвідомлення учнями соціальної значущості праці, виховання в них потреби в трудовій активності, розуміння економічних законів і проблем суспільства, готовності до творчої діяльності й самореалізації, у ліцеї проведено наступні заходи: години спілкування по класах: «Землю сонце прикрашає, а людину – праця» (1-4 класи), «Кроки до професії» (9-11 класи), «Діло майстра хвалить» (6-7 класи), «Цінуймо працю інших» (8 клас), «Мої вміння й досягнення» (7 клас), «Бережи свій час і час інших» (8 клас), «Сучасні вимоги до фахівців» (11 клас), «Таємниця майстерності» (6 клас); конкурс рекламних проєктів « Хочу бути успішним»; учнівський форум «Створюймо майбутнє відповідально»; інтерактивні ігри «Праця годує, а лінь – марнує» (1-2 клас), «Усі професії потрібні, усі професії важливі» (8 клас), «Я обираю своє майбутнє» (11 клас).
З метою виховання ціннісного ставлення особистості до природи, екологічного виховання учнів, забезпечення підростаючого покоління науковими знаннями про взаємозв'язок природи і суспільства, багатогранне значення природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема, формування розуміння, що природа - це першооснова існування людини, а людина - частина природи, усвідомлення краси природи як унікального явища у житті людини, формування понять та уявлень школярів про довкілля, відповідального ставлення до природних ресурсів та багатств, розвитку пізнавального інтересу і виховання любові до природи, з учнями проводилися такі виховні заходи: години спілкування з природою: «Допоможи природі» (1-4 класи), «Турбота про красу Землі» (5 клас), «Збережемо чисте довкілля» (1-11класи), «Земля-годувальниця» (6-7 класи), «Вода – джерело життя» (8 клас), «Я – маленька частинка природи» (1 клас); онлайн-челендж «мій_еко_вчинок» (5-11 класи); операція «Годівничка» (1-4 класи); майстер-клас до виготовлення листівок до дня Землі; уроки та бесіди з екологічного виховання: «Земля – наш спільний дім» (5-7 класи), «Бережіть ліс – легені планети» (9 клас), «Книга скарг природи» (3 клас), «Річці – чистий берег» (8 клас), «Земля у нас одна» (2 клас), «Екологічна етика», «Екологічні проблеми України» (11 клас), «Дзвони Чорнобиля» (1-11 класи), «Бережи свою планету» (7 клас); усний журнал «Людина і природа» (8 клас), «Мальовнича Житомирщина» (11 клас); акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» (1-11 класи), «Чисте село – чиста Земля» (5-11 класи), «Наш квітник найкращий» (1-11 класи), Посади дерево» (5-11 класи);
Виховуючи ціннісне ставлення особистості до себе, емоційну культуру, навички самопізнання, виховуючи самоповагу, прагнення до самореалізації, з учнями проводилися такі виховні заходи: години спілкування «Посієш звичку – пожнеш характер» (9,11 класи), «Як подолати невдачу» (8 клас), «Пізнай себе – і ти пізнаєш світ» (7 клас), «Бережи честь змолоду» (9 клас), «Добро і зло» (3-4 класи), «Мудрість крізь віки» (5 клас); бесіди «Пізнаю себе» (6 клас), «Світ моїх захоплень» (4 клас), «Мої стосунки з родиною» (9 клас), «Здоров’я – це модно» (11 клас), «Шлях до себе» ( 5 клас), «Виховуємо в собі Людину» (3 клас), «Я серед людей» (1-2 класи), «Не кидай слів на вітер» (8 клас), «Життя людини – найвища цінність» (9 клас), «Шкідливі звички» (8-11 класти), «Мої «хочу», «можу» і «треба» (5 клас), «Як я дбаю про своє здоров’я» (7 клас), «Кроки до успіху» (11 клас), «Кодекс чесної особистості» (8 клас); заняття з елементами тренінгу «Пізнаємо свої можливості» (7-9 класи), «Як стати успішним» (11 клас), «Зроби свій вибір на користь здоров’я» (6 клас), «Знати, щоб жити» (11 клас).
З метою реалізації принципу культуровідповідності та виховання ціннісного ставлення особистості до мистецтва, формування основ естетичної культури, естетичних норм і принципів, переконань та ідеалів, естетичного сприймання та емоційного ставлення до прекрасного, духовного збагачення учнів, розширення їх світогляду, оволодіння цінностями і знаннями в галузі світового та народного мистецтва, музики, архітектури, побуту, ремесел; озброєння здобувачів освіти естетичними знаннями, виховання художнього смаку, вироблення естетичної активності, бажання вносити прекрасне у життя, примножувати культурно-мистецькі надбання народу, у ліцеї було проведено такі виховні заходи: бесіда «Торкнутися краси можна тільки серцем» (5-6 класи), свято «Пісня буде поміж нас» (1-4 класи), віртуальна подорож «Подорож музеями світу» (3-4 класи), «Пісні моєї мами» (2 клас), «Культурна людина. Яка вона?» (8-9 класи), «Музика, що єднає серця» (7 клас), «Дива України» (4 клас), «П’ять хвилин з мистецтвом» (11 клас), «Майстри краси навколо нас» (5 клас); уроки-подорожі «Мандруємо світом» (7 клас), «Картинні галереї» (6 клас); конкурси малюнків «Я малюю світ» (1-11 класи), «Краса навколо мене» (5-11 класи), «Барви природи» (1-11 класи), «Мій рідний край» (1-11 класи); години спілкування «Мистецькі шедеври» (6 клас), «Пісня рідного краю» (8 клас), бесіди «Краса поетичного слова» (10 клас), «Мистецтво, що звертається до серця» (7 клас), «Перлини Житомирщини» (11 клас), «Мистецький олімп України» (9 клас); усні журнали «Сім чудес світу» (8 клас), «Наодинці із мистецтвом» (5 клас), «Театр: вчора, сьогодні, завтра» (11 клас);
Виховання ціннісного ставлення особистості до людей передбачає систему виховної роботи, спрямовану на формування культури поведінки учнів, усвідомлення ними цінностей соціального спілкування, прищеплення і розвиток моральних почуттів, міцних переконань і потреби поводити себе згідно з моральними нормами, прийнятими в суспільстві, формування цілісної моральної особистості, яка включає такі гуманістичні риси, як доброта, чуйність, милосердя, увага, толерантність, совість, чесність, справедливість, людська гідність, повага і любов до людей, правдивість і скромність, сміливість і мужність, виховання соціально активної особистості, готовності нести відповідальність за власні дії та вчинки. З цієї метою у ліцеї проведено наступні виховні заходи: години спілкування «Бережи честь змолоду» (8-9 класи), «Ти серед людей» (2-4 класи), «Умій відчувати поряд з собою людину» (5-8 класи), «Правила етикету» (9 клас), «Обов’язок. Відповідальність. Совість» (9 клас), «Коло твоїх обов’язків» (7 клас), «Толерантність» (7-9 класи), «Мистецтво спілкування» (11 клас); бесіди «Добро в тобі» (5 клас), «Мій етикет» (8 клас), «Вчимося розуміти інших» (4 клас), «Правила взаємодії» (11 клас), «Жити – значить спілкуватися» (9 клас), «Моральні цінності суспільства» (8 клас), «Духовні скарби народу» (6 клас), « Моя совість» (2 клас); заняття з елементами тренінгу «Долаємо в собі агресію» (8-11 класи), «Толерантність кожного з нас» (6-8 класи), «Вчимося розуміти інших» (9 клас), «Ми – різні, ми – рівні» (5-8 класи).
З метою пропаганди здорового способу життя як невід'ємного елементу загальної культури особистості, профілактики шкідливих звичок, відповідно до річного та виховного планів роботи ліцею, у закладі було проведено виховні заходи: Олімпійський тиждень (1-11 класи); конкурс-акція «Діти на дорозі» (1-11 класи); свято «Справжні козачата» (1-4 класи), «Козацькі забави» (8-11 класи); декада профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом (7-11 класи); розважально-спортивна гра «Нумо, хлопці» (9-11 класи); рейди «Палінню – ні!» (7-11 класи); загальношкільні диктанти «Отруєння грибами» (5-11 класи), «Обережно, грип!» (1-11 класи), «Профілактика захворювання на туберкульоз» (8-11 класи), «Небезпека сказу» (8-11 класи); лекції, онлайн-зустрічі зі спеціалістами з питань формування навичок здорового способу життя (5-11 класи); бесіди, виховні години, заняття з елементами тренінгу, круглі столи з питань пропаганди здорового способу життя та профілактики шкідливих звичок серед учнів (1-11 класи).
Проведено цикл класних годин до пам’ятних дат та подій: «Пам’ятати, відродити, зберегти», «Людяністю в нелюдяний час», «Партизанськими стежками рідного краю», «Ми козацького роду нащадки», «День пам’яті жертв голодомору», «День пам’яті героїв Крут», «Про чесність і обман», «З хлібом і пісня миліша», «День пам’яті та примирення», «День пам’яті жертв політичних репресій», «Традиції моєї родини», «Праця прикрашає людину», «З чого починається милосердя», «Добро спішіть творити, люди».
З метою виховання в учнів милосердя, толерантності, поваги до людей, почуття відповідальності, формування комунікативних навичок, надання допомоги ветеранам війни та пенсіонерам, у ліцеї створено волонтерський загін «Милосердя». Робота загону тісно пов’язана із загальношкільними напрямками виховання: екологічним, національно-патріотичним та морально-етичним. Протягом року члени волонтерського загону проводили акції «Турбота», «Ветеран живе поруч», «Чисте довкілля», «Знай, люби, бережи», «Посади дерево».
На належному рівні у закладі освіти здійснювались організаційні заходи з профілактики злочинності, правопорушень та запобігання бездоглядності серед неповнолітніх. Під постійним контролем знаходились питання: максимального охоплення навчанням учнів; контролю за відвідуванням учнями ліцею навчальних занять; виконання заходів, спланованих у річному плані закладу освіти щодо попередження злочинності та запобігання дитячій бездоглядності.
Пандемія COVID-19, воєнний стан у країні змінили звичний ритм життя. Діти, батьки, вчителі змушені були перейти на зовсім інший формат навчання і спілкування. Перед класними керівниками постало надскладне завдання – за допомогою інструментів дистанційного навчання систематично: підвищити культуру поведінки молоді в соціальних мережах, месенджерах; формувати навички протиепідеміологічної культури; стійку систему глибоких морально-духовних цінностей в сучасних реаліях.
З 24 лютого 2022 року виховна робота в Більковецькому ліцеї проводилася дистанційно. Онлайн-заходи класних керівників з учнями проводилися на платформі Google Classroom, Viber, Google Meet з використанням освітньої платформи Сlasstime та ін. Форми виховної роботи були різними та цікавими: інтерактивні вправи, відвідування онлайн-музеїв, картинних галерей, квести, ігри («Ділимося знахідками», завдання для учнів – знайти в мережі оригінальний контент для проведення виховного заходу на національно-патріотичну тематику і скинути його у спільний чат, вчитель лише координує процес), проєкти, вікторини у Viber, онлайн-бесіди. Влаштовувалися різноманітні конкурси, челенджі: «Скажи_війні_ні», «#ВСЕБУДЕУКРАЇНА», «#дякуюлікарям», «#небудьбайдужим»та ін.
Виховні заходи, що проводились протягом 2021-2022 навчального року, були різноманітними, відповідали віковим особливостям учнів, сприяли розвитку творчих здібностей та ініціативності учнів. Їх тематика актуальна, вмотивована вимогами, які ставить перед особистістю держава, суспільство, прогрес.
Заклад забезпечує відкритість прозорість та інформаційність своєї роботи.
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ НА 2022-2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК:.
1. Пріорітетним завданням колективу освітнього закладу є забезпечення безперервного освітнього процесу у ліцеї та охоплення всіх дітей шкільного віку якісним навчанням з урахуванням попиту в освітніх послугах.
2. Створення безпечного, комфортного, розвивального освітнього середовища. шляхом обладнання укриття усім необхідним для перебування і навчання.
3. Оновлення простору коридору освітнього закладу, створення локацій для розвитку, відпочинку, дозвілля.
4. Забезпечити систему роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу.
5. Запровадження НУШ в 5 класі, затвердження навчальних програм, розроблення власних освітніх ресурсів.
6. Підвищення якості та рівня знань здобувачів освіти, шляхом впровадження СТЕМ – навчання, нових сучасних інструментів, технологій.
7. Забезпечення перемоги учнів у міському та обласному етапові предметних олімпіад, міських, Всеукраїнських конкурсах та належної підготовки здобувачів освіти до ДПА.
8. Спільна розробка з учнями шкал самооцінювання та взаємооцінювання, впровадження власних критеріїв, принципів, правил оцінювання навчальних досягнень.
9. Використання учнівського портфоліо як способу оцінювання результатів навчання учнів.
10. Підвищення професійного рівня педагогів за рахунок щорічної курсової перепідготовки, навчання на освітніх платформах.
11. Педагогічним працівникам забезпечити реалізацію внутрішньої системи реалізацію внутрішньої системи забезпечення якості освіти шляхом виконання навчальних програм відповідно Державних стандартів.
12. Педагогам ліцею під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізних умінь здобувачів освіти.
13. Неухильно дотримуватись принципів академічної доброчесності та власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності у педагогічній діяльності (посилання на джерела, які використовуються в роботі, справедливе оцінювання навчальних досягнень учнів, підбір завдань, які відповідають віковим можливостям учнів).
14. Інформувати здобувачів освіти про необхідність дотримання академічної доброчесності: під час проведення навчальних занять, у позаурочних заходах, за допомогою наочної інформації (наголошувати на дотриманні таких якостей, як старанність, самостійність у навчанні, відповідальність за свої рішення, чесність здобуття оцінок тощо).
15. Інформувати батьків про необхідність дотримання академічної доброчесності (скажімо, придбання дітям збірників готових домашніх завдань, виконання за дітей домашніх завдань, практичних робіт є безпосереднім порушенням принципів академічної доброчесності).
16. Спрямовувати зміст завдань під час проведення навчальних занять на творчу та аналітичну роботу учнів, ставити проблемні питання, на які немає готової відповіді в підручнику чи інших джерелах.
17. Виконання дослідницьких і творчих завдань, проєктів.
18. Практикувати в освітньому процесі написання тематичних творчих есе замість рефератів.
19. Застосовувати компетентнісний підхід у навчанні. Звести до мінімуму завдання на перевірку знань. Використовувати відкриті питання, щоб перевірити рівень володіння навичками, а не знаннями.
20. Продовжити роботу педагогічного колективу закладу над науково-методичною проблемою (2 рік): «Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи»», забезпечити відповідність професійних компетентностей вчителів Професійному стандарту вчителя.
21. Залучати педагогів до перспективних моделей педагогічного досвіду, формування нового педагогічного мислення (прагнення до постійного оновлення знань і творчого пошуку, зорієнтованого на особистість учня).
22.Сприяти участі вчителів, здобувачів освіти у науковій, дослідницькій, пошуковій роботі на базі освітнього закладу.
23.Педагогічним працівникам:
- створювати та розміщувати на освітніх сайтах власні розробки, публікації;
- вдосконалювати професійні компетентності для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання;
24. Вчителям з учасниками освітнього процесу – батьками та учнями – діяти на засадах педагогіки партнерства, заснованій на особистісно орієнтованому підході.
25. Враховувати під час атестації та моніторингів педагогічної діяльності педагогічних працівників відповідність Професійному стандарту вчителя.
26. Забезпечити реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти на 2021-2026 н.р.
27. Разом із засновником забезпечити оновлення та зміцнення навчально-матеріальної бази згідно Стратегії.
28. Працювати над ефективною взаємодією органів громадського самоврядування та керівництва закладу освіти.
29. Інформатизація управлінської діяльності, впровадження електронних журналів, щоденників, електронного планування, звітування.
30. Управлінські рішення приймати з урахуванням пропозицій учасників освітнього процесу. Посилити залучення всіх учасників освітнього процесу до розроблення внутрішніх документів, планів, заходів.
31. З метою забезпечення інформаційної відкритості закладу освіти, оновити сайт закладу освіти. Забезпечувати своєчасність розміщення інформації.
Річний звіт про роботу закладу освіти за 2020-2021 н.р.
Робота Більковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Коростишівської міської ради Житомирської області у 2020/2021 навчальному році була спрямована на реалізацію положень Конституції України, на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої освіти», Указу Президента України від 09 липня 2013 року №344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», постанови Кабінету Міністрів від 27 серпня 2010 року № 776 «Про внесення змін до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року №24», постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 року №462 «Про затвердження Державного стандарту початкової загальної освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017р. №588 «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах», наказу Міністерства освіти і науки України від 14.07.2015 № 762, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 904/27369 «Порядок переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу», листа Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 №1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину», створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти, вдосконалення культурних і національних освітніх прав і запитів усіх громадян, утвердження високого статусу педагогічних працівників у суспільстві, в галузі освіти.
У 2020/2021 навчальному році педагогічний колектив школи завершив роботу над реалізацією педагогічної проблеми: «Формування креативної, технологічно освіченої особистості шляхом впровадження інноваційних технологій навчання» та виховної теми «Формування нового українця, що діє на підставі національних та європейських цінностей». У новому 2021-2022 навчальному році колектив закладу працюватиме п’ять років над новообраною методичною проблемою: «Реалізація сучасних педагогічних технологій освіти на засадах компетентнісного підходу в контексті положень «Нової української школи» та виховної проблеми: «Формування у здобувачів освіти громадянської позиції, національної свідомості, активного і відповідального ставлення до життя».
Мережа класів та контингент учнів
Педагогічним колективом закладу проведено роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі. На початок 2020/2021 навчального року було відкрито 10 класів, із них 1-4-х класів - 4, 5-9-х- 4, 10-11-х-2; 9 клас (2 учні) працював за індивідуальною програмою. Мова навчання – українська. Станом на 05.09.2020 кількість учнів становила 93 особи. У зв’язку зі зміною місця проживання батьків із школи вибуло 3 учні, а прибуло 4 учні. Закінчили навчальний рік 94 особи.
На виконання ст. 53 Конституції України, ст.ст. 13, 665 Закону України «Про освіту», ст.37 Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів», з метою контролю за здобуттям учнями повної загальної середньої освіти в мікрорайоні школи вчителями проведено облік дітей та підлітків шкільного віку, організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей, які проживають на території обслуговування закладу.
Адміністрацією та педагогічним колективом було:
-
складено список дітей майбутніх першокласників на 2020/2021 н. р.;
-
складено та подано до відділу освіти, молоді та спорту Коростишівської міської ради статистичні звіти за затвердженими формами про кількість дітей і підлітків шкільного віку території обслуговування закладу;
-
складено та подано до відділу освіти статистичні звіт Форм № 77-РВК, ЗНЗ;
-
перевірено списки дітей і підлітків шкільного віку з особливими освітніми потребами;
-
учням, які прибули з с.Гуменники, м.Коростишева надано довідки, що підтверджують їх навчання у Більковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів.
Отже, протягом 2020-2021н. р. 94 учасники освітнього процесу були охоплені навчанням. Навчальний рік закінчили: 2 учні 9 класу та 4 учнів 11класу. Перспективою на 2021/2022 н. р. контингент майбутніх першокласників складатиме 14 дітей.
У приміщенні школи функціонує дошкільний навчальний заклад «Сонечко», який здійснює підготовку дітей до навчання в школі. З майбутніх першокласників були охоплені його вихованням 9 дітей.
Профорієнтаційна робота та стан працевлаштування випускників
На виконання ст. 53 Конституції України, ст. 35 Закону України «Про освіту» в частині здобуття молоддю повної загальної середньої освіти та працевлаштування випускників 9 та 11- х класів, з метою контролю за охопленням повною загальною середньою освітою дітей і підлітків шкільного віку в закладі з учнями і батьками проводилася така робота:
-
-
профорієнтаційна робота з учнями;
-
створено банк даних випускників 9,11 класів за минулий навчальний рік;
-
на класних годинах учителі вчили дітей правильно обирати та здобувати професію, вміло знаходити роботу за професією, розкривали певні правила та прийоми пошуку роботи, допомагали уникати помилок, оволодівати навичками правильно;
-
використовувати джерела що містять інформацію про навчальні заклади та наявність вакансій;
-
навчали складати резюме і листи до роботодавців, оголошення про пошук роботи,спілкуватися з роботодавцем;
-
оформляти анкети та інші документи для вступу до вищих навчльних закладів та прийому на роботу;
-
підготуватися до співбесіди з роботодавцем, щоб успішно її пройти;
-
здійснено психодіагностичне обстеження дітей щодо вибору професій;
-
психолог та класні керівники обговорювали з батьками на класних зборах нюанси роботи з дітьми щодо вибору професій, навчального закладу.
-
Профорієнтаційна робота з учнями, високий рівень підготовки школярів свідчить про те, що кожного року випускники школи працевлаштовані.
Методична робота
Методична робота була підпорядкована нормативно-правовій базі і спрямована на реалізацію основних законів «Про освіту», «Про загальну середню освіту», виконання державних програм, Стратегію національно-патріотичного виховання, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», власного Статуту школи та завершенню реалізації проблемних тем школи «Формування креативної, технологічно освіченої особистості учня шляхом використання інноваційних технологій», «Формування нового українця, що діє на підставі національно-патріотичних та європейських цінностей», шкільної програми «Школа становлення громадянина», Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2021», поширення передового педагогічного досвіду вчителів школи, області, України, спрямована на всебічне підвищення кваліфікації і професійної майстерності кожного вчителя, на розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу, а в кінцевому результаті на вдосконалення освітнього процесу, досягнення оптимального рівня освіти, виховання і розвиток учнів.
Методична робота в школі мала таку структуру колективних, групових та індивідуальних форм роботи: педагогічні ради, наради при директорові, заступнику директора з навчально-виховної роботи, методичні оперативки, інструктивно-методичні наради, тренінги, майстер-класи, індивідуальні консультації, предметні та методичні тижні. Вчителі працюють за спільної проблемною темою, об’єднавшись у групи.
Творча група вчителів початкових класів працювала над проблемою «Впровадження сучасних педагогічних технологій в освітній процес з метою формування ключових компетентностей здобувачів освіти» (кер. Дорожинець Л.І.)
Мета роботи групи - створення комфортних умов учасниками освітнього процесу в оволодінні знань, інтелектуальної досконалості , фізичного та творчого потенціалу. Робота була спрямована на підвищення професійної майстерності й розвитку творчої ініціативи вчителів, впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти; застосуванні в інноваційному навчанні інтерактивних технологій; створення умов для формування ключових компетентностей учнів, педагогів; інтеграцію у навчально-виховному процесі дітей з особливими освітніми потребами.
На засіданнях розглядалися найактуальніші питання щодо навчання та виховання молодших школярів НУШ а саме: «Педагогіка партнерства як продуктивна форма взаємодії вчителя та учнів», «Інтеграція у навчанні молодших школярів математики «Щоденні 3», «Педагогічна технологія STEM як засіб реформування освітньої системи України», « Гра по-новому-навчання по-іншому з LEGO. Практикум. Метод компетентнісного навчання «Шість цеглинок», « Інтерактивні прийоми роботи на уроках», «Ранкові зустрічі як засіб розвитку соціальних навичок учнів початкових класів», «Створення навчальних центрів у класі. Організація роботи в них». Вони постійно у творчому пошуку, спрямовують свою роботу на пошук наукових новинок, на створення творчої атмосфери, модернізацію форм, методів та засобів навчання і виховання дітей, приймали участь в онлайн-конференціях, вебінарах, тренінгах, де розглядалися важливі питання реформування освіти, розбудови Нової української школи.
Діяльність коучинг-студії «Креатив» (кер. Войтенко Т.В.) у 2020-2021 навчальному році була спрямована на виконання закону України «Про освіту», закону України «Про повну загальну середню освіту», Національної доктрини розвитку освіти, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти».
Коучинг-студія «Креатив» об’єднала вчителів суспільно-гуманітарного циклу на поточний навчальний рік і була спрямована на реалізацію державної політики в системі освіти, на виконання державних програм, викладання предметів суспільно-гуманітарного циклу, створення належних сучасних умов для навчання і виховання учнів, підвищення професійної майстерності педагогічних працівників, ефективне використання інтелектуального потенціалу учасників навчально-виховного процесу.
Програма роботи студії сприяла формуванню вчителів, як конкурентоспроможних фахівців. Педагоги вивчали та впроваджували інноваційні підходи у професійній діяльності, використовували кейс-метод, інфографіку, як методи розвитку критичного мислення, сторітелінг як варіант неформального навчання, творчої реалізації здобувачів освіти тощо.
У 2020-2021 навчальному році, згідно плану роботи коучинг-студії, вчителі були учасниками тренінгу креативності, педагогічної майстерні з вивчення комплексу інструментів, ресурсів, сервісів, мобільних додатків, ютуб-платформ з метою організації дистанційного навчання здобувачів освіти; створювали та проводили власні майстер-класи, презентували результати роботи з обдарованими учнями.
Свою роботу вчителі спрямовують на виявлення навчальних можливостей учнів, формування у них творчо-наукових здібностей, приділяючи особливу увагу вивченню навчальних предметів як об’єктів пізнання. Було проведено шкільний етап олімпіад з української мови та літератури, історії, правознавства, англійської мови, І етап конкурсу знавців української мови імені П. Яцика, предметні тижні, вікторини, квести.
Вчителі займаються постійним самовдосконаленням і саморозвитком, поглиблюючи як свої власне предметні знання, так вдосконалюючи навички методичної роботи. Вони всі підвищили свій фаховий рівень через курсову перепідготовку.
Педагоги працюювали над тим, щоб предметом вивчення була не тільки нормативна складова навчального предмета (набір мовних правил чи дати історичних подій), але й взаємозв’язки з духовним життям народу, щоб на уроках учні пізнавали історію, культуру, традиції, менталітет свого народу.
Так, уже не вперше наші учні взяли участь у щорічному конкурсі художнього читання віршів, присвяченому 207-й річниці з дня народження Т.Г. Шевченка, були активними учасниками тижня української мови, присвяченого 150 річниці від дня народження Лесі Українки, заходах, присвячених Дню рідної мови
Звісно, пандемія СОVID-19 снесла свої корективи і не всі заплановані заходи та предметні тижні були проведені. Та вчителі суспільно-гуманітарного циклу гідно прийняли цей виклик. Вони організували дистанційне навчання для школярів, а саме: тримали зв'язок з учнями, батьками через Viber, Telegram, створили класи classroom, google, у яких розміщували завдання для учнів та навчальні матеріали, створювали власні відео уроки, інтерактивні вправи. Така небайдужість і творчий підхід вчителів допоміг школярам успішно подолати цей складний період, а декому навіть покращити свої академічні здобутки.
Нижче у таблиці показано рівень освітніх досягнень здобувачів освіти з предметів суспільно-гуманітарного циклу (на кінець 2020-2021 навчального року кожного вчителя зокрема). Він становить:
ПІП вчителя |
Українська мова |
Українська література |
Зарубіжна література |
Англійська мова |
Історія України |
Всесвітня історія |
Войтенко Т.В. |
66,1% |
73,2% |
||||
Цимбалюк Т.П. |
55,8% |
59,5% |
||||
Мельник Н.С. |
58,6% |
55,1% |
||||
Яцко О.П. |
48,5% |
|||||
КириченкоТ.А. |
58,9% |
|||||
КушніренкоА.В |
78,1% |
|||||
ТарнавськаТ.С. |
61,8% |
|||||
Яценко Л.А. |
62,5% |
62,5% |
||||
По школі: |
61,5% |
62,6% |
61,9% |
61,8% |
62,5% |
62,5% |
Порівнюючи з минулим навчальним роком, то рівень освітніх досягнень учнів з даних предметів покращився у 35% школярів, а у решти дітей - залишився сталим.
Протягом другого семестру творча група вчителів природничо-математичного циклу працювала над науково-методичною проблемою: «Формування креативної особистості при викладанні природничих дисциплін», тому засідання підпорядковані саме цій проблемі. У січні засідання групи відбулося в очній формі, а в березні - в онлайн режимі (керівник Тищенко О.О.). Слід відмітити, що вчителі даної групи виконують Державні стандарти загальної середньої освіти та вимоги нормативно-правових документів МОН України щодо викладання предметів у 2020-2021 навчальному році. Вони постійно використовують компетентнісно-діяльнісний підхід до учасників освітнього процесу, методологію комп’ютерного навчання, вивчали та запроваджували в роботу різні платформи, сайти (особливо під час дистанційного навчання), продуктивні технології, інтерактивні техніки, спрямовані на розвиток особистості учня, підвищення ефективності та якості знань.
Березневе засідання проведено дистанційно на платформі Google Meet. Вчителі провели майстер-класи з тем: «Предметні лайфхаки на уроках природничо-математичного циклу» (Горобчук О.О., вч. інформатики), «Математичний квест» (вч. матем. Омельяненко Л.О., Тищенко О.О.) та звіти-презентації з реалізації проблемних тем закладу освіти, за якими працювали протягом п’яти років.
Під час дистанційного навчання вчителі працювали з учнями на різних платформах, а саме: Classtime, освітній проєкт “На Урок”, «Всеосвіта», Мій клас, онлайн курси підготовки до ЗНО (11 клас), освітні платформи LearningApps, iLearn (24/7 навчання). Для проведення онлайн уроків використовували Zoom, Google Meet, залучали дітей до перегляду відео-уроків.
Викладання матеріалу проводили за допомогою You Tube, електронної пошти, Viber, виконання тестових завдань, створених за допомогою «На Урок», перевірку з поясненнями та виправленням фотографій робіт в графічному редакторі Paint. Поза увагою не залишали дітей, які мали обмежений доступ до Інтернету.
Педагоги займались самоосвітою, були учасниками вебінарів, онлайн-конференцій, онлайн-подорожей, які транслювалися на освітніх платформах.
Рівень освітніх досягнень здобувачів освіти 5-11 класів з природничо-математичних дисциплін, конкретно кожного вчителя, подано у таблиці:
ПІП вчителя |
Матемематика |
Анлглійська мова |
Геометрія |
Фізика |
Хімія |
Біологія |
Географія |
Основи здоров я |
Інформатика |
Тищенко О.О. |
59,6% |
49,4% |
46,8% |
54,4% |
|||||
ОмельяненкоЛ.О. |
75% |
71,8% |
71,8% |
||||||
Скришевська Н.Г. |
55,9% |
||||||||
Самійлик Н.С. |
77,4% |
97,7% |
|||||||
Гурчин О.Д. |
77,2% |
||||||||
Самійлик Н.С. |
|||||||||
Горобчук О.О. |
88,1% |
||||||||
По школі: |
61,5 % |
60,6% |
59,6% |
54,4 % |
55,9 % |
77,4 % |
77,2 % |
97,7 % |
88,1% |
Порівнюючи з минулим навчальним роком, біологія, основи здоров’я (вч. Самійлик Н.С.),географія (вч.Гурчин О.Д.), інформатика (вч. Горобчук О.О.), математика, алгебра, геометрія ( вч. Омельяненко Л.О.) мають вищий якісний показник, а математика, фізика(вч. Тищенко О.О.), хімія (вч. Скришевська Н.Г.) залишився сталим.
Слід відмітити, що вищеназвані творчі групи вчителів впроваджують в освітній процес педагогіку толерантності, інформаційних технологій, самостійну дослідницько-пошукову роботу, вчать учасників освітнього процесу розв’язувати проблемні питання, критично мислити – все це дає можливість швидко здобувати та оновлювати знання учнів, формувати вміння та навички, необхідні для навчання та особистого життя випускників закладу.
Аналіз проведеної роботи творчих груп свідчить про те, що значно підвищився науково-теоретичний та методичний рівень викладання базових предметів учителями закладу, посилилась увага до реалізації мети уроку, підвищився інтерес випускників 9 та 11класів до вивчення предметів. Випускники 11 класу у 2020-2021 н.р. здають ЗНО ( за вибором) з української мови , історії та математики. Лук’янчук Дарина здаватиме хімію, бо вступатиме до інституту медсестринства м. Житомира. Філіпов Єгор та Горобчук Артем – англійську мову та географію, які необхідні для вступу вибраного ними вишу.
Вчителі закладу завжди у пошуках шляхів, форм і методів, які дають можливість розвивати в учнів здатність мислити та бути креативними, конкурентоспроможними людьми на ринку праці.
Заслуговує на увагу робота творчої групи класних керівників (кер. Яценко Л.А.), яка проводилася у формі дискусій, практикумів, тренінгів, педагогічних консиліумів, що дозволило досягти тісної співпраці та взаєморозуміння з учнями та їх батьками. Питання, які обговорювалися на засіданнях, випливали з проблемної теми школи «Формування нового українця, що діє на підставі національно-патріотичних та європейських цінностях», програми «Школа становлення громадянина», Концепції національно-патріотичного виховання. Конвенції ООН «Про права дітей», «Національної стратегії розвитку освіти в Україні до 2021 року», «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів навчальних закладів», Законів України «Про освіту, «Про охорону дитинства», Положень Конституції України, «Корцепції Нової Української школи».
Особлива увага приділялася національно-патріотичному вихованню, формуванню нового українця з європейськими цінностями. Класні керівники проводили тренінги, відкриті виховні заходи, фестивалі, конкурси, як шкільні так і районні, де діти посіли призові місця: друге місце в районному екологічному конкурсі «Атака вірусів» та перше місце в обласному Всеукраїнському конкурсі юннатівського природоохоронного руху «Зелена естафета» (кер. Самійлик Н.С.).
На засіданнях творчої групи класних керівників, актуальними були питання: «Використання новітніх технологій у виховній роботі класного керівника», «Формування творчої особистості школяра з особливими освітніми потребами», «Громадянське виховання підлітків як соціально-педагогічна проблема» та інші.
Аналіз роботи класних керівників за 2020-2021 н.р. дає підставу стверджувати, що завдання, які випливають із виховної проблемної теми школи, творчої групи класних керівників реалізовано в повній мірі.
За структурою методичної роботи в школі функціонував психолого-педагогічний семінар, яким керувала практичний психолог, соціальний педагог Кушніренко А.В. Протягом року проведено всі засідання. У ІІ семестрі проведено в онлайн режимі засідання для батьків: «Батьки і діти. Чому виникають конфлікти», а у травні - «Особливості спілкування з дітьми підліткового віку». Батькам було доведено як досягти взаєморозуміння з дитиною, як правильно спілкуватися з нею.
Однією з важливих форм методичної роботи є засідання педагогічної ради, на які виносилися питання звітного, проблемного, організаційного, підсумкового характеру, а також питання, пов’язані з роботою педагогічного колективу над проблемно-методичною та виховною темами, аналізувалась якість знань учнів, розглядалися питання вибору проєктів підручників, питання переводу дітей до наступного класу, випуск учнів зі школи. В онлайн-режимі пройшла підсумкова березнева педрада по завершенню роботи колективу над проблемними темами школи «Формуванню креативної, технологічно освіченої особистості учнів в умовах інноваційних освітніх технологій» та «Формуванню нового українця, що діє на підставі національно-патріотичних та європейських цінностей» та вибору нової теми на 2021-2026 роки (на п’ять років). Керівники творчих груп презентували роботу членів своєї команди, проводили майстер-класи з вчителями.
Однією з найважливіших форм методичної роботи є внутрішкільний контроль за роботою педагогічних працівників. Адміністрацією школи вивчено й узагальнено наказом по школі всі заплановані заходи за поточний навчальний рік.
Одним із ключових напрямів методичної роботи закладу є чітке дотримання термінів проходження курсів підвищення кваліфікації вчителів та їх атестація. У поточному навчальному році вдосконалили свою педагогічну майстерність при ЖОІППО за регіональним та місцевим замовленням Цимбалюк Т.П., Войтенко Т.В., вчителі української мови і літератури, Кушніренко А.В. та Яцко О.П., вчителі зарубіжної літератури, Криворучко С.П. - директор школи, вчитель технологій навчання, Тищенко О.О, вчитель математики та фізики, Горобчук О.О, вчитель інформатики, Яценко Л.А., вчитель історії, Самійлик Н.С., вчитель біології та основ здоров’я, а також всі вчителі початкової ланки та асистент учителя Кириченко Т.А., що складає 100% виконання річного плану курсової перепідготовки.
Щодо атестації, то, згідно перспективного плану, у поточному році ніхто з учителів не підлягав черговій атестації і не виявив бажання атестуватися позачергово.
Аналіз підсумків методичної роботи за 2020-2021 н.р. показав, що педагогічний колектив школи реалізував мету і завдання, які були поставлені на початку навчального року в справі освітньої діяльності та виховання здобувачів освіти. Через дистанційну форму навчання, яка була запроваджена з березня по 05.05.2021 року частина форм методичної роботи проводилася в онлайн-режимі.
Вчителі закладу у пошуках шляхів, форм і методів, які дають можливість розвивати в учнів здатність мислити та бути креативними, конкурентноспроможними людьми на ринку праці.
Ефективними формами розвитку професійної компетентності вчителів були науково-методичні оперативки, інформаційно-методичні наради. Питання, які обговорювалися на оперативних нарадах, диктувалися ситуаціями, що виникали під час повсякденної роботи з дітьми. Через них адміністрація школи знайомила вчителів з передовим педагогічним досвідом, з новинками науки. Це були рекомендації щодо дистанційного навчання школярів, роботи з електронними журналами та щоденниками, підготовки випускників 11 класу до ЗНО, ведення класних журналів, проходження курсової перепідготовки вчителів тощо
Під особливим контролем знаходилась робота з молодими вчителями, яких у школі п’ятеро. Учителі наставники надавали їм методичну допомогу з питань проведення уроків, вибору форм і методів роботи з дітьми, використання інноваційних технологій, запрошували на свої уроки, допомагали вирішувати буденні проблеми шкільного життя. Така робота стимулювала ріст професійної майстерності малодосвідчених учителів. Вони зуміли індивідуальний підхід до дітей, навчальний матеріал пояснюють цікаво і доступно, використовують елементи освітніх технологій, цікаво підходять до розв’язання сучасних педагогічних проблем.
Освітні досягнення здобувачів освіти за 2020-2021 н.р.
Аналіз якості освітніх досягнень школярів 4-11 класів проводився на основі поданих звітів класними керівниками та проведених директорських контрольних робіт.
У початковій ланці навчалося 46 дітей 1-4 класів. 39 із них, 1-3 класи, оцінені вербально.
Четвертий клас закінчило семеро учнів (вч. Дорожинець В.В.). Високий рівень освітніх досягнень має Зайцева Богдана(14,3%), достатній - 4 дитини (37,2%), середній - 2 учні (28,6%). Якісний показник становить 71,5%. Похвальним листом «За високі досягнення у навчанні» нагороджено Зайцеву Богдану Василівну.
Базову школу закінчило 38 здобувачів освіти 5-9 класів. З них високий рівень навчальних досягнень має четверо школярів, а саме: Жигадло Анастасія Дмитівна (5 клас), Расенко Таїсія Сергіївна ( 5 клас), Кравченко Олександра Євгенівна ( 6 клас), Кушербаєва Аміна Рустамівна (7 клас), що становить 8,5% від загальної кількості дітей. Вищеназвані діти нагороджені похвальним листом «За високі досягнення у навчанні».
На достатній рівень освітніх досягнень закінчили навчальний рік 21 учень, а це 66,6%, на середній – 13 школярів (37,5%). Якісний показник здобувачів освіти становить 66,1%, що на 2,6% вище за І семестр 2020 – 2021 н.р.
Нагороджено похвальною грамотою «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів» Філіпова Єгора Сергійовича, випускника 11 класу, з предметів «Захист Вітчизни» та «Географія».
Аналізуючи стан освітньої діяльності здобувачів освіти 4-11 класів (за звітами класних керівників), можна зробити висновок, що незначна кількість дітей досягли вищого рівня знань, частина з них, через дистанційну форму навчання, має нижчі результати освітньої діяльності, а частина - не досягла свого освітнього рівня, маючи по декілька балів достатнього та середнього рівня, що не дало змогу отримати вищий та достатній рівень знань. Це такі учні, як: Філіпов Є. (11 кл.), Найдьонов Н.(8 клас), Грищук В. та Сьомак Д. (6 кл.), Бондарчук А. (5 кл.). Причинами виникнення проблем щодо такої динаміки успішності є низька мотиваційна основа, відсутня система роботи із школярами різних рівнів навченості, недостатній зв'язок учителів з батьками, несвоєчасне повідомлення батьків про рівень навченості дітей через електронні щоденники, а найбільшою причиною є дистанційна форма навчання, яка не змогла дати учням належних знань з окремих предметів.
Фактором негативного впливу на рівень освітніх досягнень здобувачів освіти залишається недостатнє володіння і практичне втілення таких важливих педагогічних компетентностей як комунікативна, компетентність самоосвіти й саморозвитку, продуктивної та творчої діяльності.
Інклюзивне навчання
На виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року №778 «Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад», постанови Кабінету Міністрів від 27 серпня 2010 року № 776 «Про внесення змін до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 24», постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.12.2002 №732 (із змінами) та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 8 січня 2003 року за № 9/7330 на підставі заяви батьків Довгого Р.С., з метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, врахування індивідуальних особливостей та стану здоров'я учасників освітнього процесу у 2020-2021 н.р. в закладі організовано навчання дитини в інклюзивному класі за адаптованою програмою. Для роботи з ним призначено асистента вчителя, яка має відповідну фахову освіту. Навчання здійснювалось за розкладом, погодженим з батьками та затвердженим директором школи за адаптованою програмою з кожного предмету, відповідно до чинних навчальних програм, в яких визначено зміст та обсяг матеріалу, що підлягає вивченню та його засвоєнню. Питання здійснення індивідуального навчання контролювалось адміністрацією школи протягом 2020/2021 навчального року та узагальнено наказами по школі (грудень 2020р, травень 2021р.) та заслуховувалось на нарадах при директорові.
Педагогічними працівниками та батьками були створені оптимальні умови для здобуття необхідного освітнього рівня та стану здоров’я дитини. Інклюзивне навчання продовжуватиметься з дитиною і в другому класі 2021-2022 н.р.
Виховна та позакласна робота
У 2020-2021 навчальному році виховна робота з учнями 1-11-х класів здійснювалася згідно річного плану роботи школи. Діяльність педагогічного колективу була спрямована на виховання гуманіста, патріота, громадянина України, реалізацію завдань Концепції національно-патріотичного виховання молоді, заходів щодо профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, тощо.
Педагоги школи глибоко усвідомлюють, що соціальна адаптація учнів, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов’язків у значній мірі залежить від правильно визначених та обраних шляхів реалізації виховного процесу. Тому пріоритетними питаннями у виховній роботі школи залишається забезпечення всебічного розвитку особистості, сприяння її самовихованню й самореалізації. У зв'язку з цим виховна діяльність школи протягом навчального року була спрямована згідно напрямків:
-
Превентивне виховання.
-
Морально-етичне виховання.
-
Художньо-естетичне виховання.
-
Громадянсько-патріотичне виховання.
-
Трудове виховання.
-
Фізичне виховання і пропаганда здорового способу життя.
-
Екологічне виховання.
Основними документами, якими керувалася школа в виховній роботі були: Закон України «Про освіту», Загальна декларація прав дитини, Національна доктрина розвитку освіти, Концепція громадянського виховання, Національна програма патріотичного виховання, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства, Програма роботи з обдарованою молоддю, Закони України «Про пожежну безпеку», «Про охорону праці», комплексна програма «Фізичне виховання - здоров’я нації».
Згідно з річним планом роботи школи було заплановано і проведено комплекс виховних заходів (частина заходів була проведена дистанційно). Треба відзначити високу якість і результативність таких заходів:
Свято першого дзвоника (відповідальні педагог-організатор та кл. керівники).
Родинне свято «Чари осені» (відповідальні класні керівники 1-4 класів).
Осінній ярмарок (відповідальні Поплавська Ю.О., класні керівники).
Виховний захід «Булінг - не круто» (відповідальний - Кушніренко А.В.).
Свято Святого Миколая та Новорічний ранок (відповідальні класні керівники).
Шевченківські дні (відповідальні - Цимбалюк Т.П., Войтенко Т.В.).
День народження Лесі Українки (відповідальні - Цимбалюк Т.П).
Свято «День рідної мови» (відповідальні - Войтенко Т.В., Микитенко Т.В., кл. керівники), тощо.
Згідно з річним планом у школі проводилася певна робота з формування здорового способу життя, попередження травматизму, спортивно-масова робота.
Проведено ряд тижнів та місячників: «Увага! Діти на дорозі» (вересень, ); спортивно- оздоровчий (вересень); місячник протипожежної безпеки (жовтень), правового виховання (листопад-грудень), «За здоровий спосіб життя» (квітень (дистанційно)), профілактики різних захворювань (протягом року).
В ході місячників було заплановано і проведено чимало заходів: виставки малюнків, плакатів, вікторин, практичних заходів.
Протягом року проводилася спортивно-масова робота: змагання з легкої атлетики, футболу, «Козацька вежа», «Веселі перерви».
Учні школи брали активну участь у міських конкурсах художнього та екологічного напрямків: «Кришталеві нотки»( кер. Дем’янець С.В.), « Атака вірусів», «Зелена естафета», де посіли призові місця не тільки в районі, а й в області (кер. Самійлик Н.С., вч. біології) тощо.
Систематична робота проводиться щодо запобігання дитячого травматизму: викладається курс «Основи здоров’я» в 1-9 класах, проводилися виховні години з протипожежної, радіаційної безпеки, запобігання травматизму, випадки утеплення, обмороження та суїциду; правил поводження з електроприладами, невідомими та вибухонебезпечними предметами, правила поводження в громадських місцях.
Питання стану роботи школи щодо запобігання дитячого травматизму розглядались та аналізувались на нарадах при директору, методичному об’єднані класних керівників (грудень), батьківських зборах (листопад).
Педагогічний колектив школи проводить певну роботу, спрямовану на виконання комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю. Головними напрямками роботи з цього питання є індивідуальна робота з дітьми, схильними до пропусків занять, правопорушень.
У школі проводився місячник попередження правопорушень «16 днів проти насильства» (листопад), тиждень правової освіти учнів та батьків (листопад, лютий).
Заступником директора з НВР, психологом, класними керівниками проводилася робота з учнями, схильними до правопорушень, щоденно контролювалося відвідування учнями уроків.
Протягом навчального року працювала Рада профілактики правопорушень. Стан роботи з профілактики та попередження правопорушень, злочинів постійно заслуховувався на:
-
нарадах при директорі:
«Підсумки роботи з учнями, схильними до правопорушень»;
«Профілактика правопорушень серед неповнолітніх».
-
засіданнях творчої групи класних керівників:
«Профілактична робота з учнями, схильними до правопорушень».
-
класних батьківських зборах:
«Попередження правопорушень в учнівському середовищі».
Робота з батьками в поточному навчальному році була спрямована на створення єдиного колективу вчителів, батьків, учнів. Були проведені загальношкільні батьківські збори (жовтень), а також класні батьківські збори, на яких розглядалися питання: «Виховання свідомого ставлення до свого здоров’я», «Робота з попередження дитячого травматизму», «Виконання Законів України «Про загальну середню освіту», «Вплив сім’ї на середовище дитини», «Підготовка до ЗНО».
Певна робота велася з дітьми пільгових категорій. Було проведено обстеження матеріально-побутових умов цих учнів, організовано безкоштовне харчування, діти відвідують шкільні гуртки, працюючи в яких, вчаться відповідальності, толерантності, ініціативності, самодисципліни, активності та працьовитості.
Незважаючи на великі зусилля колективу школи з виховання підростаючого покоління та на превеликий жаль організація дозвілля молоді на рівні села не набула системного характеру. На території села відсутні спортивні та ігрові майданчики, місця для цивілізованого позашкільного дозвілля.
Правовиховна робота
Протягом навчального року педагогічний колектив зосередив свої зусилля на пошуках таких форм і методів виховного процесу, які б забезпечували об’єднання зусиль педагогів та ініціативи дітей, спільні дії сім’ї, громадськості, спрямованих на попередження правопорушень серед підлітків та учнівської молоді. Кожного навчального року правовиховна робота школи є на особливому контролі в адміністрації закладу та здійснюється за трьома напрямками:
-
правоосвітня робота з учнями;
-
правова освіта батьків;
-
профілактика правопорушень.
У школі протягом навчального року було організовано такі форми правового навчання і виховання: місячники та тижні правових знань (листопад-лютий), тематичні загальношкільні лінійки та класні години на правову тематику, виставки малюнків, лекції, бесіди на правову тематику, тренінги, анкетування, уроки правознавства, диспути, круглі столи, індивідуальні бесіди з учнями, відвідування проблемних сімей вдома.
Класними керівниками регулярно і ефективно проводяться корекційно-розвивальні заняття з учнями групи ризику та учнями, що потрапили у складні життєві умови. Працюють Рада профілактики правопорушень та Батьківська рада школи.
Соціальний захист дітей
Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються у школі, проводиться згідно з діючим законодавством. На початок навчального року були підготовлені списки учнів пільгових категорій. Кількість дітей у них становила:
-
дітей, позбавлених батьківського піклування – 1;
-
сироти – 2;
-
з малозабезпечених родин -17;
-
з багатодітної родини -41;
-
постраждалі внаслідок ЧАЕС -1;
-
з сімей учасників АТО -2;
-
з складних життєвих обставин -4;
-
з особливими освітніми потребами – 1.
Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації школи. За бюджетні кошти організовано для них харчування в шкільній їдальні.
Робота з батьками
Виховання учня в школі і сім’ї - щоденний безперервний процес. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом, з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь в освітньому процесі. Вони є учасниками позакласних заходів, пов’язаних з професіями, світом захоплень, родинними святами. Класні керівники тісно співпрацюють з сім’ями своїх вихованців: відвідують дитину вдома (за потребою), спілкуються з родиною, підтримують зв'язок через електронні щоденники, спілкуються в онлайн-режимі.
Упродовж 2020/2021 навчального року з батьками дітей пільгових категорій проводились профілактичні бесіди та, по необхідності, надавалась допомога у питаннях навчання та виховання дітей. Організовувались індивідуальні та групові зустрічі з батьками, з обміну досвідом виховання дітей, а також проводились бесіди з вирішення конфліктних ситуацій між дорослими та дітьми. Під час дистанційного навчання робота з батьками проводилась в онлайн режимі. Було прведено індивідуальні консультації для батьків:
-
«Я та мої емоції»(жовтень).
-
«Шкідливість дорослішання» (листопад).
-
«Проблеми, що хвилюють усіх» (грудень).
-
«Чому дитина стає «важкою»?» (січень).
-
«Вибір професії і профорієнтація старшокласників» (березень).
За поточний навчальний рік проведено ряд заходів з пропаганди здорового способу життя: диспут «Шкідливі звички - до чого це веде», години спілкування «Твоє здоров'я в твоїх руках», «Здоровий спосіб життя - найкраща профілактика шкідливих звичок» та інші.
Продовжувалась робота щодо удосконалення соціального захисту дітей пільгового контингенту. На батьківських зборах постійно зверталась увага на майнове право дитини, на відповідальність батьків за життя й виховання неповнолітніх.
Систематичною була робота класних керівників з питань родинного виховання, профілактики шкідливих звичок та правопорушень. З метою просвітницької роботи серед батьків поновлювались матеріали класних стендів «Для вас батьки». Для обговорення пропонувались матеріали «Чи знаєте ви свою дитину?», «Дитина - рівноправний член суспільства» тощо. На класних батьківських зборах (січень 2020р.) було висвітлено питання «Віра - основа успіху та благополуччя кожної людини» та «Вплив стилю поведінки батьків на соціальний розвиток дитини»(травень 2021р).
Для батьків сімей пільгових категорій були організовані і проведені індивідуальні консультації «Материнське і батьківське виховання» (виховання дитини з неповної сім’ї), «Профілактика йододифіцитних захворювань»; групові консультації «Формування здорової особистості, загартування і профілактика простудних захворювань», а також бесіди в онлайн режимі про коронавірусне захворювання.
Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час освітнього процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації закладу. Наказом по школі на початку навчального року призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі, створюється служба з охорони праці, плануються першочергові заходи.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, кабінет, майстерня, спортивний зал має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях школи розміщено куточок з безпеки життєдіяльності. Питання охорони праці та попередження травматизму неодноразово обговорювалося на оперативних нарадах. Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в навчальному закладі здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання.
Охорона здоров’я
Медичне обслуговування учнів у навчальному закладі здійснювалося шкільною медичною сестрою та медичним працівником сільського ФАПу, а також працівниками Коростишівської міської поліклініки. За результатами медичних оглядів вносились відповідні записи до медичних карток дітей та їх листків здоров’я.
В закладі здійснювався контроль за дотриманням правил особистої гігієни дітьми і персоналом у шкільній їдальні, за якістю продуктів харчування, наявністю на них документів, якістю приготування страв, організацією питного режиму водою гарантованої якості.
Адміністрація та працівники школи забезпечували безпечні умови освітньої діяльності, режиму роботи, умов для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я, формували гігієнічні вміння та навички здорового способу життя школярів.
У закладі освіти проводилась організаційна та практична робота щодо виконання вимог санітарного законодавства:
- проведено маркування та розподіл існуючих меблів згідно росту дітей;
- забезпечено освітленість приміщень відповідно до гігієнічних нормативів: природне - падає на робочі місця ліворуч, штучне - забезпечувалося за допомогою ламп, які розміщені в 2 ряди паралельно до лінії вікон;
- відстані від стін та між рядами парт та столів відповідають ДСанПіН 5.5.2.008-01;
- обов’язковим було дотримання повітряно-теплового режиму;
- не допускалося перебування у класах хворих дітей;
- забезпечуєвалося дотримання дітьми та персоналом правил особистої гігієни;
- проводилося щоденне вологе прибирання приміщень із використанням миючих та дезінфекційних засобів;
Адміністрація закладу забезпечувала здійснення медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів, відповідно до положень наказів Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України.
Основними формами медико-педагогічного контролю в школі є:
-
медико-педагогічні спостереження під час уроків з фізичного виховання, динамічної перерви, змагань та інших форм фізичного виховання;
-
оцінка санітарно-гігієнічного стану місць проведення уроків та інших форм фізичного виховання;
-
медико-педагогічні консультації з питань фізичного виховання;
-
профілактика шкільного, в тому числі спортивного травматизму;
-
санітарно-просвітницька робота.
Організація роботи з предмета «Захист України»
та військово-патріотичне виховання
Викладання предмета - Захист України та військово-патріотичне виховання у навчальному закладі у 2020/2021 навчальному році було організовано відповідно до ст. 9 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2000 № 1770 «Про затвердження положень про допризовну підготовку і підготовку призовників з військово-технічних спеціальностей», Концепції національно-патріотичного виховання, методичних рекомендацій про викладання навчального предмету у 2020-2021 н.р. та Типової освітньої програми загальноосвітніх навчальних закладів.
Цивільний захист та охорона праці
Головні завдання підготовки у сфері Цивільного захисту закладу у 2020-2021 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2020-2021 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв’язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів (вихованців) та постійного складу освітніх закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилась під час вивчення курсів: Основи здоров’я у 1-9-х класах; предмета - Захист України в 10-11-х класах.
Перевірку і закріплення учнями та педагогічним колективом закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій в екстремальних умовах проведено у травні й узагальнено наказом по школі.
Фінансово-господарська діяльність
Будівля школи прийнята в експлуатацію з 1951 року. Але, незважаючи на великий вік та зношеність, адміністрація школи разом з колективом постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у робочому стані. Фінансування потреб школи проводиться відділом освіти Коростишівської міської ради. З метою зменшення коштів на утримання приміщення школи, в оренду дитячого дошкільного закладу «Сонечко» передано приміщення площею 36 м.кв., яке не задіяне в освітньому процесі.
Адміністрацією школи приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Коридори школи оформлені сучасними інформаційними стендами, які щороку поновлюються. Подвір’я школи доглядається обслуговуючим персоналом, на квітниках щороку висаджуються квіти, своєчасно обрізаються дерева, кущі. Загалом територія закладу має завжди привабливий вигляд, знаходиться в задовільному стані.
Управлінська діяльність
Управління школою здійснюється згідно річного плану роботи школи, плану внутрішкільного контролю та календарних планів вчителів-предметників і планів виховної роботи класних керівників. Така система планування, що відпрацьована у школі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників освітнього процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню освітнього процесу й забезпечує планомірний розвиток школи.
У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу. Використовуючи постійне підключення до мережі Інтернет, стало можливим користуватися матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки України, Головного управління освіти, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, відділу освіти Коростишівської міської ради, інших закладів освіти, що дає можливість оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією вчителям і адміністрації школи, вчасно знайомитися з новими документами та їх проєктами.
Контроль – це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У школі ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його навчально-виховного процесу та діяльності всього шкільного колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіших питань школи, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі.
Адміністрацією закладу використовуються різних форми контролю за станом освітнього процесу і, в першу чергу, таких традиційних, як вивчення стану викладання предметів та виконання навчальних планів та програм, перевірка класних журналів, щоденників, тощо. Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення у рішеннях педагогічної ради школи, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингу адміністрація школи приймає певні управлінські рішення, щодо конкретних учителів та учнів.
Враховуючи сучасні вимоги, адміністрація школи дотримується стилю керівництва, який близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі колегіальних рішень. Основними формами спілкування з працівниками є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. У зв'язку з цим педагогам надається більше самостійності, створюються необхідні умови для самореалізації.
Підсумок діяльності школи за минулий навчальний рік
Аналіз результатів за минулий навчальний рік продемонстрував наступне:
-
освітній процес має тенденцію розвитку;
-
діяльність адміністрації закладу спрямована на вдосконалення освітнього процесу та підвищення його ефективності;
-
у закладі використовується колективне обговорення отриманих результатів, колективний творчий пощук вирішення конкретних завдань;
-
на підставі аналізу результатів адміністрація корегує наступні дії щодо досягнення поставленої мети;
-
заклад підтримує свій позитивний імідж;
-
створюються умови для врахування й розвитку навчально-пізнавальних і професійних інтересів, здібностей, потреб дітей;
-
значно покращилась ресурсна база ( кадровий потенціал, матеріально-технічна база, інформаційно-методичне забезпечення);
-
методична робота сприяє модернізації змісту освітнього процесу, втіленню педагогічних інноваційних технологій;
-
створено сприятливий психолого-педагогічний клімат.
Однак залишилися певні питання, розв’язання яких слід продовжити, а саме:
-
підвищення якості освітніх послуг;
-
підвищення результативності роботи з обдарованими дітьми.
Звіт директора
Більковецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Коростишівської міської ради Житомирської області
Криворучка Сергія Павловича про свою діяльність
за звітний період з 14.06.2018 р. по 18.06.2019 р.
Шановні присутні! Сьогодні ми підбиваємо підсумки роботи за період червень 2018р. – червень 2019р. Рік напруженої роботи, творчих здобутків, нових відкриттів. Ви знаєте, що відбуваються зміни у сфері формування змісту середньої загальної освіти, реалізації Закону «Про освіту» прийнятого 28 вересня 2017р., переглядаються та оновлюються навчальні програми, підручники, увесь навчально-методичний комплекс, який необхідний для успішного функціонування та розвитку сучасної школи.
Я, як директор, протягом звітного періоду керувався Статутом школи, свою діяльність здійснював відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Державної програми «Освіта» (Україна XXI століття), Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти», Концепції національного виховання, дотримувався норм Конвенції про права дитини та впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти у першому класі та іншими нормативно-правовими документами, що регламентують роботу керівника освітнього середовища.
У 2018/2019 н.р. до керівного складу навчального закладу входили:
Криворучко С.П.– директор школи;
Цимбалюк Т.П.– заступник директора з навчально-виховної роботи, яка виконувала свою роботу відповідно до посадових обов’язків, затверджених керівником освітнього закладу, якими регулювалася її безпосередня управлінська діяльність.
У сучасних умовах освіта набуває особливого значення для нагромадження людиною професійних знань, навичок, мотивацій, для формування духовності, розуміння та пізнання людиною свого існування. Значно підвищується роль знань, їх накопичення для виходу на новий рівень інформаційних технологій, докорінний вплив на соціальну природу людини.
Перед педагогічним колективом нашого закладу постійно постає завдання створити комфортні умови навчання для дитини та забезпечення її якісною освітою, а також бути максимально відкритим з громадськістю.
Передумовами розвитку закладу в умовах Нової української школи є правильна управлінська діяльність, якісний кадровий потенціал, сучасне матеріально-технічне забезпечення, прозорість та інформаційна відкритість, формування довіри суспільства до системи освіти, гарантування її якості.
Сьогодні змінюються технології, по-новому розвивається суспільство, зараз ми не можемо точно знати, з якими викликами зустрінуться діти, що зараз навчаються у школі. Тому й важливо перейти від школи, яка напихає дітей знаннями, котрі дуже швидко застарівають, до школи, яка вчить знання використовувати. Нова українська школа — це школа для життя у XXI столітті. Освітня діяльність у школі здійснюється відповідно до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» (зі змінами), Національної стратегії розвитку освіти, нових Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти, чинних законодавчих та нормативно-правових документів, спрямована на реалізацію державних, регіональних і районних програм у галузі освіти, на створення умов для реалізації державної політики у сфері освіти.
Освітянські реформи на сучасному етапі розглядають здобувача освіти як особистість - інноватора, що володіє ключовими компетентностями. Це – особистість проінформована, обізнана у певних питаннях, має знання та досвід, вміє їх здобувати та використовувати для власних індивідуальних і професійних завдань. Важливо в нинішньому часі виховувати молодь на загальнолюдських цінностях, навчити її критично мислити, щоб захиститися від непотрібної та негативної інформації, переосмислювати все, до чого доторкається дитяча цікавість, з огляду на те, як це вплине на їх життя та здоров’я.
Головним завданням освітнього закладу є забезпечення високої якості освіти та відповідності її потребам особистості. Сучасному суспільству потрібна людина творча та ініціативна, готова і здатна відповідати за власний добробут, добробут усього суспільства, бути чинним громадянином України, мати позитивне ставлення до себе, інших учнів, педагогів, школи, навчання. Тому, протягом звітного періоду наш заклад надав усім учасникам освітнього процесу вільний доступ до навчання.
Школа XXI століття – це школа компетентної, відповідальної людини, школа переходу від знаннєвої до компетентнісної освіти.
Упродовж 2018-2019 н.р. адміністрація закладу на виконання Конституції, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Національної стратегії розвитку освіти на 2021 роки», Концепції «Нова українська школа», Концепції національно-патріотичного виховання школярів», «Державного стандарту базової і повної загальної освіти», «Державного стандарту початкової загальної освіти» інших нормативно-правових документів, а також шкільних проблемних тем «Формування креативної, технологічно освіченої особистості здобувачів освіти засобами інноваційних педагогічних технологій», «Формування нового українця з національно-патріотичними та європейськими цінностями» та шкільної програми «Школа становлення громадянина» забезпечила належним навчанням та вихованням здобувачів освіти 1-11 класів.
Зусилля дирекції навчального закладу та педагогічного колективу за активної підтримки батьків учнів були зосереджені на подолання шкільних проблем та реалізацію перспективних завдань, які були поставлені перед навчальним закладом.
Протягом звітного періоду колектив Більковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів складає 22 педагогічні працівники, які різні за освітнім рівнем, віком, стажем роботи та кваліфікаційними категоріями. З них: 9 мають педагогічне звання «Старший учитель» та 7 вищу кваліфікаційну категорію, 5- першу, 2-другу і 6 «Спеціаліст». Троє вчителів працюють за сумісництвом, 19 – на постійній роботі, а також працює 12 працівників технічного персоналу, один із них – сумісник.
У закладі створені умови для професійного зростання педагогів. Педагогічні працівники підвищують свою професійну майстерність при обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, проводять та відвідують різні районні семінари та тренінги. Проходять онлайн навчання, курси на сайтах ED era. Педагоги виконують свої обов’язки сумлінно, вміють зацікавити дітей, проявляють ініціативу, творчість, винахідливість. Якісний склад педагогічних працівників задовільний.
У 2018-2019 н.р. у закладі функціонувало 10 класів, у яких навчалося 79 школярів. Середня наповнюваність дітей у класах – 8. Протягом навчального року прибули на навчання з Студеницького ліцею Лісовський Вадим -1 кл. та з Коростишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 Саєць Юлія (8 кл.), а вибуло із школи 7 дітей(у зв’язку зі зміною місця проживання батьків) це - Швець Катерина та Віктор до Брусилівської ЗОШ №1, Заїка Анастасія до Луганської ЗОШ №40 імені В.М.Комарова, Шелест Наталія до Студеницького ліцею, Руденко Микола до Коростишівського аграрного ліцею, Самійлик Максим, 4 кл. до Коростишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 та Грицюк Андрій (9кл.) –Гуменницька ЗОШ І-ІІІ ступенів. Навчальний рік закінчило 75 здобувачів освіти(1-4 класи – 33 дитини, 5-9 -31, 10-11 класи- 11). За результатами навчання високий рівень навчальних досягнень має 6 вихованців закладу(Кравченко Олександра та Грищук Валерія.4 кл., вч Солтер В.П.), Загребельна Анна та Бондарчук Анна.3 кл., вч. Новак Н.М.), Кушербаєва Аміна- 5 кл., кл. кер. Тищенко О.О.), Янович Каріна – 8 кл., кл.кер. Войціцька Л.Г.), що становить 15,1% від загальної кількості вихованців закладу. Достатній рівень знань має 30 дітей, а це 64,2% і середній – 19 учнів, це - 25,8%. Якісний показник навчальних досягнень здобувачів освіти 3-4 класів становить 75 %, 5-9 класів – 84,7%, 10 -11 класів -78,5%, а по школі – 79,3%.
Коротенько зупинюсь на освітньому процесі учнів початкової школи, який базувався на основних нормативних документах: Закон України «Про освіту», Державний стандарт початкової загальної освіти, Концепція Нової української школи, Типова освітня програма для закладів загальної середньої освіти.
Одинадцять учнів 1-ого класу нашого закладу з 1 вересня 2018 року розпочали навчання за новою освітньою програмою, розробленою під керівництвом О.Я. Савченко. Новий зміст освіти заснований на формуванні необхідних для успішної самореалізації в суспільстві компетентностей. Державний стандарт початкової освіти передбачає поділ на 2 цикли: І цикл –1-2 класи, ІІ цикл – 3-4 класи, що враховують вікові особливості розвитку та потреби дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти.
Шановні батьки першокласників! Ваші діти зробили перші кроки(їх можна назвати «першопрохідці») в цьому році за програмою нової української школи, собливістю якої є організація нового освітнього простору. Що це означає? А це нова програма, нові вимоги та зовсім інше навчання, яке не схоже на ваше. Тому, для їх успішного засвоєння освітніх знань по іншому обладнано класну кімнату, придбано сучасне матеріально-технічне забезпечення та дидактичний матеріал та ламінатор У навчальному приміщенні 1-ого класу створено навчальні центри (зони): центр відкриттів, центр новин, центр матеріалів, комунікативний центр, центр тиші, центр вчителя, тематичний центр.
У 2019-2020 навчальному році першокласники, яких навчатиме вч. Солтер В.П. також здобуватимуть освіту за програмою О.Я. Савченко. Для них вже розпочато оформлення навчальної кімната з освітнім середовищем. Звісно, кімната виглядатиме по - іншому, оскільки при плануванні освітнього простору враховуються розміри її, кількість учнів, наявність технічних засобів та дидактичного матеріалу. Для забезпечення дослідницької діяльності дітей, формування самостійності, організації роботи їх у парах, у малих групах, та індивідуально, в стані завершення облаштування навчальних осередків: відпочинку, усамітнення, змінний тематичний осередок, зона художньо-творчої діяльності, дитяча класна бібліотечка та куточок живої природи. Кімнати Лариси Іванівни та Валентини Петрівни оснащені меблями, жалюзями, телевізором, комп’ютерною технікою. В обох класах придбано одномісні парти, які легко трансформувати для групової роботи. Кожен першокласник має власну скриньку, де зберігає необхідне для навчання та розвитку приладдя.
Вчителі початкових класів Дорожинець Л.І., Новак Н.М. та Солтер В.П. прослухали 60-годинний курс для вчителів початкової школи та отримали Сертифікати на платформі EdEra. Вчителька англійської мови пройшли навчання за Типовою освітньою програмою підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розробленою відповідно до Концепції НУШ на базі Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, а також пройшла навчання за Типовою освітньою програмою відповідно до Концепції НУШ і тримала Сертифікат Цимбалюк Т.П., заступник директора з навчально-виховної роботи.
Шановна громадо! Хочеться відмітити, що педагогічний колектив Більковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів виконує Постанову МО і науки України № 646 від 12 квітня 2000року "Про затвердження Інструкції з обліку дітей шкільного віку " та згідно змін до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 р. №437. Щорічно складаються і уточнюються списки дітей та підлітків шкільного віку з метою 100% охоплення їх навчанням. На базі освітнього закладу функціонує дитячий садок із відповідною матеріальною базою, але не всі батьки можуть віддати туди своїх дітей,оскільки бракує місць. За вимогами сучасної 12 -річної освіти всі діти п’ятирічного віку повинні бути охоплені заняттями у дитячому садочку, тому й вихователями ведеться відповідна робота щодо підготовки дітей до навчання у закладі І ступеня. Заняття носять особистісно-зорієнтований підхід, враховуючи індивідуальні та психологічні особливості дітей дошкільного віку, сприяють розвиткові здібностей, нахилів, формують увагу, зосередженість, тренують пам'ять, виховують впевненість, прагнення до пізнання та розвитку.
Важливим елементом нового змісту освіти першокласників є ранкові зустрічі. Саме вони дають можливість навчити дітей взаємній повазі та позитивному ставленню один до одного, сприяють формуванню цілісного колективу. Тому навчання щодня розпочиналося із них: учні ділилися своїми враженнями, настроєм, щоденними новинами. Це дуже важливий елемент, спрямований на розвиток співпраці, емоційного інтелекту і працювати у команді. За допомогою групової роботи, роботи в парах, диференційованому підході до кожного учня, виконання різних завдань з LEGO Лариса Іванівна зуміла згуртувати дитячий колектив, розвивала моторику, навчила навичок спілкування, логічного мислення, творчої уяви та самостійності.
Шановні батьки першокласників! Вашим дітям дуже подобається вести „Щоденник вражень», створювати Лепбук, вони навчилися дотримуватися правил класу та виконувати рутини. Оцінювання результатів навчання та особистих досягнень їх мало формувальний характер . На кінець навчального року вони отримали Свідоцтво досягнень, яке складається з 2 частин: перша частина - характеристика особистих досягнень дітей, заповнювалося у жовтні, як проміжний, та у травні - як підсумковий звіт. Це результати оцінювання активності вашої дитини, її самостійна робота на уроці, співпраця з іншими учнями тощо; друга частина - це оцінювання предметних компетентностей, яку заповнено вчителькою у травні. Ознайомтесь,будь ласка, із ними.
Хочу запевнити вас, що першокласники успішно пройшли адаптаційний період у школі, стали більш самостійними, впевненими в собі, приходять до школи з позитивним настроєм та великим бажанням до пізнання нового, учні краще спілкуються між собою, у них не згасає мотивація до навчання. Я впевнений у тому, що вчителі початкових класів й надалі створюватимуть умови для саморозвитку та самореалізації особистості школяра як громадянина України, здатного інтегруватись у європейський простір, вирішувати завдання, які буде ставити перед ним життя.
Протягом 2018-2019 н.р. педагогічний колектив працював над реалізацією програми « Творча обдарованість». Система роботи з обдарованими школярами це, насамперед, реалізація особистісно зорієнтованого навчання та чітка, системна як урочна, так і позаурочна робота.
Перше призове місце у ІІ турі районної олімпіади з української мови та літератури виборола учениця 8 класу Янович Карина, а в обласній - посіла ІІІ місце і на святі «Зоряний олімп», який проходив у м. Коростишеві, була відзначена дипломом 3 ступеня та грошовою винагородою(вч. Цимбалюк Т.П.).
Учні закладу є активними учасниками заходів, які проводить Будинок дитячої творчості. У міському етапі Всеукраїнського конкурсу художньої та декоративно-прикладної творчості на протипожежну та техногенну тематику, Круківська Дар’я (10клас), керівником якої була Славнич О.В., посіла ІІ призове місце.
У школі працюють гуртки естетичного циклу та спортивні секції, які систематично відвідують діти з підвищеною мотивацією. Про результативність роботи гуртка естетичного циклу свідчить той факт, що його учасниця, Кушербаєва Аміна(5клас), на конкурсі вокального мистецтва «Кришталеві нотки» зайняла ІІІ призове місце за напрямком «Естрадний спів», у номінації «Соліст», вікова категорія дітей 10-12 років, у номінації «Ансамблі», отримали 5 місце,а категорія школярів16-18 рокі, у номінаціях «Соліст» та «Ансамблі», посіли 4 місце (керівник Дем’янець С.В.).
У березні 2019 року вихованці вчителя біології та основ здоров’я Самійлик Н.С. брали участь у районному конкурсі робіт акції «Годівничка» за такими номінаціями: «Проект (колективний або індивідуальний, який ілюструє результати зимової підгодівлі птахів учнями, учнівськими колективами)», «Краща фоторобота , «Краща годівничка », «Кращий малюнок», «Кращий вірш, оповідання (авторський), «Краща листівка, поробки про зимуючих птахів». У номінації «Пташина їдальня» перше місце в районі посів учнівський колектив 5 класу, а у номінації «Кращий вірш, оповідання (авторське) - Ястреба Назар (5 клас), кер. Скришевська Н.Г.
Під керівництвом Самійлик Н.С., вчителя біології та основ здоров’я, команда «Еколог» у конкурсі учнівських колективів екологічної просвіти «Земля – наш спільний дім» заслужено отримала ІІ призове місце. ІІ призове місце в районі посіла команда «Вогнеборці», яку готували Поплавська Ю.О. та Кушніренко А.В.
Протягом навчального року працювали спортивні секцій, керівником яких був вчитель фізичного виховання Дементієв О.В. Спортивні команди нашого закладу були постійними учасниками спортивних змагань району з шахів, шашок, спартакіад, але мало займали призові місця. У спортивних змаганнях «Олімпійське лелеченя», «Спортивні ігри та змагання з легкої атлетики» Сухан Юрій (11клас) отримав третє призове місце та друге призове місце в «ХХV Всеукраїнському фестивалі ДЮП».
Конкурси творчих робіт, виробів з природного матеріалу, малюнків на асфальті та святкових газет і тематичних плакатів несли свою розвиваючу функцію, допомагали дітям самовиразитися, показати своє бачення навколишнього світу. Під керівництвом вч. образотворчого мистецтва
Новак Н.М. діти брали участь у різних шкільних та районних конкурсах і неодноразово ставали їх переможцями.
Отже, слід відмітити, що в школі склалась належна система роботи з обдарованими та здібними школярами. Відстежується позитивна динаміка результативності роботи педагогічного колективу у цьому напрямку.
Суттєве місце у системі правоосвітньої роботи з дітьми посідає робота з батьками, а тому протягом 2018-2019 навчального року проводилися: диспут «Бачити зло і мовчати – вчиняти злочин», «Сім’я та школа – могутні чинники виховання у дитини».
Соціальний педагог та практичний психолог Кушніренко А.В. індивідуально працювала з дітьми та здійснювала корекцію у їх поведінці, саме з таким підходом було проведено: тренінг «Молодь та протиправна поведінка», лекція «Учнівська молодь: цінності та пріорітети», анкетування «Чи добрі ви», «Який я у спілкуванні».
З метою попередження правопорушень та формування у школярів високої правової культури, вчителем правознавства Яценко Л.А. проводилися Тижні правових знань. У рамках тижнів відбулася зустріч здобувачів 8-11 класів з працівниками правоохоронних органів на тему: «Твоє життя – твій вибір». Цікавою виявилась розмова-діалог між школярами 8 та 9 класів на тему «Перше й останнє знайомство з кримінальним кодексом України. Поєднання покарання і примусу».
На високому рівні пройшла година спілкування із вихованцями 8 класу (класний керівник Войціцька Л.Г.) – «Великий дім - Держава, а поряд в нім – Закон», з учнями 5 класу (класний керівник Тищенко О.О.) – «Чому існують закони», диспут серед дітей 7-9 класів: «Якби я був народним депутатом…» та гра-змагання «Знавці права» (вч. Яценко Л.А.). Ці заходи показали обізнаність дітей (особливо 9 та 11 класів) у політичних подіях сьогодення. Слід відмітити найактивніших учасників цих заходів: Круківську Д., Косько А., Якименко Ю., Клянцко А.(10 кл.), Кондратюка О.(9 клас), Янович К., Бакалішину Д. та Самійлик Д.(8 кл.).
Колектив закладу застерігав дітей від впливу шкідливих звичок. Це відбувалося на уроках основ здоров’я, під час вивчення окремих тем, що стосуються зловживання алкоголем, тютюнопаління, а в початкових класах на уроках «Я у світі» та виховних годинах. З дітьми проводились рольові ігри «Умій сказати – НІ», «Заважає, не заважає», розв’язування психологічних задач, перегляд відео фільмів, а також анкетування та тестування, яке проводила практичний психолог та соціальний педагог.
Велику роль у правовиховній роботі як класним керівникам, так і здобувачам освіти закладу надавала шкільна бібліотека. У бібліотекарем закладу оформлено тематичні виставки «Закон і ми», «Світовий кодекс прав дитини», проводилися правові турніри, диспути «Права дитини – майбутнє України» та бібліотечні уроки з формування у школярів високої громадянської активності та національної свідомості «Я – патріот своєї держави» (9-11 класи), «Життя проти СНІДу»(11 клас), «Я серед інших» (10 клас), «Велика біда для молодого покоління»(8 клас).
Ефективною формою правовиховної роботи були консультації для батьків працівниками соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, лікаря місцевого ФАПу Медведя М.М.
Учнівською республікою «Лідер» проведено конкурс малюнків на тему: «Правда очима дітей», «Я маю право на…», перше місце в якому зайняла учениця 10 класу Круківська Дарина. Учнівським самоврядуванням проведено бесіди з учнями початкових класів «Моя держава», «Моя столиця», «Державні символи», які супроводжувалися презентаціям. Відверту годину спілкування із здобувачами 3 та 4 класів на тему: «Поговоримо про шкідливі звички», провела педагог-організатор Поплавська Ю.О.
Роботу педагогічного колективу було спрямовано на узагальнення реалізації науково-методичної проблеми «Формування креативної, технологічно освіченої особистості учня », виховної проблеми «Формування нового українця, що діє на підставі національних та європейських цінностей» та шкільної програми
« Школа становлення громадянина». Реалізація особистісного підходу як у навчальній, так і в методичній роботі передбачала чітке усвідомлення учителями своєї місії щодо кожного конкретного здобувача освіти.
У 2018-2019 навчальному році основними формами методичної роботи були: педагогічні ради, виставки, методичні об’єднання вчителів-предметників, інструктивно-методичні наради, науково-практичні семінари, предметні тижні, відкриті уроки, самоосвіта, атестація, творчі звіти, участь у фахових конкурсах.
Педагогічним колективом проведено місячник інноваційних технологій та передового педагогічного досвіду. Яцко О. П., вчитель зарубіжної літератури, учасник педагогічної виставки «Сучасна освіта Житомирщини-2019», підготувала роботу по темі «Стратегії розвитку критичного мислення на уроках зарубіжної літератури» (практикум). Її роботу було представлено на обласну виставку. Досвідом роботи, професійною майстерністю ділилися на конкурсі „Учитель року – 2019” Самійлик Н.С., вчитель основ здоров’я та Войціцька Л.Г., вчитель географії, вони стали лауреатами районного конкурсу фахової майстерності.
Важливим напрямком методичної роботи є постійне удосконалення педагогічної майстерності вчителів через курсову систему підвищення кваліфікації і стимулювання педагогів школи до атестації на більш високі кваліфікаційні категорії.
У 2018-2019 навчальному році пройшли курсову перепідготовку на базі Житомирського інституту післядипломної педагогічної освіти семеро вчителів (Корсун М.І., Яцко О.П., Яценко Л.А., Криворучко С.П., Новак Н.М., Тищенко О.О., Дорожинець Л.І.) та бібліотекар школи Микитенко Т.В., що складає 100% виконання плану курсової перепідготовки.
Протягом 2018-2019 н.р. вчителі освітнього закладу брали участь у семінарах, майстер-класах, наукових конференціях різних рівнів, методичних тижнях. Під час проведення методичних тижнів «Робота вчителя по формуванню і розвитку навчальних компетентностей школярів», учителі демонстрували свої методичні доробки, фрагменти уроків з висвітленням даної проблеми та виховні позакласні заходи. На високому рівні пройшов методичний тиждень вч. зарубіжної літератури Яцко О.П.
Вищою формою колективної методичної роботи завжди була і є педагогічна рада. З метою вивчення реалізації єдиної методичної теми школи протягом 2018/2019 навчального року відбулося 6 засідань педагогічної ради, на яких розглядалися питання різного характеру. Основними формами методичної роботи з підвищення майстерності педагогів були взаємовідвідування уроків, участь у районних та обласних семінарах, онлайн -курсах, всеукраїнських вебінарах, виступи на педагогічній раді школи, самоосвіта, декадах педагогічної майстерності, семінарах практикумах, тренінгах, м\о вчителів-предметників, класних керівників, психолого-педагогічного семінару тощо.
Протягом навчального року були проведені відкриті уроки. Зокрема, Яцко О. П. з теми «Народжений красою рідного краю Мацуо Басьо». 16 листопада учитель англійської мови Славнич О. В. провела відкритий урок для учнів 6 класу.
Діяльність шкільних методичних об’єднання у поточному навчальному році була спрямована на пошук і розвиток творчого потенціалу учнів. Цьому сприяла участь у різноманітних конкурсах , олімпіадах, шкільних виховних заходах. Цікаво , корисно, змістовно проведено предметні тижні, до яких долучалися чи не кожен вчитель м.о. Були проведені заходи до Дня української писемності, до Дня рідної мови. З метою поінформованості учнів та педагогів щодо мовної політики України, мовних і культурних традицій народів світу, виховання любові до української мови у навчальному закладі проведено ряд заходів, приурочених до свята: вихованцями гуртка «Медіа-експрес» створено газету «21 лютого – Міжнародний день рідної мови», відбулось загальношкільне свято «Ти наше диво калинове, кохана українська мово», на якому захищали свої проекти про рідну мову учні 1-11 класів з музичним та мультимедійним супроводом; проведено з нагоди свята тематичний диктант, який написали учні 5-11 класів; школярі переглянули відеофільм та презентацію, присвячені Міжнародному дню рідної мови, відзнято челендж (відеоролик) за участю школярів 4-6 класів «Ми любимо українську мову», учні 10-11 класів підготували інсценівку «Українська мова – найкраща». Всі матеріали про відзначення Міжнародного дня рідної мови у школі розміщено на сайті школи. День рідної мови, виховний захід «Тарас Шевченко – сонце України» об’єднали школярів та вчителів від першого до одинадцятого класу. Учні Більковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів стали активними учасниками та переможцями районних конкурсів «Через терни до зірок» ( Круківська Дар’я, Косько Анастасія); «Від рідного слова ти сил набирайся, ніколи й ніде ти його не цурайся», присвяченого 205 річниці від дня народження Тараса Шевченка (Клянцко Анна), Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т. Шевченка. Школярі мали можливість взяти участь у першому та другому етапах конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.
Всеукраїнська учнівська олімпіада – це визнання обдарувань учня: його знань, предметних компетентностей, навичок пізнавальної творчої діяльності, якою керує вчитель. Захопленість школярів науками , їхнє бажання і здатність учитися, фахова майстерність учителів, віра батьків у своїх дітей допомагають досягати перемог на ІІ етапі предметних олімпіад та у майбутньому житті. Щороку учні нашої школи здобувають призові місця на районних олімпіадах. Не став винятком і 2018-2019 н. р. Круківська Д. здобула друге місце на олімпіаді з української мови та літератури(вч. Войтенко Т.В.); Янович Каріна стала переможцем районної та призером обласної олімпіади з української мови та літератури(вч. Цимбалюк Т.П.); Янович К. посіла друге місце на районному етапі олімпіади з історії (уч. Яценко Л.А.)
Учні та вчителі навчального закладу були активними учасниками багатьох загальношкільних виховних заходів. Зокрема, театралізована інсценівка «Назар Стодоля», яку підготували учні 10-11 класу та Войтенко Т.В. до Дня 8 Березня, сподобалась і батькам і учням. Весь район з захопленням сприйняв челендж , присвячений 220 річчю від дня народження Оноре де Бальзака, який підготувала Кушніренко А.В. з учнями школи; вразив всіх глибиною змісту захід до Дня соборності України, до підготовки якого долучилась учитель історії Яценко Л.А. З 15 по 29 листопада 2018 року в Більковецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів проведено тренінг з метою протидії насиллю , яка є днією з найактуальніших проблем у підлітковому середовищі всіх країн світу. Особливу увагу привертає проблема насильства в учнівському середовищі, що отримала назву шкільне цькування, а у міжнародній термінології – булінг. Цій проблемі і було присвячено тренінгові заняття, які успішно провели Яценко Л.А.і Кушніренко А.В.
Протягом року вихованці гуртка «Медіа-експрес» долучились до випуску шкільної газети до Дня учителя, до Нового року, до Дня рідної мови, до дня народження Т.Г.Шевченка.
У своїй роботі вчителі методичного об’єднання суспільно-гуманітарних дисциплін використовували інтерактивні методи навчання, групові та індивідуальні форми роботи на уроках, працювали над реалізацією статті 12 Закону України «Про освіту».
Результативною була позакласна робота вчителів природничо-математичного циклу. Діти брали участь в еко-квесті «Чисте Полісся», у Всеукраїнському конкурсі «Годівничка» (вч. Самійлик Н.С.), у районному етапі якого школярі зайняли І місце; результативно виступила екологічна бригада «Еколог», у районному конкурсі отримали ІІ місце; учениця 10 класу Якименко Ю. зайняла призове місце в районі та захищала свою МАН роботу на обласному конкурсі з географії (вч. Войціцька Л.Г.).
Виховна робота в школі здійснювалася відповідно «Основних орієнтирів виховання здобувачів освіти 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 року №1243; Указу Президента України від 13.10.2015 року №580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 року №641/2015 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах»; концептуальних Положень Конституції України, «Конвенції про права дитини», Закону України «Про освіту», «Охорону дитинства», реалізації науково-методичної проблемної теми школи «Формування нового українця, що діє на підставі національно-патріотичних та європейських цінностей» та шкільної виховної програми «Школа становлення громадянина».
Робота сучасного закладу загальної середньої освіти згідно Концепції Національно – патріотичного виховання дітей та молоді (наказ Міністерства освіти і науки України від 16. 06. 2015 р. № 641) має відображати матеріальні, духовні цінності нашого суспільства. Її зміст в тому, щоб прищеплювати новому поколінню основи знань, виховувати патріотів Батьківщини. В сучасних умовах школа є могутнім фактором відродження нації, виховання громадянської свідомості.
Формування творчої особистості вимагає наповнення всіх ланок освітнього процесу змістом, який би відображав історію, мистецтво, культуру рідного краю, багатонаціональної суверенної України.
Виховна діяльність у нашому закладі здійснювалась через роботу практичного психолога та соціального педагога Кушніренко А.В., педагога-організатора Поплавську Ю.О., класних керівників в класних колективах, на загальношкільному рівні під час проведення позакласних і позашкільних заходів, залучення дітей до участі у конкурсах, через роботу учнівського самоврядування, діяльності гуртків.
Працюючи над реалізацією проблемної теми школи «Формування нового українця, що діє на підставі національно-патріотичних та європейських цінностей» та шкільної виховної програми «Школа становлення громадянина» педагогічний колектив організував і провів усі заплановані позакласні та позашкільні заходи. Педагоги школи акцентували увагу на виховання громадянина – патріота своєї Батьківщини, готового до подальшої освіти і трудової діяльності; на формування творчої особистості учня; виховання поваги до національних цінностей нашого народу; вироблення навичок здорового способу життя. Головною метою виховної діяльності закладу є становлення школяра як творця і проектувальника свого життя, який уміє визначити позитивну життєву стратегію, прагне бути компетентною, відповідальною, соціально активною і мобільною особистістю, здатною до соціальної діяльності.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №514-р «Про затвердження плану заходів на 2015 рік з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року» в школі проведені: круглий стіл «Наркотики та СНІД» за участю лікаря місцевого ФАПу Медведя М.М.
Щодо виховної роботи. Заходи, проведені в поточному навчальному році, мали високу якість та результативність,частина з них були пронизані ідеями В.О.Сухомлинського, присвячені 100-річчю з дня його народження. Змістовними були години спілкування «У нас єдина держава і ми єдиний народ» (8 клас, вчитель Войціцька Л.Г.), «Ми твої, Україно, діти» (1-4 класи, вчителі Дорожинець В.В., Новак Н.М., Солтер В.П., Дорожинець Л.І.), «Голокост і сучасність» (5 клас, вчитель Тищенко О.О.), «Мій край, моя історія жива» (6 клас, вчитель Славнич О.В.), «Крути – символ національної честі» (10 клас, вчитель Яценко Л.А.), «Україна – соборна держава» (7 та 9 класи, вчитель Горобчук О.О.). Актуальною була виставка-конкурс творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість тобі, Україно».
Проводились екскурсії в природу «Моя мала Батьківщина», подорожі визначними датами, героїко-патріотичні читання «Ваш подвиг - для нас приклад», уроки мужності «Мій край – моя історія жива», народознавчі заходи «Цикл зимових свят». Щоб розвивати у здобувачів освіти усвідомлення обов’язку перед власним народом, готовність стати на захист його інтересів з школярами закладу проведено:
- конкурсну програму до Дня Святого Валентина «Давайте говорити про любов»;
- стрітарт на асфальті «Голуб миру літає над світом»;
- уроки пам’яті до дня жертв фашизму, голокосту «Голокост- лихо ХХ століття»;
- відкритий діалог «Роки над пам’яттю невладні»;
- свято до Дня рідної мови «Дзвенить струмочком рідна мова»;
- свято Шевченківської поезії «Вінок Шевченкові сплітаємо із віршів»;
- Всесвітній день космонавтики і авіації «Видатні космонавти всіх часів»;
- лінійка – реквієм « Чорнобиль не має минулого часу»;
- Мітинг – реквієм до Дня пам’яті та примирення «А пам'ять священна»;
- загальношкільний флешмоб до Дня вишиванки «А сорочка мамина біла, біла…»;
- військово – патріотична гра «Сокіл» («Джура»);
- свято останнього дзвоника «Травневий день відлунює святково».
Цікаво пройшла дискусія з учнями 4 класу «Я не ображу рідної землі» та «Скибочка хліба» (вчитель Солтер В.П.), з учнями 6-8 класів проведено годині спілкування «Праця красить людину» (класні керівники), з учнями 3 класу «Дитяча праця і права дитини» (вч. Новак Н.М.).
До дня Соборності України школярам було запропоновано перелистати сторінки усного журналу « І обнялися береги одного вічного народу». Загальношкільна хвилина пам’яті до Дня Героїв Крут «Трагедія і подвиг». День пам’яті Небесної Сотні «Такі герої не вмирають». Урок – спогад «Час і досі не загоїв рани», до дня вшанування учасників бойових дій на території інших країн.
Патріотичне виховання є стрижнем усієї навчально – виховної роботи, оскільки ми виховуємо особистість, яка має почуття гордості за свою державу, сумлінно виконує громадські обов’язки, усвідомлює соціальні потреби Батьківщини та українського народу, любить близьких та рідних людей. У закладі пройшов місячник до дня пам’яті та примирення. Школярі переглядали художні та документальні фільми, проводили уроки мужності, вікторини, конкурсні програми, а також працювали над проектом «Герої нашого часу». У рамках цього проекту відбулася зустріч з учасниками АТО та волонтерами.
Проводилась профорієнтаційна робота, зверталась увага на виховання ціннісного ставлення до праці. Пройшли виховні заходи Самійлик Н.С. «Чи буває професійний вибір неправильним?» (Самійлик Н.С., 10 кл.), «Професії мого роду» ( Горобчук О.О, 9 кл.), «Скільки у світі професій» (Яценко Л.А.,11 клас).
План роботи школи 2018-2019 н.р., спрямований на створення умов для формування всебічно розвиненої особистості, адаптованої до сучасних умов життя, виконано на 100 %, що забезпечило взаємодію та координацію зусиль усіх учасників освітнього процесу. Аналізуючи позитивні здобутки та недоліки роботи закладу, адміністрація домагалася від педагогічного колективу забезпечення реалізації прав громадян на загальну середню освіту, формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості, з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, підготовленої до професійного самовизначення, а також на формування життєво необхідних компетентностей через застосування інноваційних технологій.
Адміністрація школи спільно з учительським колективом, обслуговуючим персоналом та батьками учнів намагається створювати кращі умови для роботи і навчання, відремонтувати та довести до норм та вимог сьогодення навчальні кабінети, забезпечити школу новим сучасним обладнанням.
Забезпеченість закладу новими меблями становить 80%. Більшість кабінетів і класних кімнат відповідає типовим перелікам та вимогам навчальних програм.
В школі функціонує їдальня на 60 посадочних місць, де безкоштовно харчуються учні 1-4 класів та діти пільгових категорій.
Фінансування потреб школи здійснюється бухгалтерією Більковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Протягом навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати працівникам школи, вчасно виплачувалися кошти за спожиту школою електроенергію. Завдяки злагодженості відповідальних за економію працівників, школа не виходить за ліміти спожитих енергоносіїв. Проте, покрівля даху, асфальтове покриття, фасад школи, система водяного опалення потребують реконструкції.