Корекційна робота практичного психолога з дітьми з ООП
Корекційно – розвиткова робота спрямована на розвиток навичок, спрямованих на практичну підготовку дитини до самостійного життя і праці. Психолог працює над формуванням знань і вмінь, що сприяють соціальній адаптації, на підвищення рівня загального розвитку дитини, інтеграції її у суспільство. Дитину з ООП ознайомлюють з нескладними елементами практичної діяльності.
З допомогою практичного матеріалу дитина швидше вчиться застібати ґудзики, гачки і блискавки, зав’язувати шнурки та ін. Досягненню мети в оволодінні навичками практичного життя допомагають матеріали та предмети, які сприяють розвитку навичок, умінь та дають змогу зробити дитині певні висновки, а саме маленькі відкриття. Це не тільки спеціально розроблені матеріали, а самі звичайні предмети, якими дитина користується в реальному житті.
Для всебічного розвитку проводять різноманітні ігрові вправи.
1. Дидактичні ігри для розвитку зору:
- для розрізнення кольорів і їх відтінків;
- для розрізнення розмірів фігур та просторових тіл.
2. Дидактичні ігри для розвитку дотику:
- шороховаті таблички;
- скринька з природним матеріалом.
3. Дидактичні ігри для розвитку слуху:
- шумові коробочки;
- дзвіночки.
Ознайомлення з математичними уявленнями поєднують з майбутніми навичками повсякденного життя. Роздивляючись овочі та фрукти, дитина визначає форму: капуста, кавун, помідор, буряк, вишня, яблуко мають форму кулі; морква – конус; огірок,баклажан – циліндр; картопля, аґрус, слива мають овальну форму. Під час групування овочів та фруктів, визначаючи розмір, колір, дитина порівнює їх за даними ознаками.
Маніпулюючи з крупою, дитина з ООП ознайомлюється з розміром (горох – великий, пшоно – мале), формою (горох, пшоно, гречка – круглі, схожі на кульки, рис –овоїд), із кольором (рис, манка – білі, горох – жовто-зелений, пшоно – жовте).
При вивченні нумерації чисел першого десятка, ілюструють кожне число відповідною кількістю предметів. Для кращого засвоєння цифр використовують шороховаті шаблони з написом цифр, числові штанги з табличками чисел, кружечки з цифрами, торбинки з намистинками, комплекти різнокольорових карт, різноманітні ланцюжки. Дитина викладає цифри з дрібних предметів (гречка, горох, кукурудза тощо).
Вагоме значення у навчанні і вихованні дитини із особливими потребами мають дидактичні матеріали. Всі вони:
- привабливі (дитина, зацікавившись будь-яким заняттям, легко усвідомлює закони життя і робить це з радістю. Вона прагне самостійно в усьому розібратися й потребує тільки невеликої допомоги зі сторони дорослого, який спостерігає за її розвитком та іноді керує нею);
- допомагають впорядкувати пізнання дитиною навколишнього середовища, пов’язати в одне ціле реальний досвід і теоретичні знання. Таким чином, дитина вчиться розуміти природу й орієнтуватися в ній, вчиться приводити в систему весь свій життєвий досвід.